Материалдар / Қанайналым жүйесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қанайналым жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж , ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2024
69
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Адам

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 3 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қанайналым жүйесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 - адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;

3.2.3.4 - қан айналымы жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

-қан айналымы жүйесімен таныстыру және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау

Құндылықтарды дарыту

Қанайналым жүйесі және оның маңыздылығы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І. Психологиялық дайындық

Оқушылар:

1-саусақ – бүгінгі

2-саусақ – сабақта

3-саусақ – білуге

4-саусақ – зерттеуге

5-саусақ – дайынмын


  • ІІ.«Flippity» қосымшасы арқылы өткенді бекіту.

(Оқушылар атын ауыстырасыз)

Сұрақтары:

1. Тыныс алу мүшесіне не жатады?

2. Өкпені қалай шынықтыруға болады?

3. Тыныс алу жиілігіне не әсер етеді?

4. Тыныс алу жүйесі қалай жұмыс жасайды?

  • ΙΙΙ. Топқа бөлу (топ)

  • 1-топ: Қылтамыр

  • 2-топ: Көктамыр

  • 3-топ: Күретамыр


Топтағы жұмыс ережесі:

Shape1 Топта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

Shape2 Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз!

Shape3 Топта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

Shape4 Топта белсене қатысамыз!

ІV.Ой қозғау

Ал енді балалар біз тыныс алғанда оттегін сіңіреміз.Сол оттегі мүшелерге қалай барады деп ойлайсыңдар?

-Қан арқылы

-Қанның қызметі қандай екен?

-Қанайналым жүйесі дегеніміз не?

Міне бүгін осы сұрақтарға жауап іздейтін боламыз.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.


«Бүгінгі сабақта қан айналым жүйесіне қатысатын мүшелерімен танысамыз, жүрек және тамыр түрлерін зерттейміз»

(тақтаға жазып қоюға болады)



«5 саусақ » ойыны арқылы психологиялық дайындық жасайды.



Дөңгелекті айналдырады.

Қай оқушы аты түссе,сол оқушы сұраққа жауап береді.





Сұрақтарға жауап береді.


























Рондом әдісі арқылы топқа бөлінеді.

Әр топ оқушысы өз тобына барып отырады.



Топ ережесі жазылып, тақтаға ілінеді.








Оқушылар өз жауаптарын ұсынады.





Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылар бірге табады.









Дескриптор:

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріледі.

ҚБ:

«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!


Слайд 1








Слайд 2























Слайд 3














Слайд 4














Слайд 5
















Слайд 6


Ортасы

25 мин

V.Жаңа сабақ

Адам ағзасы


Бейнеролик.

https://youtu.be/dFtTFejoeJI?si=IcoAZ7ge5l_PtL0n


VI.Оқулықпен жұмыс (топтық жұмыс)

Оқулықтағы мәтінді балалар әрқайсысы жеке оқиды,одан кейін жұп-көршісімен бөліседі,одан кейін-топта барлығы білгендерін ортаға салады.

VII.Дәптермен жұмыс.

Қарашаның 18-і

Сынып жұмысы.

Жүрек, қылтамыр, көктамыр, күретамыр.


VIII. Таратпа материалмен жұмыс. (Жұптық жұмыс.)

Қанайналым жүйесі мүшелері мен олардың сипаттамасын сәйкестендір.

Жүрек

а)Көмірқышқыл газға қаныққан қанды тасымалдайтын тамыр Күретамыр

ә)Оттекке қаныққан қанды тасымалдайтын тамырлар .

Көктамыр

б) ең ұсақ қантамырлар Қылтамырлар

в)Қанды тамырларға айдайтын


Сергіту сәті «30 секунд орныңда секір және сана»

Оқушылар музыка ырғағымен орынан секіреді. Секіріп болған соң қандай өзгеріс болғанын айтады.

  • Жүрек қағысы жиіледі.

  • Қанайналым жүрді.

IX. «Зертханалық жұмыс»Топтық жұмыс.

1-топ:«Күретамыр»

2-топ:«Көктамыр»

3-топ: «Қылтамыр»

Әр топқа осындай макет таратылады. Қолдану үшін, шприц, бояу,

Тәжірибе жұмысы бары­сында қойылатын жетекші сұрақтар:

  • Қанайналым жүйесін атқаратын мүшелер?

  • Жүрек қандай қызмет атқарады?

  • Жүрекке қан қалай келеді?



Адам ағзасы туралы қысқаша түсінік беріледі.










Бейнежазбаны көреді.



Оқушылар топтасып оқулықтағы тапсырманы орындайды.


Топтан 2 оқушы шығып баяндап береді.



Қызылмен жазылған кілт сөздерді дәптерге жазады.

















Сергіту сәтін жасап, сергіп алады.






Топта оқушылар дайын модельмен жұмыс жасайды, қанайналым тамырларына қан жүргізелі.
















Ағза мүшелерінің қайда орналасқанын біледі.













Дескриптор:

-Қанайналым жүйесі қалай жұмыс жасайтынын талдайды;

- Кілт сөздерді дәптерге жазады.


ҚБ:

Құмсағат бойынша бағалау

(2 балл әр топқа)





Дескриптор:

-қанайналым жүйесі мүшелерін табады.

-Жауабымен сәйкестендіреді.


ҚБ:

Бағалау парағында өзара бағалау жүргізеді.


(4 балл)


Дескриптор:

Топта макет бойынша тәжірибе жұмысын жасайды.

Қанайналым мүшелерін атайды. Қантамырлар түрін анықтайды.

ҚБ:

Бағалау парағына әркім өзін бағалайды.

(5 ұпай)






















Слайд 7














Слайд 7












Слайд 8














Слайд 9




Слайд 10











Слайд 11

Соңы

10 мин

Сабақты қорытындылау:

«Жүрекке қамқорлық»

Шеңбер болып тұрады. Қоларына жүрек беріп, жүрекке қандай қамқорлық жасау керек екенін айтады.

Мысалы:

-Спортпен шұғылдану

- зиянды әдеттерден аулақ болу

Үйге тапсырма.

Рефлексия. Ментиметр арқылы бағалау

https://www.menti.com/alw3efwxf2b4

Осы ссылка арқылы кіресіз.

Егер бүгінгі сабақ керемет түсінсең – қызыл, түсінбегенің бар болса – сары,

әлі де көп білгің келсе – жасыл жүректі таңда.

  • Сары жүрек

  • Қызыл жүрек

  • Жасыл жүрек



Бағалау. Оқушылар бағалау парағы бойынша өз ұпай сандарын санайды. Жиналған ұпай сандары -




Ақыл-кеңестер айтады.










Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды.










Оқушылар жүрек бойынша сабаққа рефлексия жасайды.























Бағалау


Бағалау парағы бойынша алған баллдарын қосып есептеп жазады.

(Бағалау парағы астындағы қосымша бетте)

Слайд 12











Слайд 13












«Зертханалық жұмыс» .Топтық жұмыс


































Жұптық жұмыс

Таратпа материалмен жұмыс. Қанайналым жүйесі мүшелері мен олардың сипаттамасын сәйкестендір.


Күретамыр

б) ең ұсақ қантамырлар

Көктамыр

ә)Оттекке қаныққан қанды тасымалдайтын тамырлар .

Жүрек

в)Қанды тамырларға айдайтын

Қылтамырлар

а)Көмірқышқыл газға қаныққан қанды тасымалдайтын тамыр



Топтық жұмыс (Оқулықпен жұмыс)


Дәптермен жұмыс.

Қарашаның 18-і

Сынып жұмысы.

Жүрек, қылтамыр, көктамыр, күретамыр.















1-топ:«Күретамыр»



2-топ:«Көктамыр»




3-топ: «Қылтамыр»












Бағалау парағы


Тапсырмалар


Ұпай сандарым

Балл критерийлері

1

2

3

4

5

Топтағы белсенділігім









Зерттеу жұмысына қатысуым









Жұптық жұмыстағы мен








Таратпа материалмен жұмыс








«1»- төмен

«2»- төменнен жоғары

«3»- орташа

«4» - жақсы

«5»- өте жақсы


15-20 ұпай – өте жоғары – 9-10 балл

10-15 ұпай - жоғары – 8 балл

5-10 ұпай - жақсы –- 7 балл

3-5 ұпай - төмен 5-6 балл







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!