Материалдар / Қарапайым және күрделі заттар

Қарапайым және күрделі заттар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қарапайым және күрделі заттар
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Сабақ жоспары №



Заттар және материалдар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Сабақта қатысқаны:

қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Қарапайым және күрделі заттар


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

6.3.1.1 атом мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды айыра білу

6.3.1.2 атомның негізгі бөлшектерін және олардың орналасуын сипаттау

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіре алады

Бағалау критерийлері

(дағдылар: білу және түсіну; қолдану)

Оқушы оқу мақсатына жетеді егер:

Кем дегенде табиғатта түзілген үш затты және кем дегенде жасанды жолмен алынған үш затты атайды

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіріп, олардың түзілуін физикалық және химиялық құбылыстардың нәтижесі ретінде түсіндіре алады

Лексика мен терминология:

Табиғи заттар, заттардың түзілуі, жасанды заттар, заттарды алу

Диалог/жазылымға арналған сөздер/сөздер тіркестері:

Табиғи заттарға … жатады

Физикалық/химиялық құбылыстың нәтижесі … заттар болып табылады

Жасанды заттарды ... үшін алу керек

Синтетикалық заттардың табиғи талшықтармен салыстырғандағы артықшылықтары/кемшіліктері ...

Құндылықтарды дарыту


Өмір бойы білім алу, өз атқарған жұмысына жауапкершілік, ұжым/командада жұмыс істей алу

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


(М) Көрсетілім үстеліне пластмасса, шыны, гранит, бор, көмір, мақта, резеңке, маталардың бірнеше түрлері, басқа да табиғи және жасанды материалдардың үлгілерін қойыңыз.

Оқушылардан осы заттарды екі топқа бөлуін және қандай белгі бойынша бөлгендерін сұраңыз.


пластмасса, шыны, гранит, бор, көмір, мақта, резеңке, маталардың бірнеше түрлері, басқа да табиғи және жасанды материалдардың үлгілері

Сабақтың ортасы

Талқылаудан кейін оқушыларға кейбір заттар табиғатта, ал кейбіреулері жасанды жолмен алатындығын нақтылаңыз.

(Т) Топтық жұмыс: мәтінді оқып, табиғи және жасанды материалдардың атауларының астын сызыңыз. Олардың физикалық немесе химиялық жолмен түзілгендігін

Заттың физикалық қасиеттері

Агрегаттық күйі: Қ - қатты, С - сұйық, Г - газ тәріздес

Түсі: Т(жасыл), Т - түссіз

Иісі: И(өткір), И - иіссіз

Суда ерігіштігі: Е - жақсы ериді, АЕ - аз ериді, ЕМ - ерімейді

Температура: tқайн. - қайнау температурасы, tбал. - балқу температурасы,

tкр. - кристалдану температурасы (анықтамалық бойынша).

Заттардың атауы, формуласы

Физикалық қасиеттері










Мәтін. Қосымша 1


















Түрлі маталардың кескіндері






Балауыз шам, сіріңке, пинцет

Сабақтың соңы


Мәтінмен жұмыс

Жай және күрделі заттарды теріп жазып, жікте

Жазира үй жинап, тазалағанды ұнатады. Бүгін де анасынан үйренгені бойынша алдымен ізбес суын әзірлеп бөлме қабырғасының ластанған жерлерін әктеді. Еденді хлор қосылған сумен жуып алды. Онан соң тамақ қамына кірісті. Алма қосылған тәтті бәліш дайындауды ойлады да қамырдың құрамына ас содасын, тұз, қант, май қосты. Ендігі кезекте салат дайындауды ойға алды. Қараса, үйде сірке қышқылы жоқ екен, жүгіріп дүкенге барды. Күн жаңбыр еді. Абайсызда сүрініп кетіп, темірге аяғын соғып, жарақаттап алды. Үйге келген соң алдымен қолын жылы сумен, артынан спиртпен жуды да, жараға иод жағып таңып тастады. Аяғының ауырғанына қарамастан айна алдына келіп күміс сырға, сақинасын тағып үсті-басын ретке келтірді. Туыстарын тәтті бәлішпен қарсы алатыны есіне түсіп жүзіне күлкі үйірілді.

Жай заттар:

Күрделі заттар:


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім? не үйрендім?

- не түсініксіз болды?

- әлі де не бойынша жұмыс істеу керек?

Рефлексия: Оқушыларға түсті шарларды ыдыстарға жабыстыру арқылы «ыдыстарды толтыруды» ұсыныңыз.

- барлығын түсіндім

- түсіндім, бірақ барлығын емес

- ештеңе түсінбедім

«Ыдыстарды толтыр»


Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету.

Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.


Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Математика сабағы

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.








ЖИ арқылы жасау
11 Қаңтар 2019
27900
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі