-Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:5.3В Үйсіндер мен
қаңлылылар(8сағат)
Күні:
Сынып:5
|
Мектеп: № 42 жалпы
білім беретін қазақ орта
мектебі
Мұғалімнің аты
–жөні: Мустафаева Жарқынай
Елеукеновна
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қаңлыларда қала мәдениетінің
дамуы немен байланысты
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу
мақсаттары(Оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.3.2.2 Қазақстан
территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші
елдермен қарым-қатынастарын
анықтау
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:Қаңлыларда қала мәдениетінің
дамуы немен байланысты екені туралы білімдерін
толықтырады
|
Басым
бөлігі:Қаңлылардың ежелгі тайпалық
одақ екенін біледі,картадан көрсете
алады.
|
Кейбірі:Қаңлылардың қала
мәдениетінің ерекшеліктерін ,даму деңгейін өз пайымымен
тұжырымдайды.
|
Ойлау
дағдысы
|
Блум таксономиясы
:Қолдану,талдау
|
Бағалау
критериийі
|
Қаңлылар мәдениетінің көрші
елдер мен байланысын біледі.Қаңлы мемлекетінің даму тарихын,сыртқы
саясатын анықтай алады.Қаңлылардың қала мәдениетінің тарихын
біледі.Орналасуын картадан көрсете
алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:кесте жасайды,картамен жұмыс
жүргізеді.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:__сауда
жасады,қарым-
|
қатынас
жасады.
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: -Қаңлылардың
мәдениетін зерттеген тарихи тұлғалар
кімдер?
Қаңлылардың қала
мәдениетінің дамуы туралы не
білесің?
Қаңлылар қай
елдермен сауда байланысын
жасаған?
Жазылым -Қытай жазба
деректерінен қаңлылар туралы мәлімет жинайды,тарихи деректерді
жазады.
Оқылым-Қаңлылардың
мәдениетін зерттеген тарихи тұлғалармен суреттеп
айтылады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қаңлылар мәдениетін көрші
елдер мен байланысын насихаттай отырып ел мәдениетін қолдауға,
Мәдени мұра бағдарламасына
негіздеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниежүзі
тарихы,география
|
Алдыңғы
білім
|
Үйсіндердің қазақ халқының
құрамындағы тайпаның бірі кенін
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Сабақтың
басы(8мин)
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі
1.Білім алушылармен
сәлемдесу(түгендеу,зейінін сабаққа
аудару
2.Шаттық шеңберіне
шығу
3.Ынтымақтастық
атмосферасын құру.«Сабақ кассасы»ойыны ойнатылады.Оқушыларға
кассадан билеттер алуға шақырады.«Жауынгер»,«Алтын тәті»,«Жетісу»
деген билеттер бойынша топқа
бөлінеді.
«Миға шабуыл»әдісі
арқылы сұрақтар қояды.
1.Тайпа,тайпалық
одақ дегенді қалай
түсінесің?
2.Қазақстан жерінде
қандай тайпалар өмір сүрді?
3.Ұлы жібек жолында
қандай тайпалар тұрады?
4.Қаңлылар
мекендеген аймағын картадан
көрсетіңдер?
Бағалау:Мадақтау
әдісі
|
Ресурстар,түрлі-түсті
маркерлер,ватмандар
|
Сабақтың
ортасы(32мин)
«Жигсо»
әдісі
|
Оқулықпен,мәтінмен
жұмыс.
Мақсаты –жалпы
мәселені алдымен жұпта ,сосын топта талқылау.Бұл жағдайда оқушы
өзін мұғалім ретінде сезінеді,оқуға деген жауапкершілігі
артады.Содан кейін ресурстар беріледі , үш топқа
беріледі.
1-тапсырма:
І-топқа.-әлеуметтік
құрылымы
ІІ-топқа-көрші
елдермен қарым-қатынасы
ІІІ-топқа:Шаруашылығы
Оқушылар өз
бетерінше дайындық жасау арқылы бір-біріне түсіндіреді.Түсіндіруге
жауапты екенін,мәтінді тұтас түсіну әр оқушының ынталылығына
байланысты екенін түсіндіру
қажет.
2-тапсырма:Көрші
елдермен байланысы картадан
көрсету
3-тапсырма:Қандай
елдермен байланыс жасады?(сызбаны
толтыр)
Сауда
жасасқан
|
Сириямен
Үндістанмен
Египетпен
Қытай
Иран
|
|
Үлестірме,стикер,плакаттар,маркер,ресурстар,кесте
|
Бағалау
|
«Екі жұлдыз,бір
тілек»
|
Суреттер,карта,стикер
|
Сабақтың
соңы
|
«Таза тақта
ойыны»әдісі арқылы
қорытындылау
|
Топтар бірін-бірі
бағалайды
|
Рефлексия
|
«Мен үшін
бүгін.....құнды
болды,себебі....,»
«Мен үшін қиын
болды...себебі...»
|
Стикерге жазып
іледі
|
Саралау
|
Оқушыға
түсіндіремін,бағыт –бағдарберемін,қабілетті оқушыларға тапсырма
беремін,топпен және жеке жұмыстар арқылы қабілетін арттыруға қолдау
көрсетемін
«Үшбу хат» Эссенің
хат түрінде қолдануы. Сабақта қарастырылған мәтін авторына хат
жазу.Хатты сабақ төңірегінде мұғалімге немесе сыныптағы бір оқушыға
жазуға болады.
|
Денсаулық сақтау
және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?8мин
|
«Мен үшін
бүгін....құнды
болды,себебі....»,
«Мен үшін қиын
болды...себебі..»
|
Сергіту
жаттығулары
|
Рефлексия
|
-Оқу мақсаты
бағдарламадан алынады,ал сабақ мақсаты оқушылардың жаңа ұғымды
меңгеруіне,сабақ барысында зерттеу жүргізу,бұрынғы алған білімдерін
қолдана отырып пікірін
дәлелдейді.
-Бәрі бірдей білімді
меңгеріп алмасада көпшілігі сабақта белсенділік пен қызығушылық
танытады.
-Сабақ барысында
білім алушы білімін тиімді бағалап,қабілетті оқушыларға белсенді
тапсырмалар беру арқылы
сараланады.
-Сабақ кезінде
уақытты тиімді пайдалана алмау себебінен кейбір оқушылардың
белсенділігіне байланысты қиындықтар
бар.
-Сабақ жоспарында
ауытқулар жоқ
|
|