|
Бөлім: |
М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Далиева Қ.С |
|
Күні: |
08.11.2024ж |
|
Сыныбы:10 Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Медеу Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе «Қанат ұшқанда қатаяды» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралайды Автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ ДАЙЫНДЫҚ «АДАМ ӨЗ ӨМІРІНІҢ СУРЕТШІСІ» Мақсаты: оқушыларға сурет арқылы өмірдің мәнін ұғындыру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушылар сурет бойынша өмірдің мәнін ұғынады.көңіл-күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
|||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Топқа бөліну: Адалдық Батылдық деген топтарға бөлінеді. Бағалаумен таныстыру: «Шаңырақ » әдісі арқылы бағалаймын. Карточкаларда 10 баллға дейінгі бонустар тұрады. Сол бонустармен әр тапсырманы бағалаймын. Сабақтың соңында қай топтың бонусы көп, сол топ жеңіске жетеді. Үй тапсырмасы: І ТОП. «ОҚИҒА ТАУЫ» ӘДІСІ ІІ ТОП. «ШЫҒАРМАДАҒЫ ҚҰНДЫЛЫҚТАР» ІІІ ТОП. «УАҚЫТ ШЕҢБЕРІ» ӘДІСІ ТОПҚА БІРІГУ Бақытжан Тобаяқовтың «Ұлылыққа іңкәрлік» атты өлеңі арқылы топтарға бөлу БАҒАЛАУ |
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин.
|
Жаңа тақырыпты түсіндіріп өтемін. Оқу мақсаты. Бейнесабақ көру. ОЙТАЛҚЫ 1.Роман-эсседе кім туралы жазылған? 2.Неліктен бұл шығарма роман-эссе деп аталған? 3.Ғылымның аты не себепті бірнеше елмен байланысты? «Сұрыптап талдау» әдісі І топ. Шығармадағы жазушының кейіпкерлеріне қатысты ұстанымы мен идеясы суреттелетін эпизодтарды іріктейді. ІІ топ.Осы эпизодтардың роман-эссеге арқау болуына түрткі болған ойға түсінік береді. ІІІ топ. Авторлық идея - суреткердің өмір құбылыстарын, жекелеген оқиға, жағдайларды іріктеп, реттеп көрсетуін, соларды бейнелеу қалпын, жазушының сөз болып отырған кейіпкерге қатынасын анықтайды. БАҒАЛАУ.Топты бағалау |
Дескриптор: Жалпы – 10 балл. - мәтінді оқиды. -талқылайды. Жалпы -2б |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК
|
|||||||||
|
|
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС
І ТОП. БОЛЖАЛДЫҚ СТРАТЕГИЯ Оқиға желісін болжалдап айтады. ІІ ТОП. «ТАРИХИ ТҰЛҒАЛАР КЕСТЕСІ» Берілген кестені толтырады.
ІІІ ТОП. ЭМОЦИЯ КЕСТЕСІ 1. Бірінші топқа эмоция кестесін сызады. Олардың көңіл күйін сипаттайды.
СӨЗДІКПЕН ЖҰМЫС «БІЛІМ ҚОРЖЫНЫ» ӘДІСІ Сөздіктерді стикерге жазып,қоржынға салады. БАҒАЛАУ
ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС
|
Дескриптор: Жалпы – 2балл.
- Сұрақтарға жауап береді.
Жалпы -2б |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК.
|
|||||||||
|
|
Сергіту сәті: «Сәйгүлік» әдісі арқылы:
|
Дескриптор: Жалпы – 4 балл. - өздері білетін шығармасын жатқа айтады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС І ТОП. ҚАНЫШТЫҢ БАЛАЛЫҚ ШАҒЫ ІІ ТОП.ҚАНЫШ ТАНЫСҚАН ТҰЛҒАЛАР ІІІ ТОП.ҚАНЫШТЫҢ ҰСТАЗДАРЫ
БАҒАЛАУ
№5-тапсырма. 2 минут уақыт беріледі. «Жүйрік қиял» жүйрік қиял арқылы оқиғаны қалай аяқтар едік. Егер автордың орнында болғанымызда.
ТОЛЫҚ БАҒАЛАП, ҚОРЫТЫНДЫ ЖАСАУ.
Кері байланыс: «Ғажайып почта» әдісі арқылы өзінің жеткен мақсатын нақтылайды.
