|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы 1 саб |
Карахан мемлекеті |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.3.1.3 – X ғ. – XIII ғ. басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 6.2.1.2 – ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау; 6.3.1.4 – тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қарахан мемлекетінің тарихын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Х-ХІІ ғасырлардағы мәдениет пен ислам дінінің таралуы, ортағасырлық өркениеттің дамуына тигізген әсерін анықтай алады. Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін сипаттайды ; Кейбір оқушылар: Қарахан мемлекетінің бүгінгі қазақ тарихындағы маңызын дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Мәтін мазмұнын жетік меңгеріп, детальды ақпаратты дұрыс анықтап, қорытынды жасайды. 2. Проблемалық сұраққа дәйектер келтіріп, дәлелді жауап береді. 3. X ғ. – XIII ғ. Мемлекеттер қазақ халқының түп негізі екендігі туралы өзіндік пікір қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым, айтылым: Мәтін мазмұнын жетік түсініп, негізгі ойды айтады. 2.Жазылым, айтылым:Тыңдалған мәтінен терминдердін мазмұнын түсінгендігін тапсырма құрастыру арқылы , өз пікірлерін баяндайды. Диалог: 1. Түрік халқының бірлігінің маңыздылығы. 2. Түрік хандарының шешімінің үлесі. Терминдер мен тірек сөздер: тегін, иқта, вақф, комендация, Мауаранахр. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, дүние жүзі тарихы,дінтану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ерте орта ғасырлардағы феодалдық қатынастардың қалыптасуы, қағанаттардың құрылуы, әлеуметтік-экономикалық жағдайы мен мәдениет баспалдағының жаңа кезеңдеріне өту жолы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың бас |
ұйымдастыру кезені; "Шаттық шеңбері"- оқушылар бір- біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасы. - үй тапсырмасын сурау (сурақ- жауап). Топқа бөлу және оқушыларын назарын шоғырландыру. 1-топ Ягма, 2-топ Жікіл (Руна белгісімен). Бул белгілер нені білдіреді деген сураққа, оқушылар Карахан мемлекетіндегі ақсуйектер түрік тілдес тайпалар деп жауап береді. Тақырыпты және онын мақсаттарын айтады. |
Ягма Жікіл Оқулық 44 бет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5- мин. |
1.Карахан мемлекетінің құрылуы (картамен жұмыс). Оқулық бетінде ауызша 2.Қоғамдыдық құрылысы. Глоссарий ТЖ. "Венн диаграммасы" 1топ- лауазымдар. 2-топ- атқаратынын қызметі.
Лауазымы
Атқаратын қызметі
феодалдар
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
3.Мемлекеттін саяси жағдайы. Мәтінмен Жұп. Ж. РАФТ. Инсерт. Оқушылар мемлекеттін саяси жағдайын рөлмен айтып шығаы. 1-оқушы Мен Сатук Богра- хан мемлекеттің негізін... 2-оқушы 942 жылы қаладым. Мен Муса 960 жылы ... Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
4. Мәдениеті. Постермен жумыс. ТЖ. "Джигсо" 1-топ. Ислам мен мемлекеттің ара қатынасы. 2- топ.Карахан мемлекетіне тән мәдениет.
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
|
Қазақстанның саяси картасы. Оқулық 53 бет.
Оқулық 54 бет.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соң
|
С Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
Бағалау парағы. Рефлексия: интервью. 1. Бүгін менің қолымнаң не жақсы келді? 2.Не қиындық туғызды? 3. Менің білгім келеді, усынысым… Үйге тапсырма §11 оқу, Эссе «Ислам және діни толеранттылық» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Доп лақтыру. Тез ойланып жауап беруге уйретеді. 1. Топқа бөлу. Тақырыпқа байланысты болды, сөйтіп оқушылардын назарын сабаққа шоғырландырам. 2. Картамен жұмыс. Практикалық түрде оқушылардын есте сақтау қабілеттерін арттырады. 3. Венн диаграммасы. Терминмен жұмыстарда тез ойланып шешім қабылдауға көмектеседі. 4. РАФТ, Инсерт әдісі оқушыларға тақырыпты саралауға үйретеді, Дарынды оқушылар ақпаратты бағалай алады. 5. Постермен жұмыс. Топта бірігіп жұмыс істеуге баулыйды
|
1
2.Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
|
Сыныптағы санитарлық жағдайдын қолайлы болуы.
Оқушылардын денсаулығы және психологиялық ахуалды қадағалау.
Керек кезде сергіту жаттығуларын орындау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||

Яғма

Жікіл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қарахан мемлекеті"
"Қарахан мемлекеті"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:- |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы 1 саб |
Карахан мемлекеті |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.3.1.3 – X ғ. – XIII ғ. басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау; 6.2.1.2 – ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау; 6.3.1.4 – тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қарахан мемлекетінің тарихын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Х-ХІІ ғасырлардағы мәдениет пен ислам дінінің таралуы, ортағасырлық өркениеттің дамуына тигізген әсерін анықтай алады. Ортағасырлық мемлекеттердің ыдырауының негізгі және жанама себептерін сипаттайды ; Кейбір оқушылар: Қарахан мемлекетінің бүгінгі қазақ тарихындағы маңызын дәлелдейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Мәтін мазмұнын жетік меңгеріп, детальды ақпаратты дұрыс анықтап, қорытынды жасайды. 2. Проблемалық сұраққа дәйектер келтіріп, дәлелді жауап береді. 3. X ғ. – XIII ғ. Мемлекеттер қазақ халқының түп негізі екендігі туралы өзіндік пікір қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым, айтылым: Мәтін мазмұнын жетік түсініп, негізгі ойды айтады. 2.Жазылым, айтылым:Тыңдалған мәтінен терминдердін мазмұнын түсінгендігін тапсырма құрастыру арқылы , өз пікірлерін баяндайды. Диалог: 1. Түрік халқының бірлігінің маңыздылығы. 2. Түрік хандарының шешімінің үлесі. Терминдер мен тірек сөздер: тегін, иқта, вақф, комендация, Мауаранахр. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, дүние жүзі тарихы,дінтану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ерте орта ғасырлардағы феодалдық қатынастардың қалыптасуы, қағанаттардың құрылуы, әлеуметтік-экономикалық жағдайы мен мәдениет баспалдағының жаңа кезеңдеріне өту жолы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың бас |
ұйымдастыру кезені; "Шаттық шеңбері"- оқушылар бір- біріне жақсы тілек айтады. Үй тапсырмасы. - үй тапсырмасын сурау (сурақ- жауап). Топқа бөлу және оқушыларын назарын шоғырландыру. 1-топ Ягма, 2-топ Жікіл (Руна белгісімен). Бул белгілер нені білдіреді деген сураққа, оқушылар Карахан мемлекетіндегі ақсуйектер түрік тілдес тайпалар деп жауап береді. Тақырыпты және онын мақсаттарын айтады. |
Ягма Жікіл Оқулық 44 бет. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5- мин. |
1.Карахан мемлекетінің құрылуы (картамен жұмыс). Оқулық бетінде ауызша 2.Қоғамдыдық құрылысы. Глоссарий ТЖ. "Венн диаграммасы" 1топ- лауазымдар. 2-топ- атқаратынын қызметі.
Лауазымы
Атқаратын қызметі
феодалдар
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
3.Мемлекеттін саяси жағдайы. Мәтінмен Жұп. Ж. РАФТ. Инсерт. Оқушылар мемлекеттін саяси жағдайын рөлмен айтып шығаы. 1-оқушы Мен Сатук Богра- хан мемлекеттің негізін... 2-оқушы 942 жылы қаладым. Мен Муса 960 жылы ... Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
4. Мәдениеті. Постермен жумыс. ТЖ. "Джигсо" 1-топ. Ислам мен мемлекеттің ара қатынасы. 2- топ.Карахан мемлекетіне тән мәдениет.
Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
|
Қазақстанның саяси картасы. Оқулық 53 бет.
Оқулық 54 бет.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соң
|
С Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
Бағалау парағы. Рефлексия: интервью. 1. Бүгін менің қолымнаң не жақсы келді? 2.Не қиындық туғызды? 3. Менің білгім келеді, усынысым… Үйге тапсырма §11 оқу, Эссе «Ислам және діни толеранттылық» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Доп лақтыру. Тез ойланып жауап беруге уйретеді. 1. Топқа бөлу. Тақырыпқа байланысты болды, сөйтіп оқушылардын назарын сабаққа шоғырландырам. 2. Картамен жұмыс. Практикалық түрде оқушылардын есте сақтау қабілеттерін арттырады. 3. Венн диаграммасы. Терминмен жұмыстарда тез ойланып шешім қабылдауға көмектеседі. 4. РАФТ, Инсерт әдісі оқушыларға тақырыпты саралауға үйретеді, Дарынды оқушылар ақпаратты бағалай алады. 5. Постермен жұмыс. Топта бірігіп жұмыс істеуге баулыйды
|
1
2.Өзара бағалау(комментарий). Өзін- өзі бағалау
|
Сыныптағы санитарлық жағдайдын қолайлы болуы.
Оқушылардын денсаулығы және психологиялық ахуалды қадағалау.
Керек кезде сергіту жаттығуларын орындау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||

Яғма

Жікіл
шағым қалдыра аласыз














