«Қазақ әдебиеті» пәні бойынша
Қысқамерзімді сабақ жоспарлары
6-сынып
|
Бөлім: |
Мен-балаң,жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтмухамбетова Индира |
|
|
|
|
Сыныбы:6 |
Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны:24 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қ. Әбдіқадыров. Қажымұқан. Қар күреген бала. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.1. эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Әңгіменің мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Автордың көзқарасын, автор үнін анықтай алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Әңгіме кейіпкерлері арқылы автордың тұлғалық ерекшелігін жеткізе алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Оқулық |
||
|
|
Қызығушылықты ояту «Пазл» әдісі. 1.Балуан деген атау кімдерге беріледі? 2.Қалмақан Әбдіқадыров кім? Қандай шығармалары бар? 3.Қалмақан Әбдіқадыров кімдердің шығармаларын аударған? 4.Қажымұқанды неге «черный Иван» деп атаған? 5.Мұқанға Қажы сөзі қалай қосылған? 6.Атақты балуандардан кімдерді білеміз? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы Қажымұқан бейнесін құрастырады
|
Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап бере алады (1 балл) |
Суреттер, сұрақтар.
|
|
Сабақтың ортасы |
Сөздікпен жұмыс Кез- бір метр Қадақ- 400 грамға тең Сом- ақша Тұлып- мал немесе аң терісінен тігілген ішік Кіре- жалдамалы күш көлігі Кірекеш- жүк тасушы Пұт- салмағы 16 кг тең ауырлық өлшемі Сырғауыл-жіңішкелеу келген ұзын ағаш. Тапсырма 1 Жеке жұмыс Әңгіме мазмұны бойынша сөйлемдерді ретімен орналастыр. Тапсырма 2 «9 ромб» әдісі бойынша автор бейнесін, тұлғалық ерекшелігін анықтайды (Автор өз үнін, тұлғалық ерекшелігін шығарма арқылы көрсетуді мақсат етеді) Тапсырма 3 Жұптық жұмыс Рөлдік ойын |
Оқушыларға тапсырма беріледі,кестемен жұмыс жүргізеді. « 9 ромб» әдісі бойынша берілген сөздерге әңгімеден дәлелдер келтіре отырып, өз ойын, көзқарасын жеткізеді Оқушылар Масликов пен Қажымұқанның рөлін сомдайды. |
Дескриптор: Берілген сөйлемдерді мәтін мазмұнына сәйкес ретімен орналастыра алады ( 2балл) Дескриптор: 1.Автордың өз үнін,маңызды немесе маңызды емес аспектісін анықтайды (1 балл) 2.Сөздерге әңгіме негізінде дәлел келтіреді (1 балл) (2 балл) Дескриптор: 1.Мәтіндегі диалог бойынша рөлге ене алады «1 балл) 2.Кейіпкерлердің сөйлеу мәнерін көрсетеді. (1 балл) (2 балл) |
Дәптермен жұмыс Қима қағаздар
|
|
Сабақтың соңы |
Тапсырма 4 «Менің таңдаған сұрағым» әдісі
Автор бейнесі
Рефлексия
|
Оқушылар таңдаған сұраққа жауап жазады. 1.Автор әңгімені неге «Қажымұқан» деп атады? 2. Жазушы Қажымұқан бейнесі арқылы қандай ой тастайды? 3. Шығарма мазмұнынан авторға қандай мінездеме беруге болады? 4. Шығармадан қандай әсер алдың? Оқушылар жетістік баспалдағы бойынша өз аттарын стикерге жазып іледі. |
Дескриптор:
|
Қима қағаздар Стикерлер |
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Бағалау парағы
|
Аты-жөні |
1-тапсырма «Пазл» әдісі (1 балл) |
2-тапсырма Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша рет санын қою (2 балл) |
3-тапсырма « 9ромб» әдісі ( 2балл) |
4-тапсырма Рөлдік ойын
(2 балл(
|
5-тапсырма «Менің таңдаған сұрағым» әдісі (3 балл) |
Барлығы 10 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Аты-жөні |
1-тапсырма «Пазл» әдісі (1 балл) |
2-тапсырма Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша рет санын қою (2 балл) |
3-тапсырма « 9ромб» әдісі ( 2балл) |
4-тапсырма Рөлдік ойын
(2 балл(
|
5-тапсырма «Менің таңдаған сұрағым» әдісі (3 балл) |
Барлығы 10 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Аты-жөні |
1-тапсырма «Пазл» әдісі (1 балл) |
2-тапсырма Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша рет санын қою (2 балл) |
3-тапсырма « 9ромб» әдісі ( 2балл) |
4-тапсырма Рөлдік ойын
(2 балл(
|
5-тапсырма «Менің таңдаған сұрағым» әдісі (3 балл) |
Барлығы 10 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қ. Әбдіқадыров. Қажымұқан. Қар күреген бала. 6-сынып,әдебиет
Қ. Әбдіқадыров. Қажымұқан. Қар күреген бала. 6-сынып,әдебиет
«Қазақ әдебиеті» пәні бойынша
Қысқамерзімді сабақ жоспарлары
6-сынып
|
Бөлім: |
Мен-балаң,жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айтмухамбетова Индира |
|
|
|
|
Сыныбы:6 |
Қатысушылар саны: 24 Қатыспағандар саны:24 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қ. Әбдіқадыров. Қажымұқан. Қар күреген бала. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.1. эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Әңгіменің мазмұнын түсінеді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Автордың көзқарасын, автор үнін анықтай алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Әңгіме кейіпкерлері арқылы автордың тұлғалық ерекшелігін жеткізе алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Оқулық |
||
|
|
Қызығушылықты ояту «Пазл» әдісі. 1.Балуан деген атау кімдерге беріледі? 2.Қалмақан Әбдіқадыров кім? Қандай шығармалары бар? 3.Қалмақан Әбдіқадыров кімдердің шығармаларын аударған? 4.Қажымұқанды неге «черный Иван» деп атаған? 5.Мұқанға Қажы сөзі қалай қосылған? 6.Атақты балуандардан кімдерді білеміз? |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы Қажымұқан бейнесін құрастырады
|
Дескриптор: 1.Сұрақтарға жауап бере алады (1 балл) |
Суреттер, сұрақтар.
|
|
Сабақтың ортасы |
Сөздікпен жұмыс Кез- бір метр Қадақ- 400 грамға тең Сом- ақша Тұлып- мал немесе аң терісінен тігілген ішік Кіре- жалдамалы күш көлігі Кірекеш- жүк тасушы Пұт- салмағы 16 кг тең ауырлық өлшемі Сырғауыл-жіңішкелеу келген ұзын ағаш. Тапсырма 1 Жеке жұмыс Әңгіме мазмұны бойынша сөйлемдерді ретімен орналастыр. Тапсырма 2 «9 ромб» әдісі бойынша автор бейнесін, тұлғалық ерекшелігін анықтайды (Автор өз үнін, тұлғалық ерекшелігін шығарма арқылы көрсетуді мақсат етеді) Тапсырма 3 Жұптық жұмыс Рөлдік ойын |
Оқушыларға тапсырма беріледі,кестемен жұмыс жүргізеді. « 9 ромб» әдісі бойынша берілген сөздерге әңгімеден дәлелдер келтіре отырып, өз ойын, көзқарасын жеткізеді Оқушылар Масликов пен Қажымұқанның рөлін сомдайды. |
Дескриптор: Берілген сөйлемдерді мәтін мазмұнына сәйкес ретімен орналастыра алады ( 2балл) Дескриптор: 1.Автордың өз үнін,маңызды немесе маңызды емес аспектісін анықтайды (1 балл) 2.Сөздерге әңгіме негізінде дәлел келтіреді (1 балл) (2 балл) Дескриптор: 1.Мәтіндегі диалог бойынша рөлге ене алады «1 балл) 2.Кейіпкерлердің сөйлеу мәнерін көрсетеді. (1 балл) (2 балл) |
Дәптермен жұмыс Қима қағаздар
|
|
Сабақтың соңы |
Тапсырма 4 «Менің таңдаған сұрағым» әдісі
Автор бейнесі
Рефлексия
|
Оқушылар таңдаған сұраққа жауап жазады. 1.Автор әңгімені неге «Қажымұқан» деп атады? 2. Жазушы Қажымұқан бейнесі арқылы қандай ой тастайды? 3. Шығарма мазмұнынан авторға қандай мінездеме беруге болады? 4. Шығармадан қандай әсер алдың? Оқушылар жетістік баспалдағы бойынша өз аттарын стикерге жазып іледі. |
Дескриптор:
|
Қима қағаздар Стикерлер |
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша ретімен қой
|
Мұқан Масликовтың үйіне келген күні кіреші жалшылар жататын жатаханаға орналасты. |
|
|
-Мынаның сөзі қандай дөрекі! Қожайындарға қалай түйеден түскендей сөйлейді,-десті, мұртына мұз қатқан жұмысшылар. |
|
|
-Ой, тәйірі, қасқыр,аю, қабан дегендер-ит емес пе,иттен кісі қорқа ма?Тек мына адам жататын жерде тышқанның шиқылдағаны жаман... |
|
|
Қызылжар қаласының орталық бір көшесіндегі қорада, үлкен сарайдың темір қақпасы кең ашылып, ішінен «ауппалаған» дауыс естіліп жатты. |
|
Бағалау парағы
|
Аты-жөні |
1-тапсырма «Пазл» әдісі (1 балл) |
2-тапсырма Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша рет санын қою (2 балл) |
3-тапсырма « 9ромб» әдісі ( 2балл) |
4-тапсырма Рөлдік ойын
(2 балл(
|
5-тапсырма «Менің таңдаған сұрағым» әдісі (3 балл) |
Барлығы 10 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Аты-жөні |
1-тапсырма «Пазл» әдісі (1 балл) |
2-тапсырма Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша рет санын қою (2 балл) |
3-тапсырма « 9ромб» әдісі ( 2балл) |
4-тапсырма Рөлдік ойын
(2 балл(
|
5-тапсырма «Менің таңдаған сұрағым» әдісі (3 балл) |
Барлығы 10 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау парағы
|
Аты-жөні |
1-тапсырма «Пазл» әдісі (1 балл) |
2-тапсырма Сөйлемдерді әңгіме мазмұны бойынша рет санын қою (2 балл) |
3-тапсырма « 9ромб» әдісі ( 2балл) |
4-тапсырма Рөлдік ойын
(2 балл(
|
5-тапсырма «Менің таңдаған сұрағым» әдісі (3 балл) |
Барлығы 10 балл |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















