Материалдар / Пифагор теоремасы-8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Пифагор теоремасы-8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
материал ашық сабақтарға және қосымша материалдар үшін қажет деп ойлаймын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Мамыр 2021
550
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тікбұрышты

үшбұрыштың қабырғалары мен

бұрыштары арасындағы қатыстар


Мектеп: № 29 орта мектеп

Күні: 24.11.2020

Мұғалімнің аты-жөні:Алдабергенова Р.А.

Сынып:8 Б

Қатысқандар саны: 24

Қатыспағандар саны: -


Сабақ тақырыбы

Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының тригонометриялық функциялары. Пифагор теоремасы

Оқу мақсаттары

8.1.3.3 Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

-Пифагор теоремасын есептер шығаруда қолдана алады;

Басым бөлігі:

-Пифагор теоремасын дәлелдейді және практикада қолданады;

Кейбір оқушылар:

-Пифагор теоремасын күрделі есептер шығару барысында қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу,түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

  • - Пифагор теоремасын біледі;

  • - Пифагор теоремасын дәлелдейді;

  • - Пифагор теоремасын қолданып есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

Пифагор теоремасын тұжырымдай алады; Пифагорлық үштік бүтін сандарын айта алады; -300, 450 бұрыштың тригонометриялық функцияларының мәндерін айтады.

Терминдер:

тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі; бұрышқа іргелес жатқан катет; бұрышқа қарсы жатқан катет; катеттердің квадраттарының қосындысы; негізгі тригонометриялық тепе-теңдік; перпендикуляр, проекция және көлбеу; катеттердің гипотенузаға проекциялары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы анықтамасынан α бұрышына қарсы жатқан катет ... тең; тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы анықтамасынан α бұрышына іргелес жатқан катет ... тең; тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі анықтамасынан α бұрышына қарсы жатқан катет ... тең; Пифагор теоремасын қолданып, ... табамыз;негізгі тригонометриялық тепе-теңдік негізінде ...; катеттің квадраты ... тең.

Құндылықтарды дарыту

Бірлікке, әділдікке, адамгершілікке, патриоттыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

Сызу, география

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану

Бастапқы білім


Тікбұрышты үшбұрыш және оның элементтерінің анықтамалары туралы біледі. Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері туралы және оларды қолдануды біледі. Үшбұрыш теңсіздігі және үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатыстар туралы біледі.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы




6 минут



  1. Сыныпты ұйымдастыру.

  2. Топқа бөлу

Санау арқылы «1,2,3,4» деп топтарға бөлу



Психологиялық ахуал орнату

«Сандарды бейнеле»  арқылы психологиялық ахуалды жақсарту

Әр оқушы өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен, қимылымен бейнелейді.



Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Топтық тапсырма

Жұптық жұмыс

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Бекіту жұмыс

Жалпы балл



1

2 ұп

2

2 ұп

3 балл

1

2 ұп

2

2 ұп

2 ұп

1-1 ұп

2-2 ұп

3-3ұп

1-1ұп

2-1ұп

20 ұп































  1. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерін оқушылармен бірге талқылау.



Үй жұмысын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі

Мақсаты:

-өткен тақырыпты қалай меңгергенін тексеру

1 – тапсырма: № 23

Суреттегі белгісіз кесіндінің ұзындығын есептеңдер:

Ә) LK=3. PN=2, LM=x

Дескриптор:

1- тапсырма

-тікбұрышты үшбұрыштың тангенсін анықтайды;

-пропорцияның негізгі қасиетін қолданады.



2 – тапсырма: № 15

АВС теңбүйірлі үшбұрышының (АС=ВС) бүйір қабырғасы 6 –ға , табанына түсірілген биіктігі 4-ке тең. А бұрышының синусын табыңдар.

Дескриптор:

2- тапсырма

-сызбасын дұрыс сызады;

- тікбұрышты үшбұрыштың синусын анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау: дұрыс жауап интербелсенді тақтада көрсетіледі.

Жұптық тексеру жұмысын жүргізу








Таратпа стикерлер

















Бағалау парақшалары


В.А. Смирнов

Е.А.Тұяқов

Геометрия

Алматы «Мектеп»,2018










БП

Слайд



Сабақтың ортасы

10 минут
























Жұптық жұмыс

5 минут






























Топтық жұмыс

6 минут




















































































Жеке жұмыс

5 мин




















Бекіту тапсырма

5 мин

«ЖИГСО» әдісі. Оқушылар жаңа тақырыпты түсінеді, ашады.

Оқушыларға оқулықтан тақырып бөлімшелері бөлініп, тапсырма ретінде беріледі

Тапсырмалар:

1- топ

-Пифагор теоремасының шығу тарихын айтыңыз

2- топ

- Пифагор теоремасын тұжырымдаңыз және дәлелдеңіз

3- топ

-300 бұрыштың тригонометриялық функцияларының мәндерін табыңыз

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!