Материалдар / Қала мен ауыл 1-cынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қала мен ауыл 1-cынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Өз мекенжайын атау және елді мекенінің георгафиялық орналасқан жерін сипаттау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Маусым 2021
445
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пән: Дүниетану

Мектеп:Мичурин ЖОББМ

Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі

Мен және қоғам

Бөлімше:

Менің атамекенім

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ажбаева К.Г

Сынып: 1

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны: 0

Тақырыбы:

Қала мен ауыл

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.3.1 Өз мекенжайын атау және елді мекенінің георгафиялық орналасқан жерін сипаттау

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар:Өзінің тұратын қаласын, ауылын географиялық орналасқан жерін атай біледі;

Көптеген оқушылар:Өзінің тұратын жері туралы әңгімелейді және сипаттайды;

Кейбір оқушылар:Тұрғылықты жерінің географиялық орнын зерттейді және дәлелдейді

Бағалаукритерийі

  • Өз мекенжайын атайды

  • Тұрғылықты жерінің географиялық орнын сипаттайды

Тілдік мақсаттар


Пәнге тән лексика мен терминология:

Қала – город- city

Ауыл – деревня - village

Көрнекті жерлер – достопримечательности- sights

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қала туралы не білесің?

Ауылдық жердің қандай ерекшелігі бар?


Құндылықтардыдарыту




Құрмет- Оқушылардың бір – біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу


Ынтымақтастық: Ұжымда жағымды әрекет атмосферасын құру




Пәнаралықбайланыстар

Жаратылыстану: Қалада және ауылда қандай өсімдіктер түрлері кездесетінін, ауылдық жерлерде қандай мал түрлері өсірілетіні туралы әңгімелейді.


Бастапқы білім

Бағдарлауды үйренеміз



Сабақбарысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут








2 минут









«Жылы лебіз» әдісі. Бір біріне тілек тлейді.

- Саламатсыздар ма!

Екі топқа бөлу: қала, ауыл.

(Т) «Қала немесе ауыл » тапсырмасы

А.Оқушыларға берілген суреттерді қала,ауыл деп екі топқа бөледі.

 


Сабақтың мақсатын хабарлау.

Өзінің мекенжайын атауды және елді мекенінің георгафиялық орналасқан жерін сипаттап білуді үйренеміз



Рисунок 2

Yandex.kz сайтынан алынған






















Сабақтың ортасы


5 мин



















7 мин


























6 минут























3 минут


















1 минут










6 минут









(Ұ)(С)Дереккөз. Оқулықпен жұмыс

оқулықтағы 1-суретке мұқият қарауға тапсырма беру.Қала туралы әңгімелеу 

1-мәтінді өз бетімен оқуға беру:

Қала – бұл ірі елді мекен. Бұл дамыған шаруашылық, экономика, мәдениет пен әкімшілік басқару орталығы. Қаладағы адамдар өнеркәсіп өндірісі нысандарында: зауыттар мен фабрикаларда жұмыс істейді. Ғылыммен, біліммен,спортпен айналысады. Қалада көптеген мәдениет орындары – таетрлар, мұражайлар, концерт залдары бар.

-Енді қаламыздың көрікті жерлерін бірге атап шығайық

Дескриптор:

-суретті түсінеді

-қала туралы әңгімелейді;


(Т) (С) тапсырма бойынша

А.Тапсырма:

Қала мен ауылға тиісті заттарды сәйкестендір.


.

В.«Венн диаграммасы» арқылы ауыл мен қала тіршілігінің айырмашылығы мен ұқсастығын салыстыр.




С..Батыс өңірі бойынша өндірілетін табиғи

көрікті жерлерін ата және сипатта.



Дескриптор:

- Қала мен ауылға тиісті сөздерді тауып, сәйкестіндіреді.

- қала мен ауыл тіршілігінің айырмашылғы мен ұқсастығын салыстыра алады.

- Батыс Қазақстан обылысы бойынша өндірілетін табиғи байлықтарды айтады.


ҚБ: Мұғалім оқушыларды «Үйлер» арқылы бағалайды.

3 қабатты үй –толық жауап берді

2 қабатты үй – жартылай жауап берді






Қарқын бойынша саралау.

«Анықта және орында» әдісі

Әр топқа үлестірмелі парақшалар жинағын таратылады.Оқушылар сөздер жазылған үлестірме парақшаларды тиісті суреттерді орналастыруы тиіс.


Қосымша тапсырма:

Болашақтағы үйлердің суретін сал

Дескриптор:

-сөздер жазылған үлестірме парақшаларды тиісті суреттерді орналастырады;

- Өзің қиялындағы үйдің суретін салады


«Екі жұлдыз, бір тілек» ойыны.

Оқушылар қала/ауыл жақсы көретін және бір ұнатпайтын жерін айтады.


Сергіту сәті: “Кім жылдам?” ойыны.

Қалаға тән заттарды көрсеткенде қолдарын шапалақтайды.

Ауылға тән заттарды көрсеткенде аяқтарын тарсылатады.

Қала мен ауылға тән ортақ заттарды көрсеткенде бір-бірінің қолдарын ұстайды.

Олай болса :қала – город – city; ауыл – село – village (түсіндіріп 3 тілде айтқызу)


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма


Жұптық жұмыс

Алыстағы/ шетелдегі досыңмен скайп арқылы сөйлесуді сахналап көрсетіңдер. Оған өз елің, оның тұрған орны туралы не айтар едің?






Рисунок 3

Дескриптор


Білім алушы

- өз елінің, мемлекетінің, қала/ауылының атауын айтады;

- өзінің тұрғылықты жерінің орны, ерекшелігі туралы әңгімелейді




Оқулықпен жұмыс

40-41 бет




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!