|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Шешімдерді программалау |
|
Мектеп: № 39 «Асықата» ЖОМ КММ |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні : Қонысбай Асхат |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Программалау жүйелері |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1 – « программалау жүйесі» және «программалау тілдері» ұғымдарын ажырата білу. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||
|
Программалау жүйелері туралы негізгі бағдарламалық бөліктерімен танысуы |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||
|
Программалау жүйесінің мүмкіндіктерін ажырата алуы |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||
|
Программалау жүйелері мен программалау тілдерін ажырата алуы |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну,қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
1. Программалау жүйелері туралы негізгі бағдарламалық бөліктерімен танысады 2. Программалау жүйесінің мүмкіндіктерін ажырата алады 3. Программалау жүйелері мен программалау тілдерін ажырата алады |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Программалау тілі және программалау жүйелері туралы сипаттайды. (айтылым мен тыңдалым дағдысы). |
|||||||||||||||||||
|
Пәндік лексика және терминология: Программалау тілдері- Fortran, Cobol, Algol, Pascal, Basic, C(Си), C++, Java, Lazarus т.б. ассемблер тілі , Short Code Транслятор, компиляторлар және интерпретаторлар. |
||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: -Программалау жүйесі деген не? -Қандай программалау тілдерін білесіңдер ? Жазылым: Дәптермен жұмыс. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика (есептер шығарылады), Орыс тілі, ағылшын тілі (диалог үшін дәлел ретінде келтірілген пайдалы сөз тіркестері; жазба және сөйлеу мәдениеті; тіл стилистикасы). |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Программалау тілдері |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық ахуал 2 мин Топқа бөлу мазайка” әдісі 3 мин 2. Үй тапсырмасын тексеру «Доп лақтыру» әдісі 5 мин Сабақтың ортасы Оқылым,білу, түсіну «Джигсо әдісі» 10 мин «Сәйкесін тап» әдісі Жеке жұмыс 5 мин «Ойлан, тап » әдісі 6 мин Сергіту сәті. «Ыстық лебіз» 3 мин Сабақтың соңы «ВЕНН диаграммасы » 6 мин Кері байланыс «Бес саусақ » әдісі 3 мин Үйге тапсырма беру 2 мин |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнатамын. “Досымның қасиеті” тренингінде оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіріп, әр оқушының жақсы қасиеттерін айту арқылы сыныпта оқушылар арасында еркіндік атмосферасын орнату. Қағаз қиындыларын пайдалана отырып, топқа бөліп аламын. 1- топ: Программалау жүйелері 2- топ: Программалау тілдері Сұрақ қою арқылы тексеремін. 1. Программалау тілі дегеніміз не ? 2. Программалау тілдерінің қандай түрлері бар ? 3. Транслятор дегеніміз ? 4. Транслятордың неше түрі бар ? 5. Компилятордың көмегіне не үшін жүгінеміз ? 6. Интерпретатор дегеніміз не және қандай қызмет атқарады ? Оқушыларды бағалау жұлдызша,төртбұрыш, үшбұрыш арқылы жүзеге асырылады.
”ДЖИГСО” әдісі. Топпен жұмыс. Оқуға ұсынылған материалдың тақырыбы талқыланған соң, осы мәтінді түсіну керектігі ескертіледі Оқулықтағы тақырыпты топ атауларына сәйкес мәтінді бөліп оқу беріледі. Топта жұп болып, топ болып талқылайды. Әр топ өз топтарының атауына сәйкес түсінгендерін постерге түсіріп, қорғайды . Топтық жұмыс Модель жасау. “Программалау жүйелері” және “Программалау тілдері ” постерін жасатып, қорғатады, дәлелдетеді.
Оқушылар тақырыпты түсінгендерін топ болып көңіл смайликтері арқылы бағалайды
Тапсырма 2. «Сәйкесін тап» әдісі. Жеке жұмыс . Оқушылар төмендегі сөздерден программалау жүйесі мен программалау тілдеріне жататын сөздерді сәйкестендір.
Оқушыларды бағалау жұлдызша,төртбұрыш, үшбұрыш арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырма 2. Жұппен жұмыс «Ойлан, тап » әдісі бойынша интербелсенді тақтада программалау тілдерінің анықтамалары берілген программалау тілдерініің мүмкіншіліктеріне қарай бос орынға тиісті атауын жазу қажет. Мәтін бойынша диалог/жазылым мәтін беріледі. Мәтінде берілген программалау тілдерінің мүмкіншіліктеріне қарай бос орынға тиісті атауын жазыңдар. 1. Программалау жүйесі – жоғарғы дәрежелі арнайы тілдерді пайдалану мүмкіндігін береді. 2. Pascal - оқытуға қолайлы, структураланған, түсінікті жіне тез үйренуге болатын бағдарлама. 3.Delphi – қолданбалы программалар жасауда программалау жұмыстарын жоғары дәрежеде қамтамасыз ететін күрделі жан-жақты мүмкіндігі зор көп терезелі жүйе. 4. Программалау тілі - бұл жасанды тіл. Ол сөйлеу тілдерінен сөздік қорының аздығымен, жазу ережесінің қатаң сақталуымен ерекшеленеді. 5. Visual Basic - шағын бағдарламалар жасауға арналған бағдарлама және бағдарламалау тілінің ең оңай түрі . Мысалы : Visual Basic пен тест,калькулятор т.б бағдарламалар жасауға болады.
