Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
|
|
|
Бөлім: |
4-бөлім. Заман, дәуір тұлғасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдраимова М.Т. |
|
|
Күні: |
01.04.25жыл. |
|
|
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ. Жұмаділов «Тағдыр» романының тақырыбы мен идеясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту Автор туралы мәліметтермен танысу 1. Қайда дүниеге келген? (ҚХР) 2. Қай жылы Қазақстанға көшіп келген? (1962ж) 3 . Қаюдеш әдебиеттегі қадамын неден бастады? (поэзия) Ойтүрткі сұрақтар 1-тапсырма. Шығарманың қысқаша мазмұнымен танысып. Бөлімдерге сай, сюжеттік-композициясын жазыңыз. "Тағдыр"романы. Сюжеттік композициялық талдау. 1.Оқиғаның басталуы. Екі үлкен империяның қазақ даласын екіге бөліп,шекара сызығын жүргізген кезеңі.Шекара жүргізілгеннен кейінгі қазақ халқының тағдыры. 2.Оқиғаның байланысы. Цинь империясының аз халыққа жүргізген саясаты.Шәуешек аймақтық губернаторы - Ши - амбының қарамағында тілмәш қызметін атқарушы Демежан бейнесі. 3.Оқиғаның дамуы. Орыс консулы - Балхашин,Демежанның ұстазы Ли-шансың және Демежан бастаған топтың шекара сызығын сызуы.Демежанның елі үшін күйзелісі,биік адамгершілік тұлғасы. 4.Оқиғаның шиленісі. Смайл зәңгі мен Балхашиннің қайтыс болуы.Демежанның Абдыра мен Қараүңгір екі тоған суға қағаз жасатып,егін салуы.Қайшылықтың үдей түсуі. 5.Оқиғаның шарықтау шегі. Демежанның жауларының көбейуі.Жаулары Ысқақ,Бужыңқа,Дохалдай,Байсеркелердің қастық істері. 6.Оқиғаның шешімі. Аймаққа жаңадан келген ұлық Матен - амбының саяси айып тағып Демежанды қамауға алуы. Демежанға ең ауыр жаза - дарға асу үкімі шығарылады.Демежанның өзі өлгенмен ісі өлмейді. |
сюжеттік-композициясын жазады, |
сұраққа жауап 1 ұпай Дескриптор: мазмұнын түсінеді 1; -құрылымын сайкестендіріп жазады -басталуы 1; -дамуы 1; -шиеленісі1; -шарықтау шегі 1; -шешімі1 барлығы 5 ұпай |
|
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. 1. Демежанның жамбылдағы көрген әрекетінен қандай мәселе көтерілген? 2. Демежан әрекетінен не байқауға болады? |
-мәселені табады; -шешімін табады; - идеялық мазмұнын түсінеді. |
Дескриптор: Барлығы 4 ұпай |
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
Сабақтың соңы. |
Рефлексия «Менің сөзім» (2мин) Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып сабақта не болғанын қорытындылап айтады. Айтып болған соң басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып сабақ бойынша рефлексия жасайды. Сөйтіп барлық оқушы сөйлеп болғанша жалғасады. Үйге тапсырма: «Жол торабы» бөлімін оқу. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қ. Жұмаділов Тағдыр романы
Қ. Жұмаділов Тағдыр романы
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
|
|
|
Бөлім: |
4-бөлім. Заман, дәуір тұлғасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдраимова М.Т. |
|
|
Күні: |
01.04.25жыл. |
|
|
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ. Жұмаділов «Тағдыр» романының тақырыбы мен идеясы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту Автор туралы мәліметтермен танысу 1. Қайда дүниеге келген? (ҚХР) 2. Қай жылы Қазақстанға көшіп келген? (1962ж) 3 . Қаюдеш әдебиеттегі қадамын неден бастады? (поэзия) Ойтүрткі сұрақтар 1-тапсырма. Шығарманың қысқаша мазмұнымен танысып. Бөлімдерге сай, сюжеттік-композициясын жазыңыз. "Тағдыр"романы. Сюжеттік композициялық талдау. 1.Оқиғаның басталуы. Екі үлкен империяның қазақ даласын екіге бөліп,шекара сызығын жүргізген кезеңі.Шекара жүргізілгеннен кейінгі қазақ халқының тағдыры. 2.Оқиғаның байланысы. Цинь империясының аз халыққа жүргізген саясаты.Шәуешек аймақтық губернаторы - Ши - амбының қарамағында тілмәш қызметін атқарушы Демежан бейнесі. 3.Оқиғаның дамуы. Орыс консулы - Балхашин,Демежанның ұстазы Ли-шансың және Демежан бастаған топтың шекара сызығын сызуы.Демежанның елі үшін күйзелісі,биік адамгершілік тұлғасы. 4.Оқиғаның шиленісі. Смайл зәңгі мен Балхашиннің қайтыс болуы.Демежанның Абдыра мен Қараүңгір екі тоған суға қағаз жасатып,егін салуы.Қайшылықтың үдей түсуі. 5.Оқиғаның шарықтау шегі. Демежанның жауларының көбейуі.Жаулары Ысқақ,Бужыңқа,Дохалдай,Байсеркелердің қастық істері. 6.Оқиғаның шешімі. Аймаққа жаңадан келген ұлық Матен - амбының саяси айып тағып Демежанды қамауға алуы. Демежанға ең ауыр жаза - дарға асу үкімі шығарылады.Демежанның өзі өлгенмен ісі өлмейді. |
сюжеттік-композициясын жазады, |
сұраққа жауап 1 ұпай Дескриптор: мазмұнын түсінеді 1; -құрылымын сайкестендіріп жазады -басталуы 1; -дамуы 1; -шиеленісі1; -шарықтау шегі 1; -шешімі1 барлығы 5 ұпай |
|
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. 1. Демежанның жамбылдағы көрген әрекетінен қандай мәселе көтерілген? 2. Демежан әрекетінен не байқауға болады? |
-мәселені табады; -шешімін табады; - идеялық мазмұнын түсінеді. |
Дескриптор: Барлығы 4 ұпай |
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
Сабақтың соңы. |
Рефлексия «Менің сөзім» (2мин) Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып сабақта не болғанын қорытындылап айтады. Айтып болған соң басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып сабақ бойынша рефлексия жасайды. Сөйтіп барлық оқушы сөйлеп болғанша жалғасады. Үйге тапсырма: «Жол торабы» бөлімін оқу. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













