Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.

Тақырып бойынша 14 материал табылды

Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Биология

Бөлім:

Бөлімше

Тірі ағзалардың көптүрлілігі құрылымы мен қызметтері

Заттардың тасымалдануы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қан топтары. Қан құю. Резус – фактор. Агглютинация. Резус – конфликт.

Оқу мақсаты:

8.1.3.7 агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:


Бағалау критерийі:

Қан топтарын анықтайды.

Қан құю тәсілдерін біледі.

Агглютинация мағынасын анықтайды.

Қан топтары бойынша эритроциттерде болатын антигендер мен қан плазмасында болатын антиденелердің айырмашылығын салыстырады

Құндылыққа баулу

Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият: өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.


Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1мин



2-5мин










Ұйымдастыру кезеңі

І. Оқушылармен амандасу.Түгелдеу.

Шаттық шеңбері бойынша сыныпта бір-біріне жылы лебіз айту арқылы психологиялық ахуалды қалыптастырамын.

1-топ-жасыл түстер- Донор 2-топ-сары түстер- Реципиент 3-топ-қызыл түстер- Агглютинация



ІІ. Өткен сабаққа шолу «Велосипед шынжыры» әдісі бойынша оқушылар бір-бірімен жұптасып сұрақ қою арқылы жауап алады.

1. Иммунитет дегеніміз не?

2. Иммунитет нешеге бөлінеді?

3. Иммунитет түрлерін ата.

4. Антитела дегеніміз не?

5. Иммунитет негізін салған ғалым?

6. Иммунды серпіліс деген не?

7. Табиғи иммунитеттің түрлерін ата.

8. Жасанды иммунитеттің түрлерін ата.

Оқушылар сабаққа дайындалады.

Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары артады.

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

Бағалау парағын топ басшылары бағалайды Бағалау парағын берілген дескрипторға қарай бағалап



Оқушылар алдыңғы білімді еске түсіру үшін берілген сұрақтарыға жауап береді








Жақсы»,

«Талпын» мұғалім тарапынан бағалау




Қ/Б: бас бармақ арқылы бағалайд

Презентация

Топтастыру

http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ онлайн генератор арқылы жүзеге асады


Сабақтың ортасы

10-13мин















Жаңа сабақты бастау. Оқушылардың назарын Қан топтары және қан құю.Резус-фактор бейнекөрініске аударып, бұл арқылы не байқағандарын сұрай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады


М ұғалім: Барлық әскери қызметтегілер, дәрігерлер және де қауіп-қатерлі жерлерде жұмыс істейтін адамдардың құжаттарында, сырт киімінің кеуде тұсында мінеки мынадай жазулар жазылып тұрады.

Бұл нені білдіреді? Неліктен?

Теорияны бекіту тапсырмаларын ұсынады. Платформада жасақталған қызықты тапсырманы орындатады. Білемін, біле аламадым, білгім келеді кестесін толтырады


Оқушылар мағынаны білу үшін бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Әрбір маңызды ақпараттарды бейнеге . «Stop-кадр» деп айта отырып тоқтатып дәптерлеріне жазып алады.






Оқушылар берілген тапсырманы сәйкестендіреді. Анықтай алмаған жұмыстарды жазып алады


Оқушылар бейнекөрсетілімнен бүгінгі сабақтың тақырыбын сипаттап береді

-ҚБ Мұғалімнің бағалауы







Қан топтарын талдайды

Ұжымдық талқылау жүргізеді, әр оқушы кестені толтырады

https://youtu.be/4xXlfqfYb18 Қан топтарына видео








https://learningapps.org/watch?v=pz473pdqa23

17-27мин

1-тапсырма Мәтінмен жұмыс Топтық жұмыс. «Ротация» әдісі арқылы оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға береді


1-топ. Қан топтары «Кестені толтыр» әдісімен талдау

2-топ. Қан құю «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісімен тақырыпты ашу

3-топ. Резус-фактор «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы сабақты меңгеру

Оқушылар топпен мәтінді талқылап, берілген тапсыраны орындап талдайды

Дескриптор: І-топ -І, ІІ, ІІІ, IV қан тобының құрылысын сипаттады; ( 1 балл)

Дескриптор: ІІ- топ 1-Аглютинация терминдеріне анықтама береді. Қан құюды түсіндіреді; (1 балл) Дескриптор: ІІІ – топ 1- Резус-фактор, резус-конфликт терминіне анықтама береді; (1 балл)

Топтар 2жұлдыз бір ұсыныс әдісімен бағаланады.


Скругленный прямоугольник 1


30-35мин

Жұптық жұмыс.


Оқушылар бейдждегі суреттерді біріктіру арқылы жұпқа бөлінеді.

Биологиялық диктант

1 жұп

1-ші қан тобын___________немесе ___________ деп белгіленеді?

Оны кез -келген топқа құюға ___________.

2-жұп

Егер салмағы 35-40 кг бала болса, оған 1 л қан жоғалту _________ .

Қан құю кезінде доннардың қан тобы реципиент тобына сәйкес _______ деп аталады.

3 жұп

Эритроциттердің бір – біріне жабысуын _______деп аталады.

4- қан тобын ___________немесе ____________деп белгілейді.




Оқушылар топтта жұптасып берілген тапсырманы орындап қалып қойған сөздерді табады. Даптер алмастыра отырып, бірін бірі тексереді, балл қояды

Дескриптор:

-1 қан тобына қатысты сөдерді тауып жазады-1балл

-қан жоғалту кезіндегі шараларды жазады-1балл

-қан топтарының қасиеттерін ажыратады-1балл



Қан топтарына тапсырма Жеке жұмыс

Оқушылар платформа арқылы тапсырманы орындайды


Дескриптор:

-қан топтары,резус-фактор ерекшелігін сипаттайды


ҚБ:Мұғалімнің мадақтауы

-«Микроскоп» бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалауы


https://wordwall.net/ru/resource/39209844







«Есептер шығарайық» әдісі

Ситуациялық жағдай. Класта Ерланның қан тобы I ,Бекзаттың қаны II,Маржанның қан тобы III,Жансейіттің қан тобы IV. Класта Арман деген бала ауырып қалды,оның қан тобы -2,оған кімдер қан бере алады?

1. Егер әкесінің қан тобы I топ , ал анасының II-топ гомозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ОО х АА

2.Егер әкесінің қан тобы II- топ , ал анасының қан тобы III- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АО х ВО

3. Егер әкесінің қан тобы III топ , ал анасының II-топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ВВ х АО

4. Егер әкесінің қан тобы IV- топ , ал анасының қан тобы II- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АВ х АО


Оқушылар берілген есептерді тақтада талқылап орындайды

Дескриптор: -Оқушылар 2- қан тобына қай қан топтарының донор бола алатының түсіндіреді; (1 балл)




40-43мин

Қызықты тапсырмаларды платформада жасақтап ұсыну


1-тапсырма Сәйкестігін табады

2-тапсырма Тест тапсырмасы

Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындап шығады, қызығушылығы артып тақырыпты еркін меңгереді

Дескриптор:

Қанның қай тобында агглютиногендер мен агглютининдер бар екенін анықтайды-2балл

https://learningapps.org/view30535705

43-45мин

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Жеке жұмыс: - 1.Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. 2.Бүгін сабақта мен өзімді.....үшін мақтар едім. 3.Маған ерекше ұнағаны..... , қызықты болғаны....., ......қиындық тудырды.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бо






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.11.2023
591
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі