|
Бөлім |
Заттардың тасымалдануы |
|||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Калабаева Марал Адизхановна |
|||||||||
|
Күні |
21.11.2024ж |
|||||||||
|
Сынып: 8 «В» |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. |
|||||||||
|
Оқу мақсаттары |
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
-Оқушылардың қан топтары және резус-фактор туралы білімдерін толықтыру -Агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Қанның агглютинациясын сипаттайды; -Резус-конфликт механизмін түсіндіреді -Қанды дұрыс құймаудың зардаптарын, ана мен бала үшін резус-конфликттің қауіп-қатерін түсіндіреді |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Адам денсаулығын күтуге,сақтауға ,салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу. Уақытылы медициналық қызметке жүгіну қажеттілігін ұғыну. Донорлықтың адам өмірін сақтаудағы маңызын түсіну арқылы жаһандық азаматтық құндылығына сілтеме жасалады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй) Үй жұмысын тексеру. Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемаларды анықтау және оларды түзету. Өткенді қайталау. «LearningApps» платфорасы арқылы сәйкестендіру тапсырасын орындау. 1.Иммунитет дегеніміз не? 2.Туа біткен иммунитетті сипатта. 3.Жүре пайда болған белсенді иммунитет қандай? 4.Жүре пайда болған енжар иммунитетті сипатта. 5.Емдік қан сарысуы дегеніміз не? 6.Антидене дегеніміз не? 7.Фогоцитоз дегеніміз не? |
Мұғаліммен бірге қайталайды. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
«LearningApps» платфорасы арқылы сәйкестендіру тапсырасын орындайды. |
«Class Dojo» платфорасы арқылы бағалау. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
|
Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтайды. «Сторителлинг» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Аннаның оқиғасы» бейнеролик көрсетіледі. Сұрақтар:
Сұрақтары арқылы бейнебаянға шолу жасалады және сабақ тақырыбы, мақсаты нақтыланады. |
Оқушылардың қан топтары жайлы жауап береді, өз ойларымен бөлісе отырып, тақырыпты ашады. |
Мұғалімнің кері байланыс орнатуы.
|
Бейнеролик, презентация |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі. 2-тапсырма. «Ақпараттағы ақаулық» Дескриптор: берілген мәтіннен қатесін тауып, қасындағы жұбымен дәптерін алмастырып, қатесін талдайды. 3-тапсырма. «Иа, жоқ» әдісі арқылы барлық оқушылардың білімін тексеру. 1.ІІ- қан тобы ІІІ – қан тобына құяды / жоқ/ 2.Резус факторды макакка маймылынан тапты /иа/ 3.Қан топтарын анықтаған ағылшын ғалымы анықтаған. /Иа/ 4. Аглютинация жүректе жүреді. /жоқ/ 5.Донор ол қан алушы. /жоқ/ 6. Бірінші қан тобы ол әмбебап қан тобы /иа/ 7. Қан беруші рецепиент деп атайды./ иа/ 8.Тұмау қан арқылы таралады. /жоқ/ 9.Резус факторы өмір барысында өзгеріске ұшырайды/жоқ/ 10.Қан топтары бес топқа бөлінеді /жоқ/
Қосымша көмек керек оқушылар үшін: - Сенің қаның ІІ топ. Сен қанды қай топқа бересің, кімнен аласың? - Сенің қаның ІІІ топ. Сен қанды қай топқа бересің, кімнен аласың? - Сенің қаның І топ. Сен қанды қай топқа бересің, ал басқа топтан қанды ала аласың ба |
Балалар стикер арқылы бір – біріне сұрақ жазып дайындайды.
Кезекті тапсырмада оқушылар мәтінде берілген сөйлемдердің қатесін анықтап дәптерге орындайды.
Оқушылар «Wordwaal» платформасы арқылы тақтада тапсырмалар орындайды.
|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарына кері байланыс ұсынады.
«Class Dojo» платфорасы арқылы бағалау.
|
Презентация |
||||||
|
Сергіту сәті ( 2 мин) |
Қан топтарына қарай адам мінезін анықтау |
|||||||||
|
Сабақ соңы ( 3 мин)
|
«Синквейн» арқылы қорытындылау. 1. Зат есім 2. Сын есім 3. Етістік 4. Мағыналы сөйлем 5. Синоним |
Сабақ соңында оқушылар синквейн құрастырады.
|
«Class Dojo» платфорасы арқылы бағалау.
|
Интер белсенді тақта |
||||||
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасы |
«Сабақтан түйген 3 ой ...., осыған дейін таныс болған 2 ақпарат ..., түсініксіз болған 1 сұрақ ... жазыңыз» деген ұсыныстар арқылы сабақтан алған білімдерін сынып толығымен кері байланыс арқылы толтырады.
