Сабақ: №4 | Мектеп:198 ЖББМ |
Пәні: информатика |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Жұматай С.Қ |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Программалық қамтамасыз етудегі қызметтік программалар |
Сабақ негізделген оқумақсаты | программалық қамтамасыз ету, программалық жүйелер, программалаудың дамуы ұғымымен таныстыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| программалық қамтамасыз ету, программалық жүйелер, программалаудың дамуы ұғымымен танысады |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| дербес компьютердің дамуы мен модернизациясының екі бағытын және программалық қамтамасыз етудің жіктелуін ажырата алады |
| Кейбір оқушылар: |
| Программалық жасақтаманың деңгейлерін компьютерде қызметін көрсетеді |
Тілдік мақсат | Оқушылар:программалық қамтамасыз ету, программалық жүйелер, программалаудың дамуы ұғымымен танысады |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| ПЖ,жүйелік, қолданбалық, аспаптық |
| Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Компьютердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін құралдарды атаңдар2.Сенімді құпия сөздің қасиеттерін сипаттаңдар.3.Файл немесе бума құру үшін құпия Windows ОЖ құралдарымен орнатуға бола ма?4.Қолданушының тіркеу жазбасы деген не?5.Жаңа тіркеу жазбасын қалай жасауға болады? |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| Тіркеу жазбасының құпия сөзі жоғалса не істеу керек? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Брандмауэр, шифрлау сөздерінің 3 тілде аталуымен танысу |
Алдыңғы тақырып
| Қазіргі заманғы программалық қамтамасыз етулер және оның даму үрдісі |
Жоспар |
Жоспарлағануақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегіжоспарланған жаттығулармен қатарескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар |
Басталуы10 мин | Жағымды ахуал туғызу«ортақ тұжырым» әдісіАКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.Жаңа тақырыпты қорытындылау.
Ұйымдастыру. Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. «Қар көшкіні» тренингін ұйымдастыру. (Әрбір оқушы өз есімінің алдына оған бастапқа әріптен басталатын сөз қосады.Мысалы: Алғыр,Айнаш) Сынып оқушыларын «ән шырқау» әдісі арқылы 2 топқа бөлемін(оқушылар топтарына ел арасындағы көп тараған, кеңінен таныс әндердің бір шумағы жазылған карточкалар беріледі, сол әндер айту арқылы топқа бөлінеді)Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Ортақ тұжырым» әдісі арқылы пысықтауТоп ішіндегі оқушылар үй жұмысы бойынша бір мәселені таңдап алып, оны талқылап, ортақ тұжырымды А4 парағына жазады |
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы15 минут
Практикум
10 минут
| Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз « Программалық қамтамасыз етудегі қызметтік программалар».«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.1-топ:аппараттық және программалық қамтамасыз етудің диалектикасы2-топ:программалық қызметтер2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.Оқушылар жеке оқиды, жұппен талдайды, топпен талықылайдыӨзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
Электронды оқулықпен жұмыс.
|
Оқулық, үлестірме қағаздар,интерактивті тақта |
Сабақты қортыныдылау5 мин | Оқулықтағы практикалық тапсырманы дәптерлеріне орындауға беремін Оқулықтағы 29 бет№8 практикалық жұмысЖауаптары:36 div 7= 510 mod 3=163 mod 8=745 mod 8=5
| Дәптер, таратпалар |
Аяқталуы
5 минут
| Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §4Бағалау.Көңіл күй картасы арқылы кері байланыс алу.
| Жиынтық бағалау парағыОқулық, күнделікҮлестірме қағаздар |
Қосымша ақпарат: интернет мәліметтері |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |