Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Өткізілген мерзімі: _____________
Сыныбы: 7 сынып
Пән мұғалімі: Қожагелдиев Бақытжан
Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырза Әлі «Кәрі Қыран»
Сабақтың мақсаты: Ақын өлеңдерін ұғына отырып, биіктікті, ерлікті, сұлулықты жан-жақты қырынан тану.
Міндеттері: -шығарманың жанр түрін анықтай білу.
-өлеңнің ішкі мазмұынын түсіну арқылы маңыздылығын ашу.
-өлең құрылысына талдап, жан-жақты қырларын көрсету.
-оқып білгендерін өз ойымен сабақтастыра алуы.
Қолданылатын модульдер: 7 модуль. «Талантты және дарынды балаларды оқыту» «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету» «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
Әдіс-тәсілдер: «Сергіту сәті» «Бағдаршам» «Топтық жұмыс» «Топтастыру» «Вен диаграммасы», «1 сурет, 5 сөз»,
«+,-,қызықты» «Рефлексия»
«Қансонарда бүркітші шығады аңға.»
Абай.
|
Сабақ кезеңдері, уақыты |
Кезеңнің мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Сергіту сәті.»
|
Топтық ұстаным. «Әдебиет» топтық өлең Бізде кездесетін қандай аңдарды білесіңдер? «Ұзын құлақ сұр қоян» сергіту сәті. Бағалау парағы. Қазақтың киелі заттарымен топқабөлу./домбыра,киіз үй/ |
Амандасады. Ұстаным қалыптастырады. Олар: қоян, түлкі, қарсақ, күзен, т.б. жауаптар. Сергіту сәтін бір оқушы іс-қимылмен жасатады. Оқушылар берілген заттарды таңдайды. |
Ауызша мақтаулар. «Өте тамаша!» |
Түрлі заттар жиыны /домбыра, киіз үй/ |
|
Тұсаукесер 8 минут |
Үй тапсырмасы. «Қасымға арнау» өлең. |
Өз таңдаған заттарың туралы не білесіңдер? Қазақ халқына тән тағы басқа қандай заттарды білесіңдер? Үй тапсырмасын сұрау. Арнаудың қандай түрлерін білесіңдер? Қасымның қандай қырын таныдыңдар? |
Оқушылар өз жауаптарын топ болып, береді. Қазаққа тән қасиетті заттарды атайды. Әр топ мүшелері арнау өлеңдерін оқиды. Мұғалім сұрағына жауап береді. Зарлай, сұрай, жарлай т.б. арнаулар. |
Жазбаша бағалау. |
Оқулық, түрлі заттар жиыны, Бағалау парақшасы.
|
|
Негізгі бөлім 24 минут |
Жаңа сабақ. Қадыр Мырза Әлі «Кәрі қыран» «1 сурет, 5 сөз» «Бағдаршам» әдісі «Вен диаграмма» әдісі.
|
Ақынның өмірі мен шығармашылығы, Қыранның түрлері, туралы слайдтан мәліметтер беру. Жеті қазына туралы сұрау. «1 сурет, 5 сөз» әдісі бойынша жаңа сабақ барысына көшу. Қыранның суреті.
«Кәрі Қыран» өлеңін оқыту. Әр топтағы қалған оқушыларға өздеріне түсініксіз болған сөздердің мғынасын аштыру. /«Бағдаршам» әдісі/ «Вен диаграмма» әдісі арқылы өлеңдегі қыран мен мұзбалаққа салыстырмалы талдау жасату.
