Практикалық сабақ «Сапалық және мәтінді есептер шығару»

Тақырып бойынша 19 материал табылды

Практикалық сабақ «Сапалық және мәтінді есептер шығару»

Материал туралы қысқаша түсінік
Толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарына есептер шығару.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Қарақол орта мектеп – бақшасы КММ

Пәні:

Физика

Бөлім:

Тұрақты электр тогы

Педагогтің аты-жөні:

Абылханова Арай Сериккалиевна

Күні:

5.02.2024 ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Практикалық сабақ «Сапалық және мәтінді есептер шығару»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Толық тізбек үшін Ом заңын қолдану және қысқа тұйықталудың салдарына есептер шығару.

Сабақтың мақсаты









Құндылықтарға баулу


Барлық оқушылар істей алады: Ом заңына тұжырымдама жасай алады.

Көптеген оқушылар істей алады: сапалық тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді;

Кейбір оқушылар істей алады: заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады;




Жасампаздық – бәрімізге өнеге.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар












Сабақтың басы

10 м



















Алдыңғы білім


5 мин

































































Жаңа білім

10 минут

































5 мин

















5 мин






















































2 мин














































Кері байланыс

Сабақтың соңы

10 минут









Бағалау.

5 мин







Сабақтың соңы







Ой толғаныс





Рефлекция





3 мин


Ұйымдастыру


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жүрекше әдісі» арқылы оқушыларды қарсы алады.

1.Оқушылармен амандасып,түгендеу.Сынып реттілігін қадағалау.



2. Топқа бөлу.

І топ: Ток күші

ІІ топ : Кернеу

ІІІ топ : Кедергі

















Wordwаll платформасы арқылы өткен тақырыпты қайталау.Өткен тақырып бойынша әр оқушыға1 сұрақтан қойылады.



Оқушылар сұрақтарға жауап берген соң мұғалім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп,өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.







































Дәптермен жұмыс.Есептер шығару.

  1. Электр үтігі 220В желіге қосылған. Үтіктің қыздыру элементінің кедергісі 50Ом болса, ондағы ток күші қандай?

  2.  Кернеуі 12В тоқ көзіне қосылған электр шамы арқылы 2А ток өтеді. Кедергісі қандай?

  3. Қалта  фонары  қыл сымының  кедергісі  15 Ом  болса  және  ол кернеуі 5В батареяға  қосылса, онда  осы  қалта  фонарының  электр  шамынан  өтетің тоқ күші  неге  тең  болар  еді ?

















Жұптық жұмыста логикалық сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпқа байланысты жұптық жұмыста орындалатын логикалық сұрақтар

  1. Тізбекте ток жүріп жатқанын немесе жүрмейтінін қандай белгілері арқылы анықтауға болады?

Жауабы: Тізбектегі токтың жүріп жатқанын немесе жүрмейтіндігін амперметр арқылы анықтауға болады. 



  1. Аккумулятор мен гальвани элементінің айырмашылығы неде? Жауабы: Гальвани элементі бір реттік, ал аккумуляторды қуаттап, тағыда бірнеше рет қолдануға болады. 

  2. Ток көздері энергиялардың қандай түрлерін электр энергиясына айналдырады?

Жауабы: Ток көздері энергияның әртүрлі түрлерін электр энергиясына айналдырады:

  • Механикалық. Электр машинасында механикалық энергия электр энергиясын түрлендіреді. 

  • Химиялық. Гальвани элементі химиялық реакция нәтижесінде бөлінетін энергияны электр энергияға айналады.

Сергіту сәті . Физикалық шамаларды қайталау.



Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.

Сынып ішіндегі барлық оқушылардың деңгейлік тапсырманы орындауын қадағалау. Әсіресе мұғалімнің назарында А, В, С деңгейіндегі оқушылардың оқу әрекетін бақылау.

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар

І деңгей

1.

2. Электр тізбегін сипаттайтын шамаларды атаңдар?

  1. Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 6 В, кедергісі 2 Ом. Ток күші неге тең?



ІІ деңгей

ІІІ деңгей








Топ басшылары бағалау парағы арқылы топ мүшелерін бағалайды. Домбыра әдісі арқылы бағалайды.



Бағдаршам» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға өздерін

бағалауды тапсырады.

Егер барлығы түсінікті болса-жасыл түсті, Егер сабақта белгілі бір

қиындықтар туындаған болса- сары түсті, Егер тапсырмаларды

орындау барысында қиналып, мұғалімнің көмегі қажет болса-қызыл

түсті таңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды.

Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді










Үйге тапсырма: Рымкеевич ЕЖ 479-483








Мұғалім оқушыларды «Жүрекше» әдісі арқылы амандасып, қарсы алады.



Топқа бөлу «Киіз үй» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.

Оқушылар өздерін «Домбыра» әдісі арқылы бағалап отырады







Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады








  1. Қандай күштер бөгде күштер деп аталады?

  2. Ток көзінің ішкі кедергісі деп нені түсінесіңдер?

  3. Тізбек бөлігіне арналған Ом заңын тұжырымда

  4. Электр қозғаушы күші дегеніміз не?

  5. Электр тогы дегеніміз не?

  6. Вольт- амперлік сипаттама дегеніміз не?

  7. Ток тығыздығы деп қандай физикалық шаманы айтамыз?

  8. Меншікті кедергінің физикалық мағынасы қандай?



























Дескриптор

Жалпы - 1 балл


Өткен тақырыптар бойынша білімдерін толықтырады.





Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды



























Топтық жұмыс

«Постер» әдісі арқылы қорғайды.Оқушылар топпен ақылдаса отырып тапсырманы талдайды.
























































































Оқушылар кері байланыс береді

Мақсаты: оқушыларға жақсы көңіл күй сыйлау арқылы сабаққа ынталарын арттыру.

Тиімділігі: оқушыны мұғаліммен жақындастырады, көңіл күй көтереді, бауырмалдылығын оятады .

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.



Мақсаты:

Жылдам әрі

функционалды

түрде сыни

ойлануды

дамыту.

Тиімділігі:

оқушының

танымдық

дағдысы

артады.

Сонымен қатар

оқушыға

сабақтың

өмірмен

байланысын

көрсетеді және

сабақтың

тақырыбы мен

мақсатын

анықтауға

мүмкіндік

береді.

Саралау: Бұл

жерде

саралаудың

«Диалог және

қолдау

көрсету» тәсілі

көрінеді.

Дұрыс

мағынада

жауап беруге

бағыттау

мақсатында

кейбір

оқушыларға

ашық сұрақтар,

ал кейбір көмек

қажет ететін

оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады



Декскриптор:

Әр сұраққа жауап береді ,2баллдан



Дискриптор: Жалпы - 2балл

1.Топпен қорғайды.

2. Сұрақтарға жауап береді.














Дискриптор: Жалпы - 2балл

Тақырып бойынша сұрақтар құрап жауап жазады.












































Оқушылар логикалық сұрақтарға жауап береді.













Дескриптор

Есептің шартын жазады

ХБЖ-ға келтіреді;

Формуласын тауып,түрлендіреді;

Есептің шешімін табады;

3 балл

































1-10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі боййынша бағаланады
















Classrooms

creen»

платформасы
























Қалыптаст

ырушы

бағалау:

сұрақтарға

дұрыс

жауап

берген

оқушыға

«Жарайсың!

», «Жақсы»



.

мадақтау

сөздермен

ынталандыру.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.02.2025
133
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі