«Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің көркемдік ерекшелігі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің көркемдік ерекшелігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қаныш Сәтбаев роман - эссесіндегі көркемдегіш құралдармен жұмыс
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін__________

Бөлім:

ІІ бөлім: Қазақтың Қанышы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Саришанова Сая Бериковна

Күні:

28.11.2024ж

Сынып: 10 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің көркемдік ерекшелігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау

Сабақтың мақсаты

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау жасай алады.

Құндылықтарға баулу

Сыни және креативті ойлау, ұлттық мәдениетті дәріптеу, ұлттық мұраға ұқыпты қарау, қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басталуы

5 минут























































































Сабақтың ортасы 15 минут















































Сабақтың аяқталуы

5 минут




















1.Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысымын анықтау.

2. Психологиялық ахуал

Оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, сабаққа сәттілік тілеймін.

Үй тапсырмасы

«Ақиқат /Жалған» әдісі арқылы шолу сұрақтары беріледі.

1.М.Сәрсекенің қазақ әдебиетіндегі өлең жазу саласын дамытпады. (Ақиқат)

2.Медеу Сәрсеке инженер –металлург мамандығын тәмамдады.(Ақиқат)

3.Медеу Сәрсекенің спектаклі семей театрында 500 рет қойылды. (Жалған)

4.Медеу Сәрсеке «Шыңғыс хан» атты ғылыми –фонтастикалық шығарма жазды.(Жалған)

5.Қаныш Сәтбаев геологиядан өзге алгебра оқулығын жазды. (Ақиқат)

6.Қ.Сәтбаев 10 жасында жасөспірімдер оқитн мектепке барды. (Жалған)

7.Қ.Сәтбаев қазақтың әнін жинауға А.В.Затаевичке көмек көрсетті (Ақиқат)

Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.

Ой түрткі

Роман мен эссенің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасы бойынша салыстырыңыз.

Роман Эссе

Группа 1

Роман (ХІ–ХІІ ғасырларда роман тілдерінде жазылған әр түрлі шығармалар) – күрделі сюжетті, көбіне қара сөзбен, кейде өлеңмен жазылған кең көлемді эпикалық түр. Романда өмір құбылыстары, адамдар арасындағы қарым - қатынастар молынан қамтылған, композициялық күрделі құрылымнан тұрады. Романда лирика мен драма жанрларының сипаттары да кірігіп отырады, әңгіме мен повеске қарағанда, онда түрлі оқиғалар жүйесі, сюжеттік желі, қаһармандар қатары кеңірек қамтылады. Роман адамдар тағдырын, замана шындығын суреттеу арқылы дәуір мен қоғамды, салт пен сананы бейнелейді.

Эссе – соны пікірлерге көбірек мән беріліп, оқырманды ой теңізінде жүздіріп, таңдай қақтыратын, өзінше ойлап сезіну қажеттілігін туғызатын, қаныңды қыздырып, рухани әлеміңе азық сыйлайтын, дүние құбылыстарын өткір қабылдауымен ерек шеленетін көркем туынды. Эссе табиғаты сыршыл сезімге, тіл бояуларының айрықша салтанатына, әшекейлі композицияға құрылады. Өзгеше бітімді бұл өнер туындысында эссеші интеллектуалдық байлығын, аңғарымпаздығын, жарқын, тапқыр ойлылығын, өмір сая хатын да ғы көрген білгенін, сезінген -түйгенін, жинақтаған тәжірибелерін жомарттықпен жайып салады. Эссе сипатын да туған туындыларға батыл болжамдар мен өткір ұсыныстар, пікір жарыстырулар мен талас тудыратын жорамалдар, ойлар, көкейге қонымды, таным көкжиегін кеңейтуге қозғау саларлық байламдар тән.

1-тапсырма. Топтық жұмыс «КУБИЗМ» әдісі бойынша

Суреттеңдер Қаныш Сәтбаев оқыған оқу орны

Салыстырыңдар Оқу орнының ерекшелігі неде? Сол уақыттағы еліміздегі оқу орындары қандай болған?

Байланыстырыңдар. Сол кездегі студенттердің жағдайының қиын болуына не себеп? Оқиға қай кезеңді

қамтиды? Тарихпен байланыстырыңдар.

Талдаңдар. Сәтбаев неге шетелде білім алған? Бүгінгі күні жастардың шетелде оқуға ынтасы қандай?