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Оқушылар қарама – қарсы тұрғызып, сергіту сәтін ұйымдастыру. Орнымыздан
тұрайық, Оңға, оңға түзу
тұр, Сабақты бекітіу Тапсырма 3. ВЕНН диаграммасында Программалау жүйелері мен программалау тілдерінің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын қилысқан шеңберге, ал ортақ қасиеттерін ортанғы шенберге жазады. Ұқсас ерекшеліктері мен ортақ ерекшеліктерін талқылайды
ВЕНН диаграммасы
Программалау Ұқсастығы Программалау жүйелері тілдері
1. Программалау жүйелері мен программалау тілдеріне реферат, глоссарий жазып келу.
|
Қағаз қиындылары
Доп, Бағалау парақшасы
геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Оқулық , А3 форматты қағаз, маркер
смайлик арқылы бағалау
Слайд
дәптермен жұмыс
геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Кеспе қағазы
А4 форматты қағаз маркер
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Оқулық, дәптер
Бағдаршам арқылы бағалау
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың өтілетін тақырыпқа түсінік беру үшін психологиялық ақуал туғызамын. Оқушылардан үй тапсырмасы «Доп лақтыру» әдісімен жалпы қамтып сұралады. Бұл әдіспен өтілген тақырыпты пысықтап, оқушыларға ой түрткі жасадым. «Джигсо» әдісімен топтық жұмыстар жүргізіліп, постер қорғалады. Оқулықпен жұмыс талқыланып, дәптерге жазылады. Қабілеті жоғары оқушыларға «Ойлан, тап» әдісі арқылы Тапсырма.2 жұптық жұмыс беріледі оқушылар өз ойларын баяндағанда ғылыми терминологияны пайдаланады және қабілеті төмен оқушыларды мадақтай отырып, қолдау жүргізіп, мақсатқа жетелейді. |
-Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау. -Көңіл күй смайликтері, геометриялық фигуралар, топтық, жұптық, жеке жұмыстарда бағалау парақшасын пайдалану.
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеру. Осы сабақта қолданылатын «Ыстық лебіз» сергіту жаттығулары мен топтық, жекелей жұмыстарда зайырлыққа, отансүйгіштікке, дәлдікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақта екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Программалау жүйелері
Программалау жүйелері
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Шешімдерді программалау |
|
Мектеп: № 39 «Асықата» ЖОМ КММ |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні : Қонысбай Асхат |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Программалау жүйелері |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1 – « программалау жүйесі» және «программалау тілдері» ұғымдарын ажырата білу. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||
|
Программалау жүйелері туралы негізгі бағдарламалық бөліктерімен танысуы |
||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||
|
Программалау жүйесінің мүмкіндіктерін ажырата алуы |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||
|
Программалау жүйелері мен программалау тілдерін ажырата алуы |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну,қолдану, талдау |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
1. Программалау жүйелері туралы негізгі бағдарламалық бөліктерімен танысады 2. Программалау жүйесінің мүмкіндіктерін ажырата алады 3. Программалау жүйелері мен программалау тілдерін ажырата алады |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Программалау тілі және программалау жүйелері туралы сипаттайды. (айтылым мен тыңдалым дағдысы). |
|||||||||||||||||||
|
Пәндік лексика және терминология: Программалау тілдері- Fortran, Cobol, Algol, Pascal, Basic, C(Си), C++, Java, Lazarus т.б. ассемблер тілі , Short Code Транслятор, компиляторлар және интерпретаторлар. |
||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: -Программалау жүйесі деген не? -Қандай программалау тілдерін білесіңдер ? Жазылым: Дәптермен жұмыс. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика (есептер шығарылады), Орыс тілі, ағылшын тілі (диалог үшін дәлел ретінде келтірілген пайдалы сөз тіркестері; жазба және сөйлеу мәдениеті; тіл стилистикасы). |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Программалау тілдері |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық ахуал 2 мин Топқа бөлу мазайка” әдісі 3 мин 2. Үй тапсырмасын тексеру «Доп лақтыру» әдісі 5 мин Сабақтың ортасы Оқылым,білу, түсіну «Джигсо әдісі» 10 мин «Сәйкесін тап» әдісі Жеке жұмыс 5 мин «Ойлан, тап » әдісі 6 мин Сергіту сәті. «Ыстық лебіз» 3 мин Сабақтың соңы «ВЕНН диаграммасы » 6 мин Кері байланыс «Бес саусақ » әдісі 3 мин Үйге тапсырма беру 2 мин |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнатамын. “Досымның қасиеті” тренингінде оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіріп, әр оқушының жақсы қасиеттерін айту арқылы сыныпта оқушылар арасында еркіндік атмосферасын орнату. Қағаз қиындыларын пайдалана отырып, топқа бөліп аламын. 1- топ: Программалау жүйелері 2- топ: Программалау тілдері Сұрақ қою арқылы тексеремін. 1. Программалау тілі дегеніміз не ? 2. Программалау тілдерінің қандай түрлері бар ? 3. Транслятор дегеніміз ? 4. Транслятордың неше түрі бар ? 5. Компилятордың көмегіне не үшін жүгінеміз ? 6. Интерпретатор дегеніміз не және қандай қызмет атқарады ? Оқушыларды бағалау жұлдызша,төртбұрыш, үшбұрыш арқылы жүзеге асырылады.