Өтілген тақырыпты оқып, отбасы мүшелерінің қан топтарын анықтап келу. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қан топтары
Қан топтары
|
Бөлім |
Заттардың тасымалдануы |
|||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Калабаева Марал Адизхановна |
|||||||||
|
Күні |
21.11.2024ж |
|||||||||
|
Сынып: 8 «В» |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардың саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. |
|||||||||
|
Оқу мақсаттары |
8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
-Оқушылардың қан топтары және резус-фактор туралы білімдерін толықтыру -Агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Қанның агглютинациясын сипаттайды; -Резус-конфликт механизмін түсіндіреді -Қанды дұрыс құймаудың зардаптарын, ана мен бала үшін резус-конфликттің қауіп-қатерін түсіндіреді |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Адам денсаулығын күтуге,сақтауға ,салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу. Уақытылы медициналық қызметке жүгіну қажеттілігін ұғыну. Донорлықтың адам өмірін сақтаудағы маңызын түсіну арқылы жаһандық азаматтық құндылығына сілтеме жасалады. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй) Үй жұмысын тексеру. Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемаларды анықтау және оларды түзету. Өткенді қайталау. «LearningApps» платфорасы арқылы сәйкестендіру тапсырасын орындау. 1.Иммунитет дегеніміз не? 2.Туа біткен иммунитетті сипатта. 3.Жүре пайда болған белсенді иммунитет қандай? 4.Жүре пайда болған енжар иммунитетті сипатта. 5.Емдік қан сарысуы дегеніміз не? 6.Антидене дегеніміз не? 7.Фогоцитоз дегеніміз не? |
Мұғаліммен бірге қайталайды. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.
«LearningApps» платфорасы арқылы сәйкестендіру тапсырасын орындайды. |
«Class Dojo» платфорасы арқылы бағалау. |
Интербелсенді тақта |
||||||
|
|
Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтайды. «Сторителлинг» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Аннаның оқиғасы» бейнеролик көрсетіледі. Сұрақтар:
Сұрақтары арқылы бейнебаянға шолу жасалады және сабақ тақырыбы, мақсаты нақтыланады. |
Оқушылардың қан топтары жайлы жауап береді, өз ойларымен бөлісе отырып, тақырыпты ашады. |
Мұғалімнің кері байланыс орнатуы.
|
Бейнеролик, презентация |
||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі. 2-тапсырма. «Ақпараттағы ақаулық» Дескриптор: берілген мәтіннен қатесін тауып, қасындағы жұбымен дәптерін алмастырып, қатесін талдайды. 3-тапсырма. «Иа, жоқ» әдісі арқылы барлық оқушылардың білімін тексеру. 1.ІІ- қан тобы ІІІ – қан тобына құяды / жоқ/ 2.Резус факторды макакка маймылынан тапты /иа/ 3.Қан топтарын анықтаған ағылшын ғалымы анықтаған. /Иа/ 4. Аглютинация жүректе жүреді. /жоқ/ 5.Донор ол қан алушы. /жоқ/ 6. Бірінші қан тобы ол әмбебап қан тобы /иа/ 7. Қан беруші рецепиент деп атайды./ иа/ 8.Тұмау қан арқылы таралады. /жоқ/ 9.Резус факторы өмір барысында өзгеріске ұшырайды/жоқ/ 10.Қан топтары бес топқа бөлінеді /жоқ/
Қосымша көмек керек оқушылар үшін: - Сенің қаның ІІ топ. Сен қанды қай топқа бересің, кімнен аласың? - Сенің қаның ІІІ топ. Сен қанды қай топқа бересің, кімнен аласың? - Сенің қаның І топ. Сен қанды қай топқа бересің, ал басқа топтан қанды ала аласың ба |
Балалар стикер арқылы бір – біріне сұрақ жазып дайындайды.
Кезекті тапсырмада оқушылар мәтінде берілген сөйлемдердің қатесін анықтап дәптерге орындайды.
Оқушылар «Wordwaal» платформасы арқылы тақтада тапсырмалар орындайды.
|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарына кері байланыс ұсынады.
«Class Dojo» платфорасы арқылы бағалау.
|
Презентация |
||||||
|
Сергіту сәті ( 2 мин) |
Қан топтарына қарай адам мінезін анықтау |
|||||||||
|
Сабақ соңы ( 3 мин)
|
«Синквейн» арқылы қорытындылау. 1. Зат есім 2. Сын есім 3. Етістік 4. Мағыналы сөйлем 5. Синоним |
Сабақ соңында оқушылар синквейн құрастырады.
|
«Class Dojo» платфорасы арқылы бағалау.
|
Интер белсенді тақта |
||||||
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасы |
«Сабақтан түйген 3 ой ...., осыған дейін таныс болған 2 ақпарат ..., түсініксіз болған 1 сұрақ ... жазыңыз» деген ұсыныстар арқылы сабақтан алған білімдерін сынып толығымен кері байланыс арқылы толтырады.
Өтілген тақырыпты оқып, отбасы мүшелерінің қан топтарын анықтап келу. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













