Материалдар / Қаңлылар қала мәдениетінің дамуы немен байланысты
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қаңлылар қала мәдениетінің дамуы немен байланысты

Материал туралы қысқаша түсінік
жас ұстаздарға көмек болар деген ойдамын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Мамыр 2021
664
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

-Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:5.3В Үйсіндер мен қаңлылылар(8сағат)

Күні:

Сынып:5

Мектеп: № 42 жалпы білім беретін қазақ орта мектебі

Мұғалімнің аты –жөні: Мустафаева Жарқынай Елеукеновна

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(Оқу бағдарламасына сәйкес)

5.3.2.2 Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынастарын анықтау



Сабақтың мақсаттары

Барлығы:Қаңлыларда қала мәдениетінің дамуы немен байланысты екені туралы білімдерін толықтырады

Басым бөлігі:Қаңлылардың ежелгі тайпалық одақ екенін біледі,картадан көрсете алады.

Кейбірі:Қаңлылардың қала мәдениетінің ерекшеліктерін ,даму деңгейін өз пайымымен тұжырымдайды.

Ойлау дағдысы

Блум таксономиясы :Қолдану,талдау

Бағалау критериийі

Қаңлылар мәдениетінің көрші елдер мен байланысын біледі.Қаңлы мемлекетінің даму тарихын,сыртқы саясатын анықтай алады.Қаңлылардың қала мәдениетінің тарихын біледі.Орналасуын картадан көрсете алады

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:кесте жасайды,картамен жұмыс жүргізеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер:__сауда жасады,қарым-

қатынас жасады.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: -Қаңлылардың мәдениетін зерттеген тарихи тұлғалар кімдер?

Қаңлылардың қала мәдениетінің дамуы туралы не білесің?

Қаңлылар қай елдермен сауда байланысын жасаған?

Жазылым -Қытай жазба деректерінен қаңлылар туралы мәлімет жинайды,тарихи деректерді жазады.

Оқылым-Қаңлылардың мәдениетін зерттеген тарихи тұлғалармен суреттеп айтылады.


Құндылықтарға баулу

Қаңлылар мәдениетін көрші елдер мен байланысын насихаттай отырып ел мәдениетін қолдауға, Мәдени мұра бағдарламасына негіздеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы,география

Алдыңғы білім

Үйсіндердің қазақ халқының құрамындағы тайпаның бірі кенін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы(8мин)

І.Ұйымдастыру кезеңі

1.Білім алушылармен сәлемдесу(түгендеу,зейінін сабаққа аудару

2.Шаттық шеңберіне шығу

3.Ынтымақтастық атмосферасын құру.«Сабақ кассасы»ойыны ойнатылады.Оқушыларға кассадан билеттер алуға шақырады.«Жауынгер»,«Алтын тәті»,«Жетісу» деген билеттер бойынша топқа бөлінеді.

«Миға шабуыл»әдісі арқылы сұрақтар қояды.

1.Тайпа,тайпалық одақ дегенді қалай түсінесің?

2.Қазақстан жерінде қандай тайпалар өмір сүрді?

3.Ұлы жібек жолында қандай тайпалар тұрады?

4.Қаңлылар мекендеген аймағын картадан көрсетіңдер?

Бағалау:Мадақтау әдісі

Ресурстар,түрлі-түсті маркерлер,ватмандар

Сабақтың ортасы(32мин)










«Жигсо» әдісі



Оқулықпен,мәтінмен жұмыс.

Мақсаты –жалпы мәселені алдымен жұпта ,сосын топта талқылау.Бұл жағдайда оқушы өзін мұғалім ретінде сезінеді,оқуға деген жауапкершілігі артады.Содан кейін ресурстар беріледі , үш топқа беріледі.

1-тапсырма:

І-топқа.-әлеуметтік құрылымы

ІІ-топқа-көрші елдермен қарым-қатынасы

ІІІ-топқа:Шаруашылығы


Оқушылар өз бетерінше дайындық жасау арқылы бір-біріне түсіндіреді.Түсіндіруге жауапты екенін,мәтінді тұтас түсіну әр оқушының ынталылығына байланысты екенін түсіндіру қажет.

2-тапсырма:Көрші елдермен байланысы картадан көрсету


3-тапсырма:Қандай елдермен байланыс жасады?(сызбаны толтыр)

Қ

А

Ң

Л

Ы

Л

А

Р



Shape1






Сауда жасасқан





Shape2


Сириямен

Үндістанмен

Египетпен

Қытай

Иран











Үлестірме,стикер,плакаттар,маркер,ресурстар,кесте

Бағалау



«Екі жұлдыз,бір тілек»


Суреттер,карта,стикер

Сабақтың соңы

«Таза тақта ойыны»әдісі арқылы қорытындылау

Топтар бірін-бірі бағалайды

Рефлексия

«Мен үшін бүгін.....құнды болды,себебі....,»

«Мен үшін қиын болды...себебі...»

Стикерге жазып іледі

Саралау

Оқушыға түсіндіремін,бағыт –бағдарберемін,қабілетті оқушыларға тапсырма беремін,топпен және жеке жұмыстар арқылы қабілетін арттыруға қолдау көрсетемін

«Үшбу хат» Эссенің хат түрінде қолдануы. Сабақта қарастырылған мәтін авторына хат жазу.Хатты сабақ төңірегінде мұғалімге немесе сыныптағы бір оқушыға жазуға болады.

Денсаулық сақтау және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?





Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?8мин

«Мен үшін бүгін....құнды болды,себебі....»,

«Мен үшін қиын болды...себебі..»



Сергіту жаттығулары

Рефлексия

-Оқу мақсаты бағдарламадан алынады,ал сабақ мақсаты оқушылардың жаңа ұғымды меңгеруіне,сабақ барысында зерттеу жүргізу,бұрынғы алған білімдерін қолдана отырып пікірін дәлелдейді.

-Бәрі бірдей білімді меңгеріп алмасада көпшілігі сабақта белсенділік пен қызығушылық танытады.

-Сабақ барысында білім алушы білімін тиімді бағалап,қабілетті оқушыларға белсенді тапсырмалар беру арқылы сараланады.

-Сабақ кезінде уақытты тиімді пайдалана алмау себебінен кейбір оқушылардың белсенділігіне байланысты қиындықтар бар.

-Сабақ жоспарында ауытқулар жоқ




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Топпен жұмыс, постер қорғаулары

2.Сабақты қорытындылағанда «Таза тақта» әдісі бойынша тұжырымдауы

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Мектеп оқу базасының жоқтығы

2. Кейбір оқушылардың жеке жұмыс орындауда көмек күтіп отырып қалуы

Осы сабақтың барысы сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақта не нәрсеге көңіл аудару қажет. Ширату жаттығуларына көңіл бөле отырып, оқушылардың қызығушылығын арттыратын әдіс-тәсілдерді көбірек пайдалану.



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!