Материалдар / Қ.Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесі. Тақырыбы, идеясы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қ.Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесі. Тақырыбы, идеясы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қалқаман Әбідқадыров – қазақтың атақты ақыны, жазушысы, аудармашы. «Жылдар сөйлейді» стратегиясы бойынша ақынның өмір жолымен толық танысып шығады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Наурыз 2022
4155
14 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы

Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы

1 гимназиясы» КММ

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

«Мен балаң, жарық күнде сәуле қуған...»

Педагогтің аты-жөні:

Мұсабекова М.Д.

Пәні:

қазақ әдебиеті

Күні:

01.03.2022ж.

Сынып: 6 «Ә»

Қатысушылар саны: 29

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

Қ.Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесі. Тақырыбы, идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын,

сюжетін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады:

  • Повестің мазмұнын толық біледі, тақырыбы, идеясы, жанрын анықтай алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Повесть бойынша кейіпкерге сипаттама бере алады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • Повесттің композициялық құрылымына талдау жасай алады;

Бағалау критерийі:

  • Шығарманың тақырыбы, идеясы, жанрын анықтайды;

  • Сюжеттік оқиғаларды негізге алып, композициялық құрылымына талдау жасайды;

  • Шығарма фабуласын айтып бере алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы













































































Орта-сы













































Соңы

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.


Қалқаман Әбідқадыров – қазақтың атақты ақыны, жазушысы, аудармашы.

«Жылдар сөйлейді» стратегиясы бойынша ақынның өмір жолымен толық танысып шығады.

  • 1901 жылы 15 сәуірде Қызылорда

облысы, Шиелі ауданында дүниеге келген.

  • 1925 жылы «Еңбекші Қазақ»

газетіне ең алғашқы «Сырдария» өлеңі басылып шығады.

  • 1928 жылы «Жалшы» деген атпен

алғашқы өлеңдер жинағы басылып шығады.

  • 1929 жылы «Еңбекші Қазақ»

газетіне жұмысшы-тілшілер бюро мүшесі болып қызмет атқарады.

  • 1932 жылы «Социалды Қазақстан»

газетінде әдеби сын бөлімінің меңгерушісі қызметін атқарады.

  • 1935 жылы «Әдебиет майданы»

журналының бас редакторының орынбасары қызметін атқарады.

  • 1937-1941 жылдары көркем әдебиет

баспасында редактор болып қызмет атқарады.

  • 1954 жылы «Қажымұқан»

повесін жазып шығады.

  • 1964 жылы 30 сәуірде Шиелі

ауданында көз жұмды.


Топтық жұмыс.

І топ

1-тапсырма

2-тапсырма II топ

3-тапсырма III топ


4-тапсырма

І топ

Дескриптор:

-Берілген үзінділерді Мұқанның өсу жолымен сәйкестендіреді;


5-тапсырма

ІІ топ

Дескриптор:

-берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді;


6-тапсырма

ІІІ топ

Дескриптор:

-берілген ұйқас бойынша өлең шығарып көреді;

- өзін басты кейіпкермен өзара салыстырады;


Бағалау. «Жетістік баспалдағы» әдісі

Үй тапсырмасы: «Қажымұқан және бүгінгі қазақ спортшылары» тақырыбында эссе жазу. Сөз көлемі (50-60 сөз).


Рефлексия «Жеміс ағашы»

Мұғалімнің тиімді кері байланысы.






Балалар ақын- ның өмір жолы- мен таны- сып шыға-ды










Балалар ақын-ның өмір жолы- мен таны-сып шыға-ды











Оқушылар тақырыбы, идеясы, жанрын анықтайды, бас кейіп- кер туралы шығар-ма желісі бойынша үш дерек жазады

Оқушылар шығарманың сюжет-тік-компо-зиция-лық құрылымына талдау жасай-ды

Оқушылар шығар-ма мазмұ-нын негізге алып, ақиқат пен жалғанды ажыратады


Оқушылар беріл- ген үзінді- лерді Мұқан-ның өсу жолы- мен сәйкес-тендіреді



Оқушылар блиц сұрақтарға жауап береді


Оқушылар ұйқас-тырып өлеңді жалғас-тырадыөздерін бас кейіп-кермен салыс-тырып көреді;





Оқушылар бүгінгі сабақ- тан алған әсерле-рін стикер-ге жазып, жеміс ағашы-на жабыс-тырады





Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы















Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы





















«Шапа- лақ» әдісі









«Шапа- лақ» әдісі









«Шапа- лақ» әдісі









«Бас бармақ» әдісі





Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы





«Бас бармақ» әдісі



Мұғалім-нің ауызша кері байланы-сы





«Бас бармақ» әдісі






Интербелсенді тақта








































Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру

Мұғалімдер оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір -бірін бағалаулары болуы керек. Сабақ барысында оқушы үшін, жұмысын жандандыру мақсатында кері байланы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!