Материалдар / Қадыр Мырза Әлі "Қызыл кітап" поэмасы

Қадыр Мырза Әлі "Қызыл кітап" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:


ІІІ бөлім Ғасырлық туынды

Педагогтің аты-жөні

А.Кайранова

Күні:

04.04. 2024 жыл

Сынып: 11 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қадыр Мырза Әлі «Қызық кітап» поэмасы

Оқыту мақсаты:

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;

11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;

Сабақтың мақсаты

әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді;

шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдайды;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы
7 мин




І. Ұйымдастыру кезеңі

Жағымды ахуал қалыптастыру (2 мин)

Зерделі ой

Қа­дыр Мыр­за­лиев – сөз­дің сәй­гү­лі­гі, ой­дың озар­ма­ны. Ол же­ке бас­тың да­ра мұ­ңы­нан бас­тап, қым-қи­ғаш ха­лы­қа­ра­лық қай­шы­лықтар­ға шей­ін қы­сыл­май, қым­ты­рыл­май ер­кін жыр­лай ала­ды. …Де­мек, қа­зір­гі қа­зақ поэ­зия­сы көп дау­ыс­ты, қу­ат­ты ор­ке­стр де­сек, мұ­ның құ­ра­мын­да­ғы Қа­дыр му­за­сы­ның қай­талан­бас өз үні, ма­шы­ғы мен мә­не­рі, ай­шы­ғы мен өр­не­гі бар. Қа­дыр ли­ри­ка­сы­ның сың­ғы­ры бө­лек, сы­ры те­рең

Зейнолла Қабдолов

1.Білім алушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.





Қазақ әдебиеті

Оқулық «Атамұра»

Сабақ

тың ортасы

20 мин

Shape1






















Сабақтың соңы

18 мин

Жаңа сабақ

«Қызыл кітап» поэмасы

Қадыр Мырзалиев 1935 жылы 5 қаңтарда Батыс Қазақстан облысының Жымпиты ауданында туған. Қадыр жастайынан әдебиетке құмар болып өседі. Қазақ халқының аңыздары мен қиссалары, эпостары мен ертегілері жазылған «Қырық батыр» деген кітапты қолынан тастамайды. Қадыр ең алғашқы өлеңін 11 жасында жазады. Әкесі қайтыс болғаннан кейін мектепинтернатта жатып оқиды. Балалық шағы Ұлы Отан соғысы жылдарының қиыншылық кезеңімен тұспа-тұс келген ақын ерте есейеді. Қадыр Мырзалиев бұл жайлы «Балалықсыз балалық» өлеңінде суреттейді.

Пікірлесейік

1. Поэманың тақырыбы қандай?

2. Шығарма атауы қандай идеядан туындаған? Оның атауын басқаша қалай өзгертер едің?

3. Поэманың жанрына қарай композициялық ерекшелігін анықтаПікіріңмен бөліс.

4. Ақын кімдердің шығармаларын қазақшаға аударған?

Себебін анықта

1. Ақын неліктен табиғаттан кешірім сұрайды?

2. Не себепті ақынды балалар әдебиетінің классигі дейміз? Ойыңды мысалдармен дәлелде.

Дәптеріңе жаз

Үзіндідегі сиреп бара жатқан аң-құстардың атын жаз.

Сиреп бара жатқан құстар


Сиреп бара жатқан аңдар


Сиреп бара жатқан жан-жануарлар



Авторлық идея

Поэманың ой-толғамы қандай?

------------------------------------------------------------

Автор осы поэма арқылы қандай ой тастайды?-----------------------------------------------

Үзінді мазмұнынан авторға қандай мінездеме беруге болады? -------------------------------------------------

Поэма идеясының құндылығы неде? -------------------------------------------------------------------------------------------------


Түйіндеме

Қадыр Мырзалиев қандай ақын? Ол қазақ әдебиетіне қандай үлес қосты? Ойыңды кестедегі көрсеткіштер арқылы түйіндеп, авторға хат жаз.

Білім Тақырып бойынша алған ақпараттарым

Эмоция Менің көңіл күйім

Баға Автордың шығармашылығына берген бағам

Сын Автор шығармаларының мен үшін маңызы

Идея Оқырман ретінде автор шығармаларын насихаттауға ұсынатын идеям


Үй тапсырмасын беру.

Ақын өмірі туралы мәлімет жазу




- Негізгі түйінді проблеманы іздейді;
- Қойылған сұрақтарға жауап береді.


- Тақырыбы мен идеясын анықтайды;



-Берілген сөздердің мағынасын түсінеді;


Ынтымақтастық оқыту” тәсілі арқылы топта ынтымақтастық қатынас орнайды, қолдауды қажет ететін оқушыға көмек көрсетіледі, ал кейбір оқушылар өз бетінше білімін жетілдіруге мүмкіндік туындайды


Шығармадан

жірибе жинақтай

  • ды;




Постерді қорғауға қойылатын қойылатын талаптар:

Тақырыптың ашылуы;

Өзіндік пікірдің болуы;

Эстетикалық көркемдігі;

Әр оқушының үлесінің көрінуі;

«Өзіңізді бағалаңыз»

2 мин

Мен мынаны білдім

Маған қызық болғаны

Мен мынаны жасай алдым.

Мен мынаған таңғалдым.




Кері байланыс

3 мин

«3 минуттық эссе»

Бүгінгі үйренгеніңіз

дегі ең маңызды нәрсе

Қай сұрақ есімде қалды?

Сен үшін ең қиын, түсініксіз болған нәрсе?




Формативті бағалау

















Пла

кат, мар

кер






Word wall

ресур

сы














Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