Сабақ жоспары
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Колледж: «Құрылыс –техникалық колледж» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.11.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бижанова Алмагүл Ғазезқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СС-11 тобы |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.6.1.коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу . 6.4.3.1. неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романда көтерілген ел бірлігі ұлт мүддесін, бір халықтың екі империя арасында таласқа түсуін, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау, ойын анық жеткізу. диалект сөздердің мағынасын түсініп, ажырата білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- ауызекі және көркем сөйлеудің белгілерін, жанрлық ерекшеліктерін ажырата алады. - сөздер мен тіркестерді орынды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өсиет, кепиет, бірлік, татулық, береке, тілек, разылық, әрекет. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мен мынадай дәлелдер келтіремін... Оның себебін... деп түсіндіремін. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға ... себептер бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
Өз еліне, жеріне сүйіспеншілік, отансүйгіштік қасиеттерін дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
8.1.2.1. әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин 2 /1мин 5мин |
1.Сәлемдесу 2.Топқа бөлу. (кейіпкерлер жазылған стикерлер арқылы топқа бөлу ) Психологиялық тренинг: «Сенің есімің» тренингігі бір-бірімізге табыс тілейік. Үй тапсырмасын сұрау:«Миға шабуыл» стратегиясын қолдана отырып, үй тапсырмасының дайындық дәрежесін білу. Сұрақ - жауап 1.Қ.Жұмаділов қай жылы дүниеге келді? 1936 . 24 сәуірде 2. Қ. Жұмаділовтың қандай романдарын бар?. «Дарабоз», «Тағдыр» «Соңғы көш» т.б 3. ҚазМУ –дегі аяқталмай қалған оқуын қайта жалғап, оны қай жылы бітіріп шықты? ( 1965) 4. «Қаздар қайтып барады» атты алғашқы әңгімелер жинағы қай жылы жарыққа шықты? (1968) 5. Алғашқы өлеңдері 1954 жылы қандай газетте жарық көрді? ( «Шыңжаң» газетінде) Қызығушылығын ояту/бейнетаспа көру Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романы бойынша қысқаша мәлімет. Мұғалім оқушыларға бейнетаспадан алған мәліметтер бойынша сұрақтар қою арқылыоқушылар өздері болжап табулары тиіс. Сөйтіп сабақ тақырыбын ашады. Мәліметтер: - Роман «Шәуешек хаттамасында» бекітілген Ресей патшалығы мен Цин империясы арасындағы шекара бөлісі туралы; - Романның бас кейіпкері Демежан – тарихта болған тұлға; - Шығарма атауын тек роман кейіпкерінің басынан өткен жайлар; Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, тақырыпқа болжам жасайды. Мұғалім оқушылардың пікірлерін қорыта келе сабақтың тақырыбын анықтауға бағыттайды. Ой қозғау.ассоциация жасау. «Тағдыр» сөзін естігенде ойыңа не оралады тізбектеп айту......... Сабақ тақырыбы анықталғаннан кейін сабақ мақсатымен таныстырады. |
Бейнетаспа
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2мин\1мин 10/12 мин 3мин\2мин Жұптық жұмыс «Егер,онда не болар еді?» 3мин Кері байланыс «3-2-1» әдіс 3 мин 3мин\ 3мин 2мин/3мин Мұғалім сөзі |
Сөздікпен жұмыс: /түсіндіру,тексеру/
Бағалау /қол соғуқошеметі/
Мағынаны тану: Джигсо әдісін. Оқушылардың шығарма бойынша постр қорғауы күтіледі. 1-топ: «Жол торабы» атты бөлімінде Демежанның шаңырақ көтеріп, шекара комиссиясы құрамында қызмет етуі, билікке араласуы, оқуы, ізденуі, ой өрісінің өсуі сипаттайды.«Дар ағашы» атты бөлімінде Демежанға жазықсыз жала жабылады да дарға асылады. 2—топ: «Тағдыр талқысы» атты екінші бөлімінде Демежанның жеке өміріндегі қиындықтар, әкесінің өлімі, ағайын арасындағы алауыздық баяндалады. 3-топ: «Уақыт керуені» деп аталатын үшінші бөлімі Демежанның ұлты үшін істеген азаматтық істеріне арналған. Фармативті бағалау: «Екі мәселе, бір тілек»
1-тапсырмаБірнеше дұрыс жауапты белгілеңіз. «Тағдыр» романының кейіпкерлерін белгілеңіз. а) Ұлбосын в) Әріп Тәңірбергенов с) Ши-амбы д) Демежан 2-тапсырма: Бос орынға қажетті сөзді қойыңыз. Өткен жылы Демежан ........................... аймақ территориясын емін – еркін аралап, ............................ губернатор Ши –амбыдан рұқсат алып берді де, екеуі содан бері достасып кетті. Қажетті сөздер: Керімбекке, сауда жасауға, Рамазан байға, саяхаттауға, Хахалдайға, Ысқаққа, аң аулауға, жарнама жасауға. 3-тапсырма: Дұрыс, бұрысын белгілеңіз. 1.«Тағдыр» романының басты идеясы – ұрпақ жалғастығы. 2. Жазушы қ.Жұмаділов Ресей патшалығы мен Цин импер- иясы арасындағы шекара бөлісін «Тағдыр» романына тақырып етіп алған. 3. «Тағдыр» романында Ли-шаңсың – Демежанның білім Берген оқытушысы ғана емес, өмірлік ұстазы да болған адам. 4. «Тағдыр» романының бас кейіпкері – император Гуаңсюй. Бағалау /қол соғуқошеметі/
4-тапсырма: Демежанға хат және Демежан тағдырын бүгінгі өмірмен байланыстырады, осы ғасырда өмір сүрсе, онда қандай өсиет айтар еді? 2. Егер дәл осы күнде... Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Мен мынадай дәлелдер келтіремін... Оның себебін... деп түсіндіремін. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға ... себептер бар. Фармативті бағалау түйін сөздер арқылы ойын жеткізу Бағалау /қол соғуқошеметі/ Кері байланыс әдісімен орындалады. Әр жұп 1.Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат 2 . Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті 3.Ұнаған 1 іс-әрекет Келесі жұп тексеріп, графикамен /смайлик/ бағалайды. «Ыстық орындық» әдісі қолданылады. Әр топтан бір оқушыға сұрақтар қою. Дескриптор: - мәтіндегі ақпаратты орынды қолданады; - ойын анық айтады. .«Сіз білесіз бе?...» ойыны арқылы 1-топ 2-топқа, 2-топ 3-топқа, 3-топ 1-топқа Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романынан сұрақтар қою арқылы қорытындылайды.
Қорытынды: Тест тапсырмасы 1. Демежан татар байы Рамазан Шәкішевтің жаңа күймесінің көрімдігіне не атағанын көрсетіңіз. А) бір қой В) бір тай С) бір бұзау Д) бір жылқы 2.Демежан қай рудың үкірдайы болғанын көрсетіңіз А) Керей В) Төртуыл С) Мәмбет Д) Жұмық