”ДЖИГСО” әдісі. Топпен жұмыс. Оқуға ұсынылған материалдың тақырыбы талқыланған соң, осы мәтінді түсіну керектігі ескертіледі Оқулықтағы тақырыпты топ атауларына сәйкес мәтінді бөліп оқу беріледі. Топта жұп болып, топ болып талқылайды. Әр топ өз топтарының атауына сәйкес түсінгендерін постерге түсіріп, қорғайды . Топтық жұмыс Модель жасау. “Программалау жүйелері” және “Программалау тілдері ” постерін жасатып, қорғатады, дәлелдетеді.
Оқушылар тақырыпты түсінгендерін топ болып көңіл смайликтері арқылы бағалайды
Тапсырма 2. «Сәйкесін тап» әдісі. Жеке жұмыс . Оқушылар төмендегі сөздерден программалау жүйесі мен программалау тілдеріне жататын сөздерді сәйкестендір.
Оқушыларды бағалау жұлдызша,төртбұрыш, үшбұрыш арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырма 2. Жұппен жұмыс «Ойлан, тап » әдісі бойынша интербелсенді тақтада программалау тілдерінің анықтамалары берілген программалау тілдерініің мүмкіншіліктеріне қарай бос орынға тиісті атауын жазу қажет. Мәтін бойынша диалог/жазылым мәтін беріледі. Мәтінде берілген программалау тілдерінің мүмкіншіліктеріне қарай бос орынға тиісті атауын жазыңдар. 1. Программалау жүйесі – жоғарғы дәрежелі арнайы тілдерді пайдалану мүмкіндігін береді. 2. Pascal - оқытуға қолайлы, структураланған, түсінікті жіне тез үйренуге болатын бағдарлама. 3.Delphi – қолданбалы программалар жасауда программалау жұмыстарын жоғары дәрежеде қамтамасыз ететін күрделі жан-жақты мүмкіндігі зор көп терезелі жүйе. 4. Программалау тілі - бұл жасанды тіл. Ол сөйлеу тілдерінен сөздік қорының аздығымен, жазу ережесінің қатаң сақталуымен ерекшеленеді. 5. Visual Basic - шағын бағдарламалар жасауға арналған бағдарлама және бағдарламалау тілінің ең оңай түрі . Мысалы : Visual Basic пен тест,калькулятор т.б бағдарламалар жасауға болады.
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Оқушылар қарама – қарсы тұрғызып, сергіту сәтін ұйымдастыру. Орнымыздан
тұрайық, Оңға, оңға түзу
тұр, Сабақты бекітіу Тапсырма 3. ВЕНН диаграммасында Программалау жүйелері мен программалау тілдерінің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын қилысқан шеңберге, ал ортақ қасиеттерін ортанғы шенберге жазады. Ұқсас ерекшеліктері мен ортақ ерекшеліктерін талқылайды
ВЕНН диаграммасы
Программалау Ұқсастығы Программалау жүйелері тілдері
1. Программалау жүйелері мен программалау тілдеріне реферат, глоссарий жазып келу.
|
Қағаз қиындылары
Доп, Бағалау парақшасы
геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Оқулық , А3 форматты қағаз, маркер
смайлик арқылы бағалау
Слайд
дәптермен жұмыс
геометриялық фигуралар арқылы бағалау
Кеспе қағазы
А4 форматты қағаз маркер
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Оқулық, дәптер
Бағдаршам арқылы бағалау
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың өтілетін тақырыпқа түсінік беру үшін психологиялық ақуал туғызамын. Оқушылардан үй тапсырмасы «Доп лақтыру» әдісімен жалпы қамтып сұралады. Бұл әдіспен өтілген тақырыпты пысықтап, оқушыларға ой түрткі жасадым. «Джигсо» әдісімен топтық жұмыстар жүргізіліп, постер қорғалады. Оқулықпен жұмыс талқыланып, дәптерге жазылады. Қабілеті жоғары оқушыларға «Ойлан, тап» әдісі арқылы Тапсырма.2 жұптық жұмыс беріледі оқушылар өз ойларын баяндағанда ғылыми терминологияны пайдаланады және қабілеті төмен оқушыларды мадақтай отырып, қолдау жүргізіп, мақсатқа жетелейді. |
-Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау. -Көңіл күй смайликтері, геометриялық фигуралар, топтық, жұптық, жеке жұмыстарда бағалау парақшасын пайдалану.
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеру. Осы сабақта қолданылатын «Ыстық лебіз» сергіту жаттығулары мен топтық, жекелей жұмыстарда зайырлыққа, отансүйгіштікке, дәлдікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Сабақта екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























