Қан құрамы мен қызметі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қан құрамы мен қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл қмж жағдаяттық тапсырмалар мен деңгейлік тапсырмаларымен жасалынған
Материалдың қысқаша нұсқасы

238 КММ










Shape1





Пәні: Биология

Пән мұғалімі : Ысқақова Арайлым

Сынып: 8





















2024-2025 оқу жылы




Бекітемін


Бөлім:

8.2А Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:

Ысқақова Арайлым

Күні:

14.11.2024ж

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: 8 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық, қорғаныштық.».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар қанның құрамы мен қызметі туралы түсінік қалыптастырады.

Білім алушылар қанның түйіршіктерін сипаттай алады.

Білім алушылар түрлі ағзалардың қанының формалы элементтерін зерттей алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу

«Уәде берем» әдісі

Оқушыларға каропка беріледі,ішіндегі айнаға қарап ,бүгінгі сабаққа және келешекке уәде береді.

Үй тапсырмасын сұрау

Leoningapps.com сайты арқылы.


Топқа біріктіру «Қан» әдісі





Оқушылар каропканы ашып,айнаға қарап ,бүгінгі сабаққа және келешекке уәде береді.

Мақсаты: Оқушылар уәде беру арқылы

Сөйлеу,тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Үй тапсырмасын сұрау-2 балл



Каропка,айна










Жаңа сабаққа кіріспе

5 мин

«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға қанның түйіршіктері туралы практикалық жұмыс көрсету.

.




Сол арқылы бүгінгі тақырыпты ашу

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Белсенді қатысқан оқушыға-1 балл

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

8 мин.

Тақырып бойынша видеоролик көрсету

Видео көреді

Дескриптор:

1.Видеоны көріп,талдайды.

Презинтация

АКТ

Видеоролик

Топтық жұмыс

10 мин

Оқушыларға липучкалы топқа тапсырма беру.

1-топ: Қан жасушалары

2-топ: Қанның қызметтері туралы сәйкестендіреді

Дескриптор:

  1. Қанның қызметтерін талдайды

  2. Қан жасушаларын салыстырады

2-балл

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.


Жұптық жұмыс

6 мин

Жағдаяттық тапсырма PISA типтес мәтіндік тапсырмалар.

Жұптық тапсырма. Аты-жөні. Жағдаяттық тапсырма: Қан түйіршіктерінің зақымдануы 8-сынып Ситуация: 11-сынып оқушысы Мадина спортпен белсенді айналысады, бірақ соңғы уақытта өзін әлсіз сезіне бастады. Дәрігерге барған кезде, оған қан талдауы жасалып, оның қанының құрамында эритроциттердің саны азайғаны, лейкоциттердің қалыптан тыс жоғарылағаны және тромбоциттерінің төмендегені анықталды. Дәрігер бұл көрсеткіштер ағзада белгілі бір өзгерістердің орын алғанын білдіретінін айтты.

Тапсырма: Мадинаның жағдайына талдау жасап, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз:

  1. Эритроциттер: Егер эритроциттер саны азайса, бұл ағзаға қалай әсер етуі мүмкін? Мадина қандай белгілерді сезінуі мүмкін және оның физикалық белсенділігіне қалай әсер етеді?

  2. Лейкоциттер: Лейкоциттер санының жоғарылауы нені білдіруі мүмкін? Бұл оның иммундық жүйесіне және инфекцияларға қарсы тұру қабілетіне қалай әсер етеді?

  3. Тромбоциттер: Тромбоциттер деңгейі төмен болса, бұл қандай қауіптерге әкелуі мүмкін? Егер Мадина жарақат алса немесе кесілсе, оның қан тоқтау процесі қалай өзгереді?

  4. Қорытынды тапсырма: Әр сұраққа жауап беріп, Мадинаға қан түйіршіктерінің ағза үшін қаншалықты маңызды екенін түсіндіріңіз. Сондай-ақ, қан түйіршіктерінің саны өзгерген жағдайда денсаулыққа қандай қауіптер төнетінін сипаттап беріңіз.

Оқушылар жұптық тапсырма орындайды

Дескриптор:

1. Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды.