А) Хахалдай В) Дохалдай С) Жи амбы Д) Мәтен амбы Романның бас кейіпкері ұйқыдан тұрып, ашпалы күнпарақтың жаңа бетін аударғанда, уақыттың 1884 жылдың 24 мамыры екенін білеміз. Осы және бұған дейінгі айтылатын мәліметке қарап, Демежанның туған жылын анықтаңыз. А) 1860 ж В) 1864 жС) 1857 жД) 1854 ж 5. «Шәушек протоколы» қай жылы жасалғанын көрсетіңіз. А) 1860 ж В) 1884 жС) 1890 жД) 1990 ж 6.Демежанның адал жарын белгілеңіз. А) Ажар В) Бибі С) Назым Д) Ырысқан 7.Бибінің алғашқы жерік асы не болғанын көрсетіңіз. А) қызыл ірімшік В) қымыз С) аңның еті Д) жылқының жүрегі 8.Қ.Жұмаділов 1990 жылы қай шығармасы үшін мемлекеттік сыйлыққа ие болғанын белгілеңіз А) «Дарабоз» В) «Таңғажайып дүние» С) «Соңғы көш» Д) «Тағдыр» 9.«Тағдыр» романының басты идеясы көрсетіңіз. А) отбасында тату – тәтті ғұмыр кешу керек деген идея. В) ұлт болған соң, сол ұлтқа қызмет етіп, сол ұлтты өзге ұлттармен дәрежесін тең етуге ұмтылу керек. С) өмірдегі өзге заттың барлығы өткінші тек өнер өлмейді деген идея. Д) адам болып жаратылған соң, арыңа дақ салмай, адамдық қалыпты сақтап қалу керек деген идея. 10.«Тағдыр» романында Демежанға жоқтау шығарған ақынды белгілеңіз. А) Әсет Найманбаев В) Біржан сал Қожағұлұлы С) Әріп Тәңірбергенов Д) Күдеріқожа 11.Демежан қай өзеннің аңғарынан тоған су алуға рұқсат қағазын алғанын белгілеңіз. А) Қатын В) Іле С) Ақбұлақ Д) Абдыра |
Сөздікпен жұмыс 1-таратпа Жеке Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ
жоспары Пән: қазақ
әдебиеті Колледж: «Құрылыс
–техникалық колледж» Күні: 13.11.2019 Мұғалімнің аты-жөні:
Бижанова Алмагүл Ғазезқызы СС-11
тобы Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр»
романы Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
6.1.6.1.коммуникативтік
жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер мен терминдерді орынды
қолданып, диалогке қатысу, ойын анық
жеткізу . 6.4.3.1. неологизм, термин,
диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата
білу Сабақтың
мақсаттары Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр»
романда көтерілген ел бірлігі ұлт мүддесін, бір халықтың екі
империя арасында таласқа түсуін, автор бейнесі мен кейіпкерлер
қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау, ойын анық
жеткізу. диалект сөздердің мағынасын
түсініп, ажырата білу. Бағалау
критерийі - ауызекі және көркем
сөйлеудің белгілерін, жанрлық ерекшеліктерін ажырата
алады. - сөздер мен тіркестерді
орынды қолдана алады. Тілдік
мақсаттар Өсиет, кепиет, бірлік,
татулық, береке, тілек, разылық,
әрекет. Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер: Мен мынадай дәлелдер
келтіремін... Оның себебін... деп
түсіндіремін. Біздің
пікірімізше.... Олай ойлауға ... себептер
бар. Құндылықтарды
игерту Өз еліне, жеріне
сүйіспеншілік, отансүйгіштік қасиеттерін
дамыту. Пәнаралық
байланыс Тарих Бастапқы
білім 8.1.2.1. әдеби шығарманың
идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан
ашу. Жоспар Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер Ресурстар Сабақтың
басы 3мин 2
/1мин 5мин 1.Сәлемдесу 2.Топқа бөлу.
(кейіпкерлер жазылған стикерлер арқылы топқа бөлу
) Психологиялық
тренинг: «Сенің есімің»
тренингігі бір-бірімізге табыс
тілейік. Үй тапсырмасын сұрау:«Миға
шабуыл» стратегиясын қолдана отырып,
үй тапсырмасының дайындық дәрежесін
білу. Сұрақ -
жауап 1.Қ.Жұмаділов қай жылы дүниеге
келді? 1936
. 24
сәуірде 2. Қ. Жұмаділовтың қандай
романдарын бар?. «Дарабоз», «Тағдыр» «Соңғы көш»
т.б 3. ҚазМУ –дегі аяқталмай
қалған оқуын қайта жалғап, оны қай жылы бітіріп шықты?
( 1965) 4.
«Қаздар қайтып барады» атты алғашқы әңгімелер
жинағы қай жылы жарыққа шықты?
