Сабақ №
Тригонометриялық
теңдеулер.
|
Мектеп: Жаңақала жалпы орта білім
беретін мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кереева Зарина
Жарасовна
|
Сынып: 10ә
|
Қатысқандар саны:
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қарапайым тригонометриялық
теңдеулер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
10.2.3.8- қарапайым тригонометриялық
теңдеулерді шешеді;
10.2.3.9-тригонометриялық теңдеулерді
көбейткіштерге жіктеу арқылы шешеді;
|
Сабақ мақсаттары
|
Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
формулаларын қорытып, есеп шығаруда қолданады
|
Жетістік критерийлері
|
-
қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
формуласын біледі және қорытады;
-
қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуді
біледі;
-
тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге
жіктеу арқылы шешуді білді;
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
-
санның арксинусы, арккосинусы, арктангенсі,
арккотангенсі;
-
қарапайым тригонометриялық теңдеулердің
шешімдерінің дербес жағдайлары;
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау,
жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау,
жұпта, топа жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз
уақытын ұйымдастыра білу;
|
Пәнаралық байланыстар
|
Планиметрия, стереометрия, астрономия және
физиканың көптеген практикалық есептері тригонометриялық теңдеулер
және теңсіздіктерді қолдану арқылы шешіледі. Бұл бөлімде алынған
білім осындай есептерді кең ауқымда шешуге мүмкіндік
береді.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақтаны, сілтемедегі сайттарды
қолдану
|
Бастапқы білім
|
Тригонометриялық функциялар, олардың графиктері
және қасиеттерін білу. Тригонометриялық формулалар және олардың
тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қолданылуын
білу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Ресурстары
|
Сабақ басы
Ортасы
|
Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен амандасып,
түгендеу. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқушылармен тригонометриялық
функциялардың қасиеттерін қайталау.
Бұрыштары берілген
тригонометриялық функцияның мәнің табуға үлестірме дайындау, әр
оқушыға беру. Кімге қандай тригонометриялық функцияның мәнің табу
түсті сол бойынша І топ- sin x, ІІ топ- cos x,
ІІІ топ- tq x, IV топ- ctqх топтарға
бөлу.
Бірлік шеңбер немесе
тригонометриялық функциялардың графигін пайдаланып, қарапайым
тригонометриялық теңдеулерді шешу формулаларын қорытып шығару
(сілтемені қолдану).
І
топ. sin x=а
ІІ
топ. cos x =а
ІІІ
топ. tq x=а
IV топ ctqх=а
Дербес жағдайларын қарастыру
Жұмыстың нәтижесін кестеге
жазыңыз.
Оқушыларға қарапайым
тригонометриялық теңдеулерді шешуге арналған жеткілікті тапсырмалар
ұсыну
(қосымша 1.1).
Қосымша шарттары бар
теңдеулерді шешуге оқушылардың назарын аудару.
Мысалы:
теңдеуін шешу және
төмендегілерді табу:
-
ең кіші оң
түбірін;
-
аралығына тиісті
түбірлерін;
-
ең үлкен теріс
түбірін;
-
аралығына тиісті түбірлерінің
қосындысын.
Тригонометриялық формулалар
көмегінде қарапайым түрге келтірілетін теңдеулерді оқушыларға
ұсыну.Мысалы:
-
cos22х
– sin22х =
0,
-
.
-
Көбейткіштерге жіктеу
әдісі.
Көпмүшені көбейткіштерге
жіктеуді қайталау. Оқушыларды үш топқа
біріктіру.
Бірінші топқа тригонометриялық
формулалар көмегінде көбейткіштерге жіктелетін теңдеулерді ұсыну.
Мысалы: .
Екінші топқа ұсынылатын
тапсырма.
Мысал: .
Үшінші топқа қысқаша көбейту
формулаларын қолдану арқылы көбейткіштерге жіктелетін теңдеулерді
ұсыну.
Мысал:
4cos2x– 3 =
0.
Өзара тексеру және ақпарат
алмасу үшін оқушыларды әртүрлі топ өкілдерінен құралған жұптарға
біріктіру.
Көбейткіштерге жіктеу арқылы
шешу кезіндегі жауапты жазуға оқушылардың назарын аудару, өйткені
жауаптарды біріктіру қажеттілігі
туындайды.
Сабақты бекітуге деңгейлік
тапсырмасын ұсыну:
І
топ
а)
б)
с)
ІІ
топ
а)
б)
с)
ІІІ
топ
а)
б)
с)
|
Интерактивті тақта слайд шоу
|
Сабақ соңы
5
минут
|
Үй
тапсырмасы. Оқулықтан
Сабақ соңында оқушылар рефлексия
жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру
қажет
|
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу
материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке
ала отырып іріктеу
|
Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін
өзі бағалау.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет
түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?
Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу қажет?
|