Өлеңнің бір шумағына өлең құрылысына талдау жасату. Шумақ - 11 тармақ - 4-5-6 бунақ - 3 буын – 11-12-11-11 ұйқас – қара өлең а,а,б,а теңеу - қоладай, самолеттей шарайнадай, найзағайдай. |
Слайдтан мәліметтер алады. Тақтамен жұмыс жасайды. Жеті қазынаны атайды. Соның ішіндегі Қыранға байланысты 5 сөз қолданып өлең не мағыналы сөйлем құрап ой түйін айтады. Аспан Қыран Күн Бұлт Биіктік т.б. «Кәрі Қыран» өлеңін оқиды. Топ мүшелері «Бағдаршам» әдісі арқылы түсінбеген сөздерін көрсетіп, топ ішінде талқылап анықтайды, мағынасын ашады. Бағалау жүргізеді. Қыранның ерлігін өз сөздерімен баяндайды. Салыстырмалы талдау жасайды.
Екі топ өлеңнің бір шумағын өлең құрылысына талдайды. Шумақ- буын- Тармақ- ұйқас- Бунақ- теңеу- Ауызша талдайды. Бір-біріне түсіндіреді. Өзара бағалау жүргізеді. |
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау жүргізіледі. «Керемет» «Жақсы»
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.
|
Ватман, түрлі-түсті стикерлер, смайликтер, АКТ Түрлі стакандар, пламастер, суреттер, постер.
|
|
Қорытынды 8 минут
|
Сабақты бекіту. Қорытынды жасау. «+,-,қызықты» әдісі Үйге тапсыпма. «Кәрі Қыран» өлеңін мәнерлеп жатқа айту. |
«+,-,қызықты» әдісімен сабақты бекіту. Өлең мзмұнынан қандай ой түйдіңдер? Қыран өлімі мұзбалаққа қалай әсер етті? Ақын туралы даналық ойды жалғастырыңдар. «Қадыр лирикасының сыңғыры бөлек, сыры терең» З. Қабдолов
|
«+,-,қызықты» әдісімен сабақтың сәтті, сәтсіз, қызықты жағын жазады. Сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. Оқушылар өздері ой өрісін топтастыру арқылы ой түйінді сөйлем жазады. Қанатты сөздер.
|
Топтарды стакандар арқылы бағалау.
|
А 4 қағазы. пламастер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қадыр "Кәрі Қыран"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Өткізілген мерзімі: _____________
Сыныбы: 7 сынып
Пән мұғалімі: Қожагелдиев Бақытжан
Сабақтың тақырыбы: Қадыр Мырза Әлі «Кәрі Қыран»
Сабақтың мақсаты: Ақын өлеңдерін ұғына отырып, биіктікті, ерлікті, сұлулықты жан-жақты қырынан тану.
Міндеттері: -шығарманың жанр түрін анықтай білу.
-өлеңнің ішкі мазмұынын түсіну арқылы маңыздылығын ашу.
-өлең құрылысына талдап, жан-жақты қырларын көрсету.
-оқып білгендерін өз ойымен сабақтастыра алуы.
Қолданылатын модульдер: 7 модуль. «Талантты және дарынды балаларды оқыту» «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету» «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау»
Әдіс-тәсілдер: «Сергіту сәті» «Бағдаршам» «Топтық жұмыс» «Топтастыру» «Вен диаграммасы», «1 сурет, 5 сөз»,
«+,-,қызықты» «Рефлексия»
«Қансонарда бүркітші шығады аңға.»
Абай.
|
Сабақ кезеңдері, уақыты |
Кезеңнің мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Сергіту сәті.»
|
Топтық ұстаным. «Әдебиет» топтық өлең Бізде кездесетін қандай аңдарды білесіңдер? «Ұзын құлақ сұр қоян» сергіту сәті. Бағалау парағы. Қазақтың киелі заттарымен топқабөлу./домбыра,киіз үй/ |
Амандасады. Ұстаным қалыптастырады. Олар: қоян, түлкі, қарсақ, күзен, т.б. жауаптар. Сергіту сәтін бір оқушы іс-қимылмен жасатады. Оқушылар берілген заттарды таңдайды. |
Ауызша мақтаулар. «Өте тамаша!» |
Түрлі заттар жиыны /домбыра, киіз үй/ |
|
Тұсаукесер 8 минут |
Үй тапсырмасы. «Қасымға арнау» өлең. |
Өз таңдаған заттарың туралы не білесіңдер? Қазақ халқына тән тағы басқа қандай заттарды білесіңдер? Үй тапсырмасын сұрау. Арнаудың қандай түрлерін білесіңдер? Қасымның қандай қырын таныдыңдар? |
Оқушылар өз жауаптарын топ болып, береді. Қазаққа тән қасиетті заттарды атайды. Әр топ мүшелері арнау өлеңдерін оқиды. Мұғалім сұрағына жауап береді. Зарлай, сұрай, жарлай т.б. арнаулар. |
Жазбаша бағалау. |
Оқулық, түрлі заттар жиыны, Бағалау парақшасы.
|
|
Негізгі бөлім 24 минут |
Жаңа сабақ. Қадыр Мырза Әлі «Кәрі қыран» «1 сурет, 5 сөз» «Бағдаршам» әдісі «Вен диаграмма» әдісі.
|
Ақынның өмірі мен шығармашылығы, Қыранның түрлері, туралы слайдтан мәліметтер беру. Жеті қазына туралы сұрау. «1 сурет, 5 сөз» әдісі бойынша жаңа сабақ барысына көшу. Қыранның суреті.
«Кәрі Қыран» өлеңін оқыту. Әр топтағы қалған оқушыларға өздеріне түсініксіз болған сөздердің мғынасын аштыру. /«Бағдаршам» әдісі/ «Вен диаграмма» әдісі арқылы өлеңдегі қыран мен мұзбалаққа салыстырмалы талдау жасату.
Өлеңнің бір шумағына өлең құрылысына талдау жасату. Шумақ - 11 тармақ - 4-5-6 бунақ - 3 буын – 11-12-11-11 ұйқас – қара өлең а,а,б,а теңеу - қоладай, самолеттей шарайнадай, найзағайдай. |
Слайдтан мәліметтер алады. Тақтамен жұмыс жасайды. Жеті қазынаны атайды. Соның ішіндегі Қыранға байланысты 5 сөз қолданып өлең не мағыналы сөйлем құрап ой түйін айтады. Аспан Қыран Күн Бұлт Биіктік т.б. «Кәрі Қыран» өлеңін оқиды. Топ мүшелері «Бағдаршам» әдісі арқылы түсінбеген сөздерін көрсетіп, топ ішінде талқылап анықтайды, мағынасын ашады. Бағалау жүргізеді. Қыранның ерлігін өз сөздерімен баяндайды. Салыстырмалы талдау жасайды.
Екі топ өлеңнің бір шумағын өлең құрылысына талдайды. Шумақ- буын- Тармақ- ұйқас- Бунақ- теңеу- Ауызша талдайды. Бір-біріне түсіндіреді. Өзара бағалау жүргізеді. |
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау жүргізіледі. «Керемет» «Жақсы»
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.
|
Ватман, түрлі-түсті стикерлер, смайликтер, АКТ Түрлі стакандар, пламастер, суреттер, постер.
|
|
Қорытынды 8 минут
|
Сабақты бекіту. Қорытынды жасау. «+,-,қызықты» әдісі Үйге тапсыпма. «Кәрі Қыран» өлеңін мәнерлеп жатқа айту. |
«+,-,қызықты» әдісімен сабақты бекіту. Өлең мзмұнынан қандай ой түйдіңдер? Қыран өлімі мұзбалаққа қалай әсер етті? Ақын туралы даналық ойды жалғастырыңдар. «Қадыр лирикасының сыңғыры бөлек, сыры терең» З. Қабдолов
|
«+,-,қызықты» әдісімен сабақтың сәтті, сәтсіз, қызықты жағын жазады. Сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. Оқушылар өздері ой өрісін топтастыру арқылы ой түйінді сөйлем жазады. Қанатты сөздер.
|
Топтарды стакандар арқылы бағалау.
|
А 4 қағазы. пламастер
|
шағым қалдыра аласыз