(1968) 5. Алғашқы өлеңдері 1954 жылы қандай газетте
жарық көрді? ( «Шыңжаң»
газетінде) Қызығушылығын
ояту/бейнетаспа көру Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романы бойынша
қысқаша мәлімет. Мұғалім
оқушыларға бейнетаспадан алған мәліметтер бойынша
сұрақтар қою арқылыоқушылар өздері болжап
табулары тиіс. Сөйтіп сабақ тақырыбын
ашады. Мәліметтер: -
Роман «Шәуешек хаттамасында» бекітілген Ресей
патшалығы мен Цин империясы арасындағы шекара бөлісі
туралы; -
Романның бас кейіпкері Демежан – тарихта
болған тұлға; -
Шығарма атауын тек роман кейіпкерінің басынан
өткен жайлар; Оқушылар сұрақтарға жауап бере
отырып, тақырыпқа болжам жасайды. Мұғалім оқушылардың пікірлерін
қорыта келе сабақтың тақырыбын анықтауға
бағыттайды. Ой
қозғау.ассоциация
жасау. «Тағдыр» сөзін естігенде ойыңа не
оралады тізбектеп айту......... Сабақ тақырыбы анықталғаннан
кейін сабақ мақсатымен таныстырады. Бейнетаспа Сабақтың
ортасы 2мин\1мин 10/12
мин 3мин\2мин Жұптық
жұмыс «Егер,онда не болар
еді?» 3мин Кері
байланыс «3-2-1»
әдіс 3
мин 3мин\ 3мин 2мин/3мин Мұғалім
сөзі
Сөздікпен жұмыс:
/түсіндіру,тексеру/ Үкірбай
– болыс, болысты басқаратын әкім, рубасына берілетін
атақ. Амбы –
манж. Анбы (князь, губернатор) Тағдыр –
құдіреттің жазуы, жазмыш. Адам өміріндегі барлық оқиғалардың алдын
ала белгіленуін білдіретін діни
ұғым.
Талқы –
бұл жерде адам баласының басына түскен ауыр азап, бинет,
қиындық.
Торап –
жолдардың тоғысқан жері, түйіліскен
жері. Бағалау /қол
соғуқошеметі/
Мағынаны
тану: Джигсо
әдісін. Оқушылардың шығарма бойынша постр қорғауы
күтіледі. 1-топ: «Жол
торабы» атты бөлімінде Демежанның шаңырақ көтеріп,
шекара комиссиясы құрамында қызмет етуі, билікке араласуы, оқуы,
ізденуі, ой өрісінің өсуі
сипаттайды.«Дар
ағашы» атты бөлімінде Демежанға жазықсыз жала
жабылады да дарға асылады. 2—топ: «Тағдыр талқысы» атты екінші
бөлімінде Демежанның жеке өміріндегі қиындықтар,
әкесінің өлімі, ағайын арасындағы алауыздық
баяндалады. 3-топ: «Уақыт керуені» деп аталатын үшінші
бөлімі Демежанның ұлты үшін істеген азаматтық
істеріне арналған. Фармативті бағалау: «Екі
мәселе, бір тілек»
1-тапсырмаБірнеше дұрыс жауапты
белгілеңіз. «Тағдыр» романының
кейіпкерлерін белгілеңіз. а)
Ұлбосын в) Әріп
Тәңірбергенов с) Ши-амбы д) Демежан 2-тапсырма: Бос орынға қажетті сөзді
қойыңыз. Өткен жылы Демежан
........................... аймақ территориясын емін – еркін
аралап, ............................ губернатор Ши –амбыдан рұқсат
алып берді де, екеуі содан бері достасып
кетті. Қажетті
сөздер: Керімбекке, сауда жасауға,
Рамазан байға, саяхаттауға, Хахалдайға, Ысқаққа, аң аулауға,
жарнама жасауға. 3-тапсырма: Дұрыс, бұрысын
белгілеңіз. 1.«Тағдыр» романының басты
идеясы – ұрпақ жалғастығы. 2. Жазушы қ.Жұмаділов Ресей
патшалығы мен Цин импер- иясы арасындағы шекара бөлісін
«Тағдыр» романына тақырып етіп
алған. 3. «Тағдыр» романында
Ли-шаңсың – Демежанның білім Берген оқытушысы ғана емес,
өмірлік ұстазы да болған адам. 4. «Тағдыр» романының бас
кейіпкері – император Гуаңсюй. Бағалау /қол
соғуқошеметі/
4-тапсырма: Демежанға хат және Демежан
тағдырын бүгінгі өмірмен
байланыстырады, осы ғасырда өмір сүрсе, онда қандай өсиет айтар
еді? 2. Егер дәл осы
күнде... Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөздер мен тіркестер: Мен мынадай дәлелдер
келтіремін... Оның себебін... деп
түсіндіремін. Біздің
пікірімізше.... Олай ойлауға ... себептер
бар. Фармативті бағалау түйін
сөздер арқылы ойын жеткізу Бағалау /қол
соғуқошеметі/ Кері
байланыс әдісімен
орындалады. Әр
жұп 1.Бүгінгі сабақтан
алған 3 маңызды
ақпарат 2 . Бүгінгі сабақта қиындық
тудырған 2
аспекті 3.Ұнаған 1
іс-әрекет Келесі жұп тексеріп,
графикамен /смайлик/ бағалайды. «Ыстық
орындық» әдісі
қолданылады. Әр топтан бір оқушыға сұрақтар
қою. Дескриптор: - мәтіндегі ақпаратты орынды
қолданады; - ойын анық
айтады. .«Сіз білесіз
бе?...» ойыны арқылы 1-топ 2-топқа, 2-топ
3-топқа, 3-топ 1-топқа Қабдеш Жұмаділовтің «Тағдыр» романынан
сұрақтар қою арқылы қорытындылайды.
Қорытынды: Тест
тапсырмасы 1. Демежан татар байы
Рамазан Шәкішевтің жаңа күймесінің көрімдігіне не атағанын
көрсетіңіз. А) бір қой В) бір тай
С) бір бұзау Д) бір жылқы 2.Демежан қай рудың
үкірдайы болғанын көрсетіңіз А)
Керей В)
Төртуыл С)
Мәмбет Д)
Жұмық Ши –амбының орнына
келген амбыны белгілеңіз. А)
Хахалдай В)
Дохалдай С) Жи
амбы Д) Мәтен
амбы Романның бас кейіпкері
ұйқыдан тұрып, ашпалы күнпарақтың жаңа бетін аударғанда, уақыттың
1884 жылдың 24 мамыры екенін білеміз. Осы және бұған дейінгі
айтылатын мәліметке қарап, Демежанның туған жылын
анықтаңыз. А) 1860 ж В) 1864 жС)
1857 жД) 1854 ж 5. «Шәушек протоколы»
қай жылы жасалғанын көрсетіңіз. А) 1860 ж В) 1884 жС)
1890 жД) 1990 ж 6.Демежанның адал жарын
белгілеңіз. А)
Ажар В)
Бибі С)
Назым Д)
Ырысқан 7.Бибінің алғашқы жерік
асы не болғанын көрсетіңіз. А) қызыл
ірімшік В)
қымыз С) аңның
еті Д) жылқының
жүрегі 8.Қ.Жұмаділов 1990 жылы
қай шығармасы үшін мемлекеттік сыйлыққа ие болғанын
белгілеңіз А)
«Дарабоз» В) «Таңғажайып
дүние» С) «Соңғы
көш» Д)
«Тағдыр» 9.«Тағдыр» романының
басты идеясы көрсетіңіз. А) отбасында тату –
тәтті ғұмыр кешу керек деген идея. В) ұлт болған соң, сол
ұлтқа қызмет етіп, сол ұлтты өзге ұлттармен дәрежесін тең етуге
ұмтылу керек. С) өмірдегі өзге заттың
барлығы өткінші тек өнер өлмейді деген
идея. Д) адам болып
жаратылған соң, арыңа дақ салмай, адамдық қалыпты сақтап қалу керек
деген идея. 10.«Тағдыр» романында
Демежанға жоқтау шығарған ақынды
белгілеңіз. А) Әсет
Найманбаев В) Біржан сал
Қожағұлұлы С) Әріп
Тәңірбергенов Д)
Күдеріқожа 11.Демежан қай өзеннің
аңғарынан тоған су алуға рұқсат қағазын алғанын
белгілеңіз. А)
Қатын В)
Іле С)
Ақбұлақ Д)
Абдыра Сөздікпен
жұмыс 1-таратпа Жеке | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