Үйге тапсырма: «Қаныш Сәтбаев» роман-эсседегі өзімізге ұнаған кейіпкерге хат жазу.
|
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Жалпы-2 Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қаныш Сәтбаев
Қаныш Сәтбаев
|
Бөлім: |
М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Далиева Қ.С |
|
Күні: |
08.11.2024ж |
|
Сыныбы:10 Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Медеу Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссе «Қанат ұшқанда қатаяды» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралайды Автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтайды
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ ДАЙЫНДЫҚ «АДАМ ӨЗ ӨМІРІНІҢ СУРЕТШІСІ» Мақсаты: оқушыларға сурет арқылы өмірдің мәнін ұғындыру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушылар сурет бойынша өмірдің мәнін ұғынады.көңіл-күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
|||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Топқа бөліну: Адалдық Батылдық деген топтарға бөлінеді. Бағалаумен таныстыру: «Шаңырақ » әдісі арқылы бағалаймын. Карточкаларда 10 баллға дейінгі бонустар тұрады. Сол бонустармен әр тапсырманы бағалаймын. Сабақтың соңында қай топтың бонусы көп, сол топ жеңіске жетеді. Үй тапсырмасы: І ТОП. «ОҚИҒА ТАУЫ» ӘДІСІ ІІ ТОП. «ШЫҒАРМАДАҒЫ ҚҰНДЫЛЫҚТАР» ІІІ ТОП. «УАҚЫТ ШЕҢБЕРІ» ӘДІСІ ТОПҚА БІРІГУ Бақытжан Тобаяқовтың «Ұлылыққа іңкәрлік» атты өлеңі арқылы топтарға бөлу БАҒАЛАУ |
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин.
|
Жаңа тақырыпты түсіндіріп өтемін. Оқу мақсаты. Бейнесабақ көру. ОЙТАЛҚЫ 1.Роман-эсседе кім туралы жазылған? 2.Неліктен бұл шығарма роман-эссе деп аталған? 3.Ғылымның аты не себепті бірнеше елмен байланысты? «Сұрыптап талдау» әдісі І топ. Шығармадағы жазушының кейіпкерлеріне қатысты ұстанымы мен идеясы суреттелетін эпизодтарды іріктейді. ІІ топ.Осы эпизодтардың роман-эссеге арқау болуына түрткі болған ойға түсінік береді. ІІІ топ. Авторлық идея - суреткердің өмір құбылыстарын, жекелеген оқиға, жағдайларды іріктеп, реттеп көрсетуін, соларды бейнелеу қалпын, жазушының сөз болып отырған кейіпкерге қатынасын анықтайды. БАҒАЛАУ.Топты бағалау |
Дескриптор: Жалпы – 10 балл. - мәтінді оқиды. -талқылайды. Жалпы -2б |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК
|
|||||||||
|
|
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС
І ТОП. БОЛЖАЛДЫҚ СТРАТЕГИЯ Оқиға желісін болжалдап айтады. ІІ ТОП. «ТАРИХИ ТҰЛҒАЛАР КЕСТЕСІ» Берілген кестені толтырады.
ІІІ ТОП. ЭМОЦИЯ КЕСТЕСІ 1. Бірінші топқа эмоция кестесін сызады. Олардың көңіл күйін сипаттайды.
СӨЗДІКПЕН ЖҰМЫС «БІЛІМ ҚОРЖЫНЫ» ӘДІСІ Сөздіктерді стикерге жазып,қоржынға салады. БАҒАЛАУ
ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС
|
Дескриптор: Жалпы – 2балл.
- Сұрақтарға жауап береді.
Жалпы -2б |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК.
|
|||||||||
|
|
Сергіту сәті: «Сәйгүлік» әдісі арқылы:
|
Дескриптор: Жалпы – 4 балл. - өздері білетін шығармасын жатқа айтады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері |
|||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
ТОПТЫҚ ЖҰМЫС І ТОП. ҚАНЫШТЫҢ БАЛАЛЫҚ ШАҒЫ ІІ ТОП.ҚАНЫШ ТАНЫСҚАН ТҰЛҒАЛАР ІІІ ТОП.ҚАНЫШТЫҢ ҰСТАЗДАРЫ
БАҒАЛАУ
№5-тапсырма. 2 минут уақыт беріледі. «Жүйрік қиял» жүйрік қиял арқылы оқиғаны қалай аяқтар едік. Егер автордың орнында болғанымызда.
ТОЛЫҚ БАҒАЛАП, ҚОРЫТЫНДЫ ЖАСАУ.
Кері байланыс: «Ғажайып почта» әдісі арқылы өзінің жеткен мақсатын нақтылайды.
Үйге тапсырма: «Қаныш Сәтбаев» роман-эсседегі өзімізге ұнаған кейіпкерге хат жазу.
|
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Жалпы-2 Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз























