Тақырыбы:
«Көктем» Қабыкен
Мұқышев 3
сынып
Мақсаты:
1) Білімділігі: Қ.Мұқышев өмірі мен
шығармаларына шолу жасай отырып, өлеңнің негізгі идеясы мен
мазмұнын ұғындыру. Көктем мезгілінің көрікті келбеті туралы ұғым
беру.
2) Дамытушылығы: Оқушылардың дүниетанымын, ой
- өрісін, шығармашылық қабілетін арттыру, сөздік қорын молайту,
мәнерлеп оқу, дағдысын
қалыптастыру.
3) Тәрбиелігі: Оқушылардың табиғатқа деген
сүйіспеншілігін арттыру. Туған жер табиғатын аялай, қорғай білуге
тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
«Көктем» туралы суреттер,
оқулық,
плакаттар, интербелсенді тақта, әртүрлі түсті
гүлдер, гүлдер, маркерлер, постер,
желім.
Әдісі:
СТО,
түсіндіру, сұрақ – жауап,
әңгімелеу.
Түрі: Жаңа
сабақ
Пәнаралық байланыс: дүниетану, қазақ тілі,
музыка
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
кезеңі
А) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
Ә) Психологиялық
дайындық
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
II. Үй тапсырмасын
сұрау
«Көктем» тақырыбына эссе
жазу.
Қасым Аманжоловтың «Көктем» өлеңін мәнерлеп оқу.
III. Жаңа сабақ
түсіндіру
Қызығушылығын
ояту.
Ой қозғау.
«Көктем» деп айтқан кезде көз алдыларыңа не елестейді?
Көктемде күн қандай болады?
Көктемде не ериді?
Көктемде не жауады?
Көктемде нелер ұшып келеді?
Қандай құстар ұшып келеді?
Көктем айларын ата.
Көктемде қандай мерекелер бар?
Бүгін біз Қабыкен Мұқышевтің «Көктем» өлеңін
оқып, танысамыз.
Қабыкен Мұқышев 1920 жылы Қарағанды облысы
Нұра ауданында туған. Ұзтаздық қызмет атқарған. Шығармалары: «Алтын
алқа», «Жақанның арманы», «Орман » кітаптары
бар.
IY. Оқулықпен
жұмыс
1. Өлеңді мәнерлеп оқу,
талдау
2. Оқушыларға тізбектей
оқыту.
Сөздік жұмыс.
Жуып жердің омырауын − Қыстайғы ызғар, жердегі қатқан тоңдар жібіп, жаман нәрселер селмен кетіп, жердің барлығы жаңарып, құлпырып кетеді,-деген мағынада.
Дегдіді – Жер кепті (Ауылда адамдардың қолдарында малдар бар. Жер кепкенде мал өріске шығады.)
Сергіту
сәті.
I
қатарға.
«Бес жолды»
өлең.
1.
Көктем
2. шуақты,
жаңбырлы
3. ериді,
жылынады, жауады
4. Көктемде
ағаштар бүршік жарады
5.
Мезгіл
II
қатар.
«Көктем»
тақырыбына мәтін құрастыру.
III қатар.
«Көктем» мезгіліне сурет
салу
Y. Сабақты
бекіту
1. Бүгін
сабақта не үйрендік?
2. Қ. Мұқышев
кім?
3. Көктем
өлеңінде не туралы
айтылған?
4. көктем
мезгілінің ерекшеліктері
қандай?
YI. Үйге:
Өлеңді мәнерлеп оқу. Қалаған шумағыңды жаттап
ал.
YII.
Оқушыларды бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қабыкен Мұқышев «Көктем»
Тақырыбы:
«Көктем» Қабыкен
Мұқышев 3
сынып
Мақсаты:
1) Білімділігі: Қ.Мұқышев өмірі мен
шығармаларына шолу жасай отырып, өлеңнің негізгі идеясы мен
мазмұнын ұғындыру. Көктем мезгілінің көрікті келбеті туралы ұғым
беру.
2) Дамытушылығы: Оқушылардың дүниетанымын, ой
- өрісін, шығармашылық қабілетін арттыру, сөздік қорын молайту,
мәнерлеп оқу, дағдысын
қалыптастыру.
3) Тәрбиелігі: Оқушылардың табиғатқа деген
сүйіспеншілігін арттыру. Туған жер табиғатын аялай, қорғай білуге
тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
«Көктем» туралы суреттер,
оқулық,
плакаттар, интербелсенді тақта, әртүрлі түсті
гүлдер, гүлдер, маркерлер, постер,
желім.
Әдісі:
СТО,
түсіндіру, сұрақ – жауап,
әңгімелеу.
Түрі: Жаңа
сабақ
Пәнаралық байланыс: дүниетану, қазақ тілі,
музыка
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
кезеңі
А) Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
Ә) Психологиялық
дайындық
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
II. Үй тапсырмасын
сұрау
«Көктем» тақырыбына эссе
жазу.
Қасым Аманжоловтың «Көктем» өлеңін мәнерлеп оқу.
III. Жаңа сабақ
түсіндіру
Қызығушылығын
ояту.
Ой қозғау.
«Көктем» деп айтқан кезде көз алдыларыңа не елестейді?
Көктемде күн қандай болады?
Көктемде не ериді?
Көктемде не жауады?
Көктемде нелер ұшып келеді?
Қандай құстар ұшып келеді?
Көктем айларын ата.
Көктемде қандай мерекелер бар?
Бүгін біз Қабыкен Мұқышевтің «Көктем» өлеңін
оқып, танысамыз.
Қабыкен Мұқышев 1920 жылы Қарағанды облысы
Нұра ауданында туған. Ұзтаздық қызмет атқарған. Шығармалары: «Алтын
алқа», «Жақанның арманы», «Орман » кітаптары
бар.
IY. Оқулықпен
жұмыс
1. Өлеңді мәнерлеп оқу,
талдау
2. Оқушыларға тізбектей
оқыту.
Сөздік жұмыс.
Жуып жердің омырауын − Қыстайғы ызғар, жердегі қатқан тоңдар жібіп, жаман нәрселер селмен кетіп, жердің барлығы жаңарып, құлпырып кетеді,-деген мағынада.
Дегдіді – Жер кепті (Ауылда адамдардың қолдарында малдар бар. Жер кепкенде мал өріске шығады.)
Сергіту
сәті.
I
қатарға.
«Бес жолды»
өлең.
1.
Көктем
2. шуақты,
жаңбырлы
3. ериді,
жылынады, жауады
4. Көктемде
ағаштар бүршік жарады
5.
Мезгіл
II
қатар.
«Көктем»
тақырыбына мәтін құрастыру.
III қатар.
«Көктем» мезгіліне сурет
салу
Y. Сабақты
бекіту
1. Бүгін
сабақта не үйрендік?
2. Қ. Мұқышев
кім?
3. Көктем
өлеңінде не туралы
айтылған?
4. көктем
мезгілінің ерекшеліктері
қандай?
YI. Үйге:
Өлеңді мәнерлеп оқу. Қалаған шумағыңды жаттап
ал.
YII.
Оқушыларды бағалау
шағым қалдыра аласыз


