Қысқамерзімді жоспар
Ашық сабақтың тақырыбы: Қан топтары.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ундашева Камшат Сабитовна |
|
|
Күн: 28.11.2024 |
Сыныбы : 8б |
Қатысушылар саны:27 Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру. |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесемін, түгендеймін. Топ ережесін еске түсіремін. а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатамын. в) Түрлі-түсті қағазға жазылған қан топтары арқылы оқушыларды 4 топқа бөлу. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырады. «I II III IV» атаулары бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
|
|
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырып бойынша жауап аламын. |
1.Иммунитет дегеніміз не? 2. Иммунитетті қалыптастырушы қанның формалы элементін атаңыздар? 3. Тұрақты иммунитет түрлерін ата? 4. Жасанды иммунитет қай уақытта пайда болады? 5. Вакцина дегеніміз не? 6. Емдік сарысу қай уақытта пайда болады? 7. Жасанды иммунитет түрлері 8. Туа біткен иммунитет 9. Иммунитетті жасауда қандай лимфоцитттер басты рөлді атқарады? |
Дескриптор: Өткен сабақтан алған білімдерін толықтырады. ( 1 балл) |
https://wordwall.net/ru/resource/82784465 |
|
|
Миға шабуыл:
Мына суретте нені көріп тұрсыңдар? Бұл үдеріс не үшін қажет? Қандай түйінді ой шығаруға болады? «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстырады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
«Кинометафора» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
«Мәтінмен жұмыс» Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ: Қанның формалы элементтері 2-топ Қанның топтары 3-топ: Қанның тазалығы. 4-топ : Резус фактор.Қан құю. |
1-топ. Қанның формалы элементтері 2-топ. Қанның топтары 3-топ. Қанның тазалығы «Жеті атаға жетпей қыз алмау. 4-топ. Резус-фактор «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы сабақты меңгеру |
Дескриптор: І-топ Қанның элементтерін сипаттайды; ( 2 балл) Дескриптор: ІІ- топ Қан топтарын түсіндіреді. (2 балл) Дескриптор: III. Қан тазалығы ұғымына анықтама береді; (2 балл) Дескриптор: ІV– топ Резус фактор және қан құю ұғымдарын түсіндіреді. (2 балл) |
А3 формат
қағаз, |
|
Сергіту сәті «Ою-өрнек. |
Елжандылыққа ұлт жандылыққа тәрбиелей отырып, ұлттық құндылықты бойына сіңіру. |
|
|
|
|
Жеке жұмыс. “Кім жүйрік” әдісі арқылы есеп шығартамын.
|
1. Егер әкесінің қан тобы I топ , ал анасының II-топ гомозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ОО х АА 2.Егер әкесінің қан тобы II- топ , ал анасының қан тобы III- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АО х ВО 3. Егер әкесінің қан тобы III топ , ал анасының II-топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ВВ х АО 4. Егер әкесінің қан тобы IV- топ , ал анасының қан тобы II- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АВ х АО |
Дескриптор: .Қан топтарына есептер шығарады; (3 балл) |
Оқулық және дәптер |
|
|
Хат қоржыны: Жұптық жұмыс. |
Термин сөздермен жұмыс Агглютиноген Агглютинин Агглютинация Донор Реципиент Гемолиздік сарысу Резус фактор. |
Дескриптор: Тақырып бойынша білімдерін толықтырады. Жалпы балл-2 |
Оқулық жұмыс дәптері |
|
|
Сабақтың соңы (10мин) |
ZipGrade платформасы арқылы тест тапсырмалар |
1. Қан топтарын анықтайтын
қанның формалы элементі? a) Лейкоцит b) Тромбоцит |
Дескриптор: Тақырып бойынша білімдерін қорытындылайды. .Жалпы балл-2 |
ZipGrade |
|
|
Кері байланыс. «Данышпан үкі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Сабақтан алған әсерлері жайлы ой бөлісу |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
|
Үй тапсырмасы: §21. Қан топтары тақырыпты оқу. Кестемен жұмыс. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қан топтары
Қан топтары
Қысқамерзімді жоспар
Ашық сабақтың тақырыбы: Қан топтары.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ундашева Камшат Сабитовна |
|
|
Күн: 28.11.2024 |
Сыныбы : 8б |
Қатысушылар саны:27 Қатыспағандар саны: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.7- агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру. |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10мин) |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесемін, түгендеймін. Топ ережесін еске түсіремін. а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатамын. в) Түрлі-түсті қағазға жазылған қан топтары арқылы оқушыларды 4 топқа бөлу. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырады. «I II III IV» атаулары бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
|
|
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырып бойынша жауап аламын. |
1.Иммунитет дегеніміз не? 2. Иммунитетті қалыптастырушы қанның формалы элементін атаңыздар? 3. Тұрақты иммунитет түрлерін ата? 4. Жасанды иммунитет қай уақытта пайда болады? 5. Вакцина дегеніміз не? 6. Емдік сарысу қай уақытта пайда болады? 7. Жасанды иммунитет түрлері 8. Туа біткен иммунитет 9. Иммунитетті жасауда қандай лимфоцитттер басты рөлді атқарады? |
Дескриптор: Өткен сабақтан алған білімдерін толықтырады. ( 1 балл) |
https://wordwall.net/ru/resource/82784465 |
|
|
Миға шабуыл:
Мына суретте нені көріп тұрсыңдар? Бұл үдеріс не үшін қажет? Қандай түйінді ой шығаруға болады? «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстырады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
«Кинометафора» тәсілі арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
«Мәтінмен жұмыс» Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ: Қанның формалы элементтері 2-топ Қанның топтары 3-топ: Қанның тазалығы. 4-топ : Резус фактор.Қан құю. |
1-топ. Қанның формалы элементтері 2-топ. Қанның топтары 3-топ. Қанның тазалығы «Жеті атаға жетпей қыз алмау. 4-топ. Резус-фактор «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы сабақты меңгеру |
Дескриптор: І-топ Қанның элементтерін сипаттайды; ( 2 балл) Дескриптор: ІІ- топ Қан топтарын түсіндіреді. (2 балл) Дескриптор: III. Қан тазалығы ұғымына анықтама береді; (2 балл) Дескриптор: ІV– топ Резус фактор және қан құю ұғымдарын түсіндіреді. (2 балл) |
А3 формат
қағаз, |
|
Сергіту сәті «Ою-өрнек. |
Елжандылыққа ұлт жандылыққа тәрбиелей отырып, ұлттық құндылықты бойына сіңіру. |
|
|
|
|
Жеке жұмыс. “Кім жүйрік” әдісі арқылы есеп шығартамын.
|
1. Егер әкесінің қан тобы I топ , ал анасының II-топ гомозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ОО х АА 2.Егер әкесінің қан тобы II- топ , ал анасының қан тобы III- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АО х ВО 3. Егер әкесінің қан тобы III топ , ал анасының II-топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ВВ х АО 4. Егер әкесінің қан тобы IV- топ , ал анасының қан тобы II- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АВ х АО |
Дескриптор: .Қан топтарына есептер шығарады; (3 балл) |
Оқулық және дәптер |
|
|
Хат қоржыны: Жұптық жұмыс. |
Термин сөздермен жұмыс Агглютиноген Агглютинин Агглютинация Донор Реципиент Гемолиздік сарысу Резус фактор. |
Дескриптор: Тақырып бойынша білімдерін толықтырады. Жалпы балл-2 |
Оқулық жұмыс дәптері |
|
|
Сабақтың соңы (10мин) |
ZipGrade платформасы арқылы тест тапсырмалар |
1. Қан топтарын анықтайтын
қанның формалы элементі? a) Лейкоцит b) Тромбоцит |
Дескриптор: Тақырып бойынша білімдерін қорытындылайды. .Жалпы балл-2 |
ZipGrade |
|
|
Кері байланыс. «Данышпан үкі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Сабақтан алған әсерлері жайлы ой бөлісу |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. |
|
|
|
Үй тапсырмасы: §21. Қан топтары тақырыпты оқу. Кестемен жұмыс. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