2-балл

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Жеке жұмыс

6 мин

Дәптермен жұмыс

Сарамандық тапсырмалар

А-деңгей-

Есеп: Мәселе:
Адамның қанында әртүрлі қан түйіршіктері мен плазма бар. Қанның жалпы көлемі 500 мл болғанда, қанның құрамындағы эритроциттердің, лейкоциттердің, тромбоциттердің және плазманың мөлшерін анықтаңыз.

Берілгендер:

  • Қанның жалпы көлемі: 500 мл

  • Плазма көлемі — 55% (қалған 45% қан түйіршіктері)

  • Эритроциттер — 45%

  • Лейкоциттер — 1%

  • Тромбоциттер — 0,1%

Тапсырма:

  1. Қанның құрамындағы плазма мен қан түйіршіктерінің мөлшерін есептеңіз.

  2. Әрбір қан түйіршігінің (эритроцит, лейкоцит, тромбоцит) көлемін есептеңіз.

  3. Эритроциттердің оттегіні тасымалдаудағы рөлін және тромбоциттердің қан ұйығышындағы қызметін түсіндіріңіз.

В-деңгей.

«Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазады.


С-деңгей

Каротекалық сұрақтар




2-балл















































Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

3 мин.

Тақырыпты қорытындылау үшін Leoningapps.com сайты арқылы тапсырмалар орындату.

«Қан» кері байланысы



Үйге тапсырма беру






Оқушылар «Қан» кері байланысы арқылы сабақтан түсінгендерін жабыстырады.





Мынадай ерекшеліктердің маңызын бағалаңдар

Қаны болмайтын омыртқасыз жануарлар,қаны көкшіл түсті жануарлар,қаны түсссіз жәндіктер бар екені белгілі.Ал барлық омыртқалы жануарлардың қаны қызыл түсті.Осы ерекшеліктерді салыстырып,қосымша ақпарат іздену.






Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
































Жағдаяттық тапсырма: Қан түйіршіктерінің зақымдануы

Ситуация: 10-сынып оқушысы Мадина спортпен белсенді айналысады, бірақ соңғы уақытта өзін әлсіз сезіне бастады. Дәрігерге барған кезде, оған қан талдауы жасалып, оның қанының құрамында эритроциттердің саны азайғаны, лейкоциттердің қалыптан тыс жоғарылағаны және тромбоциттерінің төмендегені анықталды. Дәрігер бұл көрсеткіштер ағзада белгілі бір өзгерістердің орын алғанын білдіретінін айтты.

Тапсырма: Мадинаның жағдайына талдау жасап, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз:

  1. Эритроциттер: Егер эритроциттер саны азайса, бұл ағзаға қалай әсер етуі мүмкін? Мадина қандай белгілерді сезінуі мүмкін және оның физикалық белсенділігіне қалай әсер етеді?

  2. Лейкоциттер: Лейкоциттер санының жоғарылауы нені білдіруі мүмкін? Бұл оның иммундық жүйесіне және инфекцияларға қарсы тұру қабілетіне қалай әсер етеді?

  3. Тромбоциттер: Тромбоциттер деңгейі төмен болса, бұл қандай қауіптерге әкелуі мүмкін? Егер Мадина жарақат алса немесе кесілсе, оның қан тоқтау процесі қалай өзгереді?

Қорытынды тапсырма: Әр сұраққа жауап беріп, Мадинаға қан түйіршіктерінің ағза үшін қаншалықты маңызды екенін түсіндіріңіз. Сондай-ақ, қан түйіршіктерінің саны өзгерген жағдайда денсаулыққа қандай қауіптер төнетінін сипаттап беріңіз.

Мақсат: Бұл тапсырманы орындау арқылы Мадина өзінің әлсіздігінің себептерін түсінеді және қанның құрамы мен әр түйіршіктің қызметі туралы толық мағлұмат алады.



Есеп:

Мәселе:
Адамның қанында әртүрлі қан түйіршіктері мен плазма бар. Қанның жалпы көлемі 500 мл болғанда, қанның құрамындағы эритроциттердің, лейкоциттердің, тромбоциттердің және плазманың мөлшерін анықтаңыз.

Берілгендер:

  • Қанның жалпы көлемі: 500 мл

  • Плазма көлемі — 55% (қалған 45% қан түйіршіктері)

  • Эритроциттер — 45%

  • Лейкоциттер — 1%

  • Тромбоциттер — 0,1%

Тапсырма:

  1. Қанның құрамындағы плазма мен қан түйіршіктерінің мөлшерін есептеңіз.

  2. Әрбір қан түйіршігінің (эритроцит, лейкоцит, тромбоцит) көлемін есептеңіз.

  3. Эритроциттердің оттегіні тасымалдаудағы рөлін және тромбоциттердің қан ұйығышындағы қызметін түсіндіріңіз.

Шешу жолы:

  1. Плазма көлемін есептеу: Қанның 55% — плазма, онда:

Плазма көлемі=500мл×55%=275мл

Қан түйіршіктерінің жалпы көлемін есептеу: Қан түйіршіктерінің жалпы көлемі 45%, яғни:

  1. Қан түйіршіктерінің жалпы көлемі=500мл×45%=225мл

  2. Эритроциттер көлемін есептеу: Эритроциттердің көлемі 45%:

  3. Эритроциттер көлемі=225мл×45%=101,25мл

  4. Лейкоциттер көлемін есептеу: Лейкоциттердің көлемі 1%:

  5. Лейкоциттер көлемі=225мл×1%=2,25мл

  6. Тромбоциттер көлемін есептеу: Тромбоциттердің көлемі 0,1%:

  7. Тромбоциттер көлемі=225мл×0,1%=0,225мл

Қорытынды:

  • Плазма көлемі: 275 мл

  • Эритроциттер көлемі: 101,25 мл

  • Лейкоциттер көлемі: 2,25 мл

  • Тромбоциттер көлемі: 0,225 мл

Эритроциттердің рөлі:

Эритроциттер оттегіні өкпеден тіндерге тасымалдауға жауапты. Олар гемоглобинмен қаныққандықтан, оттегін байланыстырып, барлық ағзаға таратады.

Тромбоциттердің рөлі:

Тромбоциттер жарақат алған кезде қан ұйығышын қалыптастырып, қан кетуді тоқтатады. Олар қанның ұйып тоқтауына ықпал етеді, бұл ағзаны қан жоғалтудан қорғайды.







2. «Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазады.



















Есеп: Мәселе:
Адамның қанында әртүрлі қан түйіршіктері мен плазма бар. Қанның жалпы көлемі 500 мл болғанда, қанның құрамындағы эритроциттердің, лейкоциттердің, тромбоциттердің және плазманың мөлшерін анықтаңыз.

Берілгендер:

  • Қанның жалпы көлемі: 500 мл

  • Плазма көлемі — 55% (қалған 45% қан түйіршіктері)

  • Эритроциттер — 45%

  • Лейкоциттер — 1%

  • Тромбоциттер — 0,1%

Тапсырма:

  1. Қанның құрамындағы плазма мен қан түйіршіктерінің мөлшерін есептеңіз.

  2. Әрбір қан түйіршігінің (эритроцит, лейкоцит, тромбоцит) көлемін есептеңіз.

  3. Эритроциттердің оттегіні тасымалдаудағы рөлін және тромбоциттердің қан ұйығышындағы қызметін түсіндіріңіз.







Есеп: Мәселе:
Адамның қанында әртүрлі қан түйіршіктері мен плазма бар. Қанның жалпы көлемі 500 мл болғанда, қанның құрамындағы эритроциттердің, лейкоциттердің, тромбоциттердің және плазманың мөлшерін анықтаңыз.

Берілгендер:

  • Қанның жалпы көлемі: 500 мл

  • Плазма көлемі — 55% (қалған 45% қан түйіршіктері)

  • Эритроциттер — 45%

  • Лейкоциттер — 1%

  • Тромбоциттер — 0,1%

Тапсырма:

  1. Қанның құрамындағы плазма мен қан түйіршіктерінің мөлшерін есептеңіз.

  2. Әрбір қан түйіршігінің (эритроцит, лейкоцит, тромбоцит) көлемін есептеңіз.

  3. Эритроциттердің оттегіні тасымалдаудағы рөлін және тромбоциттердің қан ұйығышындағы қызметін түсіндіріңіз.





















«Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазу.







«Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазу.







«Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазу.





«Микробатискаф арқылы қанда саяхаттау» деген тақырыпқа эссе жазу.









УӘДЕ БЕРЕМ БҮГІНГІ КҮНІМЕ ЖӘНЕ КЕЛЕШЕГІМЕ

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.01.2025
103
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі