Материалдар / Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер және кесінділер. 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер және кесінділер. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныптың математика пәнінің мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қазан 2020
789
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3.С Координаталық жазықтық

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Моллаева Гаухар Сыламжановна

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Перпендикуляр түзулер және кесінділер. Параллель түзулер және кесінділер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.3.2.1 параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын білу;

6.3.2.2 параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажырату

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын біледі

Параллелль және перпендикуляр түзулерді және кесінділерді ажырата алады.

Оқушылардың басым бөлігі: параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулерді салады;

Кейбір оқушылар: параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзу екендігін дәлелдейді.

Бағалау критерийі

-параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулердің анықтамаларын біледі,

- параллель, перпендикуляр түзулер мен кесінділерді ажыратады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулер мен кесінділер анықтамасын айтады, оны түсіндіре алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:


Қазақша

Русский

English

Түзу

Прямая

straight

нүкте

точка

point

градус

градус

degrees

кесінді

отрезок

Line segment

параллель

параллель

in parallel

перпендикуляр

перпендикуляр

perpendicular to

вертикаль.

вертикаль

vertical


Диалогқа, жазылымға қажетті тіркестер:

-қиылысатын түзулер қалай сипатталады.

-қиылысатын түзулер жазықтықты неше градусқа бөледі?

-Қандай түзулер перпендикуляр түзулер деп аталады?

- Қандай түзулер параллель түзулер деп аталады?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» 6-шы құндылығы негізінде оқушыларды мемлекеттік тілді құрметтеуге, үштілділікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, ағылшын

Алдыңғы білім

Түзулер және бұрыштар, бұрыштың градустық өлшемдерін және атауларын айтып бере алады

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин.)

1. Ұйымдастыру. «Шаттық шеңбері» арқылы сыныптың ахуалын жақсарту

2.Үй тапсырмасын сұрау: «Миға шабуыл» әдісі

Сұрақтар:

  1. Тік бұрыштың градустық өлшемі неге тең?

  2. Қандай бұрышты сүйір бұрыш деп атаймыз?

  3. Қандай бұрышты доғал бұрыш деп атаймыз?

  4. Толық бұрыштың градустық өлшемі неге тең?

3.Топқа бөлу. 1-4 ке санау арқылы

Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен талқылаймын.






Сабақтың ортасы

(20 мин.)

  1. Топтық жұмыс. «INSERT» әдісі

Тапсырмалар:

1 (№1023)

а және в түзулерінің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың болса , -тің градустық өлшемдерін табыңыздар.

2 (№1058)

Суреттегі фигуралардың қай қабырғалары бір-біріне параллель? Параллель кесінділерді белгіленуімен жазыңдар.

Shape2 Shape3 Shape1 B C P Q L N



А D R S M K


3.АВ және СД кесінділерінің ортасы О нүктесінде қиылысады. АС және ВД түзулерінің параллель екендігін дәлелдеңдер.


ҚБ:Ашық микрофон


Сергіту сәті. Бастың қимылымен 1-5 ке дейінгі сандарды салу.









Математика 2-бөлім,

6 сынып,

Алдамұратова Т.А.

1023,1058

Сабақтың соңы

(10 мин.)

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар:

1.а түзуінде жатпайтын Е нүктесі арқылы осы түзуге параллель түзу жүргіз.

Дескриптор:

1. түзуге тиісті емес нүктені белгілейді

2. ережені біледі

3. параллель түзу жүргізеді

2 . а в екені белгілі. Перпендикуляр түзулердің бойындағы перпендикуляр кесінділерді жазыңдар.

Shape4 а

Shape5

А

В С в

Shape8 Shape7 Shape6

Shape9 Д


Дескриптор:

1. ережені біледі.

2. перпендикуляр кесінділерді белгімен жаза алады


ҚБ: ауызша


Рефлексия: «Білім теңізіне кеме жіберіңіз»

(Мектеп – кеме,білім (education)- теңіз(ocean)).

Үйге тапсырма: № 1045





















Кеме қиындылары




Математика

2-бөлім,

6 сынып,

Алдамұратова Т.А.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылардың қажеттілігіне қарай тапсырмалар беремін. Тапсырманы орындау барысында кейбір оқушылардың жанына барып көмек көрсетемін, оқуға тартуға бағытталған белсенді оқыту әдіс тәсілдерінің тиімдісін таңдаймын.


«Ауызша». Берілген жауаптары бойынша оқушылар келесі топты бағалайды,

«Ашық микрофон»

әдісі бойынша бағалау және критерий бойынша өзін-өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау.

Дескрипторы бар тапсырмалар құрастырдым

Оқушыларды топтастыру кезінде денсаулықтарын ескеремін.

Сергіту сәтін өткізу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтаймын.



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!