Қолданыңдар. Шығармадағы кен өндіру ісіне қатысты сөздер мен сөз тіркестерін жинақтап, терминдер сөздігін құрастырыңдар.

Бағалаңдар. Еліміздегі ғылымның дамуы қай деңгейде деп ойлайсыңдар? Қазақстандағы ғылым саласында атқарылып жатқан іс-шараларға өз бағаларыңды беріңдер. Қаныш Сәтбаевтың ғылым саласына қосқан үлесі.


2-тапсырма Екі топ оқушыларына QR код беріледі. Сол арқылы әр топ берілген тапсырманы орындайды

І топ Берілген үзінділерден көркемдегіш құралдарды анықтап, қолданылуына талдау жасаңыз

Үзінділер

Көркемдегіш құрал түрі

Қолданылу мақсаты.

Сәтбай ауылы жайбарақат қалпында отыра берді: күннен-күнге қызуы молайып жадырай түскен

күншуақты сезбегендей, бірер апта бейғам отырса- қаржас ауылдарының қалың көшінен қара үзіп, күллі Ақкелін атырабында сопиып оңаша қалатынын білмегендей сыңай аңғартты.



Солардың бәрі де Есіл, Шу тіпті Сыр бойындағы бұрын жайылымға шүйгін таулы, сулы жерлерді мекендеп жүрген шашыранды қазақ ауылынан.





Үзінділер

Көркемдегіш құрал түрі

Қолданылу мақсаты.

Ауылдағылар соған да таң болады. «Тілсіз жануарды дегеніне көндіріп алған кісі балалардың орысша сөйлемеген еркіне қоя ма?



Үстіңгі қабаттағы тотыққан кеннің құнарлы көмбесін қаймақтай қалқып алып, шала мысқа айналдыруға жоба жасаған


.

3 топ Кітаппен жұмыс 15 тапсырма. Романда көтерілетін негізгі мәселелерді талдап, көркемдік құндылығына баға бер. Шығармада кездесетін мақал – мәтелдер мен нақыл сөздердің мағынасын түсіндір



3 - тапсырма. Сабақты қорытындылауға арналған «Сөйлемді толықтыр» әдісі арқылы экранда көрсетілген ұяшықтардағы сөйлемді аяқтайды

https://wordwall.net/resource/67273203

Үйге тапсырма: «Қаныш Сәтбаев» роман – эссесінде көтерілген мәселе бойынша эссе жазу

Рефлексия

-Оқушылар амандасады

Психологиялық ахуал

-көңіл күй керемет!

-рахмет!



Оқушылар ақпараттың Ақиқат /Жалған екенін анықтайды.























Роман мен эссенің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасы бойынша салыстырады.















































































«Кубизмр» әдісі бойынша оқушылар Қаныш оқыған оқу орнын суреттеп, ерекшелігін салыстырады. Суденттер жағдайының қиын болу себептерін көрсетеді. Бүгінгі студент жастардың біліміне, ғылымның дамуына баға береді.























«Қаныш Сәтбаев» шығармасындағы берілген үзінділерге талдау жасайды

Көркемдегіш құрал түрлерін анықтап, қолданылу мақсатына талдау жасайды..















Оқушылар кітаппен жұмыс жасайды







Берілген тапсырмада сқйлемді аяқтайды

Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


























Дескриптор Білім алушы -кейіпкердің оқыған оқу орнын суреттейді, -оқу орнының ерекшелігін салыстырады, - жастардың шетелде білім алуы жөнінде талдау жасайды,

-кен өндірісіне қатысты сөздер

мен сөз

тіркестерін жинақтайды -ғылымның дамуына өз көзқарастарын білдіреді.


















Дескриптор

Білім алушы

-үзіндідегі көркемдегіш құралдарды анықтайды, көркемдегіш құрал түрін ажыратады

-көркемдегіш құралдардың қолданылу мақсатын түсіндіреді.




















Дескриптор

Білім алушы

-шығарманЫ талдап көркемдік құрылымына баға бере алады

-мақал – мәтелдер мен нақыл сөздерді тауып түсіндіре алады





Берілген тапсырмалар

дың барлығына

«ұялы телефон» арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді.

Оқулық

10-сынып

«Атамұра» баспасы

2019жыл





https://wordwall.net/resource/82832166































Қалыптастырушы бағалауға арналған



тапсырма

лар жинағы

10-сынып









































































Прямоугольник 3 Прямоугольник 4

















































https://wordwall.net/resource/67273203

AutoShape 1




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.12.2024
508
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі