|
Бөлім: «Мәңгілік ел – мәңгілік мұрат» |
Мектеп: №5 орта мектеп Мұғалім: Жумамуратова Тумарис Мураткызы Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қажығали Мұханбетқалиұлы «Тар кезең» романының көркемдік қуаты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
«Тар кезең» романының жаңашылдығына баға беріп, қазіргі заманмен салыстыра талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
|
|
ҚБ «Жарайсың!» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 7 минут 5 минут 10 минут Сабақтың соңы 3 минут |
«Кубизм» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау. Кубтың әр бетінде «Тар кезең» романына қатысты сұрақтар болады. 1-тапсырма. Төменде берілген ұғымдарға романнан мысалдар келтіре отырып, қазіргі заман мен Сырым батыр өмір сүрген заманды салыстырыңдар.
2-тапсырма. «Жадыны жаңғырту» жаттығуы арқылы шығармада көтерілген мәселелерді еске түсірейік:
Сергіту сәті. «Көңілді түстер». Оқушылар сөздердің қандай түсте жазылғандығын жылдам айтулары керек. Бұл оқушылардың шапшаң ойлау дағдысын, маторикасын дамытады.
Мысалы: ақ, сары, көк, қызыл, күлгін... 3-тапсырма. «Тар кезең» романындағы Сырым батырдың ел үшін кескілескен күресі бізге несімен маңызды болды деген сұраққа өз ойыңды қатыстырып «Ел үшін туған ер барда» тақырыбында шағын ойтолғау жазыңдар. Ойтолғауда мына жайттарды негізге алыңдар: - Сырым батыр бастаған көтеріліс несімен маңызды болды? - Көтеріліс қандай себепке байланысты орын алды? - Қазіргі таңда сол мәселелер өзекті ме?
Кері байланыс «Хабарлама» әдісі. Хабарламаға бүгінгі сабақ туралы ойларыңды жазыңдар. |
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген мәселелерге романнан дәлел келтіріп, өткен және қазіргі заманмен байланыстыра талдайды.
Мәліметтерді сәйкестендіреді.
Жазылған сөздерді емес, сөздердің қандай түсте жазылғандығын тез айтады.
Маңызды мәселерді саралап, шағын ойтолғау жазады.
|
Дескриптор: - Романнан мысал келтіреді (1 балл); - Бұрынғы заманмен салыстырады (2 балл); - Қазіргі заманмен салыстыра талдайды (2 балл).
Дескриптор: - Дұрыс сәйкестендіреді (2 балл).
Дескриптор: - Негізгі үш маңызды мәселеге тоқталады (3 балл).
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қажығали Мұханбетқалиұлы «Тар кезең» романының көркемдік қуаты
Қажығали Мұханбетқалиұлы «Тар кезең» романының көркемдік қуаты
|
Бөлім: «Мәңгілік ел – мәңгілік мұрат» |
Мектеп: №5 орта мектеп Мұғалім: Жумамуратова Тумарис Мураткызы Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қажығали Мұханбетқалиұлы «Тар кезең» романының көркемдік қуаты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
«Тар кезең» романының жаңашылдығына баға беріп, қазіргі заманмен салыстыра талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
|
|
ҚБ «Жарайсың!» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 7 минут 5 минут 10 минут Сабақтың соңы 3 минут |
«Кубизм» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау. Кубтың әр бетінде «Тар кезең» романына қатысты сұрақтар болады. 1-тапсырма. Төменде берілген ұғымдарға романнан мысалдар келтіре отырып, қазіргі заман мен Сырым батыр өмір сүрген заманды салыстырыңдар.
2-тапсырма. «Жадыны жаңғырту» жаттығуы арқылы шығармада көтерілген мәселелерді еске түсірейік:
Сергіту сәті. «Көңілді түстер». Оқушылар сөздердің қандай түсте жазылғандығын жылдам айтулары керек. Бұл оқушылардың шапшаң ойлау дағдысын, маторикасын дамытады.
Мысалы: ақ, сары, көк, қызыл, күлгін... 3-тапсырма. «Тар кезең» романындағы Сырым батырдың ел үшін кескілескен күресі бізге несімен маңызды болды деген сұраққа өз ойыңды қатыстырып «Ел үшін туған ер барда» тақырыбында шағын ойтолғау жазыңдар. Ойтолғауда мына жайттарды негізге алыңдар: - Сырым батыр бастаған көтеріліс несімен маңызды болды? - Көтеріліс қандай себепке байланысты орын алды? - Қазіргі таңда сол мәселелер өзекті ме?
Кері байланыс «Хабарлама» әдісі. Хабарламаға бүгінгі сабақ туралы ойларыңды жазыңдар. |
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген мәселелерге романнан дәлел келтіріп, өткен және қазіргі заманмен байланыстыра талдайды.
Мәліметтерді сәйкестендіреді.
Жазылған сөздерді емес, сөздердің қандай түсте жазылғандығын тез айтады.
Маңызды мәселерді саралап, шағын ойтолғау жазады.
|
Дескриптор: - Романнан мысал келтіреді (1 балл); - Бұрынғы заманмен салыстырады (2 балл); - Қазіргі заманмен салыстыра талдайды (2 балл).
Дескриптор: - Дұрыс сәйкестендіреді (2 балл).
Дескриптор: - Негізгі үш маңызды мәселеге тоқталады (3 балл).
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















