|
Сабақ: Қарасөздері. Бірінші сөз. |
Мектеп: |
||
|
Күні: 19.11.2025жыл |
Машықкердің аты-жөні: Карсыбаева У.Т |
||
|
Сынып: 6 “Г” |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.3.1.1. шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Шығарма кейіпкерін салыстыру; Шығарманың тарихи құндылығын анқытау; Шығарманың көркемдік құндылығына баға беру. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Ұжымдық, топтық, жеке жұмыстанып, өз пікірін білдіре алады, топ алдында ақпаратты баяндай алады. |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Абайдың ұстаздық қырын қалай дәлелдейміз? |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Абай Құнанбаев өмірі, шығармашылығы, шәкірттері, зерттеушілер |
||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың ортасы 22 минут
Сабақтың соң |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: -Көңіл күйлеріңіз қалай? Топқа бөлу. «Тосын сый» әдісі. 1-топ: Зерттеушілер; 2-топ: Ғұламалар; 3-топ: Жазушылар. Үй тапсырмасын тексеру. «Қаламсап» әдісі.
Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» әдісі. Абай – ұлттық, халықтық ақын, ғұлама ойшыл. ... Абай әлемі шексіз. Абай заман ағымын қатты сезінді. Ілгерідегіні болжады. Соған ыңғайланып қазақ халқын тәрбиеледі. Сөйтіп, өз ұлтының ұстазына айналды. «Мырзатай Жолдасбеков» -Абайдың ұстаздық қырын қалай дәлелдейміз?
Жаңа материал. «Қарасөздері. Бірінші сөз» 1-тапсырма. «Түртіп алу» стратегиясы. Абай Құнанбайұлының қарасөздері туралы дәріс оқу.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Көшбасшы және тыңдаушы» әдісі. Бейнематериалды тыңдай отырып: 1-топ: «Бірінші сөзде» Абай не туралы айтады? Ұғымдарға түсініктеме беріп, бұрынғы қолданыспен салыстыру. Ел бағу, мал бағу, ғылым бағу; 2-топ: Шығарманың көркемдік құндылығын анықтау. Көркемдегіш құралдар мен тілін талдау. 3-топ: Шығарманың тарихи құндылығын анықтау. Берілген ақпаратты оқып, талдайды. -Бірінші сөз неліктен құнды? -Неге бірінші сөз аталып тұр? -Не үшін осы шығарманы оқимыз? Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі Дескриптор -Шығарма кейіпкерлерін салыстырады; -Шығармадан көркемдегіш құралдарды табады; -Шығарманың тарихи құндылығын анықтайды. 3-тапсырма. Оқулықтағы 5-тапсырма. Берілген қарасөздегі Абайдың ұстанымына өз көзқарастырың бойынша талдау жасаңдар. Пікірлеріңді тұжырымдап, төмендегі кестеге толтырып, дәптерге жазыңдар. Абай ұстанымы: Өзімнің тұжырымым: Өмірлік ұстаным: Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі Үйге тапсырма. «Бірінші сөзді» жаттау, «Қарасөздері» кітабын пайдаланып, мақал-мәтел теріп жазу, жаттау. 10 мақал.
Бағалау.Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі. Бірін-бірі өзара бағалайды. Рефлексия. «Бағалау терезесі» әдісі
|
Оқушылар амандасып орындарына отырады. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. -Жақсы
Топқа бөлінеді. 1-топ: Зерттеушілер; 2-топ: Ғұламалар; 3-топ: Жазушылар.
Үй тапсырмасына жауап береді.
-Өлеңдеріндегі білім-ғылымға үндеуі, қарасөздеріндегі ойлары арқылы.
Жаңа материалды дәптерге жазады.
Тыңдылым даңдысы бойынша жұмыстанады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ: Абайдың бұл қарасөзінде өзінің қолына қалам алып, қарасөз жазуға кіріскендігі айтылған. Ел бағу – елбасы, әкім; Мал бағу – шаруашылық иелері; Ғылым бағу – ғалым, доктор, доцент. 2-топ: Жер ортасы жасқа келдік – эпитет; Қылып жүрген ісіміздің байлаусызын көрдік – метафора; Көңілі басылмаған жастар – эпитет; Софылық – парсы сөзі. 3-топ: Тарихи құндылығы: Шығарманы оқи отырып, әр адамның өмірде өз орны бар екенін біле аламыз.
Абай ұстанымы: Әр адамның өзінің қабілет-қағидасы болады; Өзімнің тұжырымым: Мал бағатындар малын бақсын, бала оқытатындар баланы оқытсын, ел қамын ойлайтындар елді ойласын; Өмірлік ұстаным: Ұстаздық қылған жалықпас,Үйретуден балаға Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Оқушылар бағаланады.
Кері байланыс орнатады.
|
Проектор, слайд, оқулық, дәптер
Портрет, ақ бет, түрлі түсті қалам, сыйлық қорапшасы
Қаламсап, шыны ыдыс, слайд, проектор
Слайд, проектор, портрет, дәйессөз
Слайд, проектор
Бейнематериал, А4
Слайд, проектор, кесте
і
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қарасөз. Бірінші сөз
Қарасөз. Бірінші сөз
|
Сабақ: Қарасөздері. Бірінші сөз. |
Мектеп: |
||
|
Күні: 19.11.2025жыл |
Машықкердің аты-жөні: Карсыбаева У.Т |
||
|
Сынып: 6 “Г” |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.3.1.1. шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Шығарма кейіпкерін салыстыру; Шығарманың тарихи құндылығын анқытау; Шығарманың көркемдік құндылығына баға беру. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Ұжымдық, топтық, жеке жұмыстанып, өз пікірін білдіре алады, топ алдында ақпаратты баяндай алады. |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Абайдың ұстаздық қырын қалай дәлелдейміз? |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Абай Құнанбаев өмірі, шығармашылығы, шәкірттері, зерттеушілер |
||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 минут
Сабақтың ортасы 22 минут
Сабақтың соң |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: -Көңіл күйлеріңіз қалай? Топқа бөлу. «Тосын сый» әдісі. 1-топ: Зерттеушілер; 2-топ: Ғұламалар; 3-топ: Жазушылар. Үй тапсырмасын тексеру. «Қаламсап» әдісі.
Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» әдісі. Абай – ұлттық, халықтық ақын, ғұлама ойшыл. ... Абай әлемі шексіз. Абай заман ағымын қатты сезінді. Ілгерідегіні болжады. Соған ыңғайланып қазақ халқын тәрбиеледі. Сөйтіп, өз ұлтының ұстазына айналды. «Мырзатай Жолдасбеков» -Абайдың ұстаздық қырын қалай дәлелдейміз?
Жаңа материал. «Қарасөздері. Бірінші сөз» 1-тапсырма. «Түртіп алу» стратегиясы. Абай Құнанбайұлының қарасөздері туралы дәріс оқу.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Көшбасшы және тыңдаушы» әдісі. Бейнематериалды тыңдай отырып: 1-топ: «Бірінші сөзде» Абай не туралы айтады? Ұғымдарға түсініктеме беріп, бұрынғы қолданыспен салыстыру. Ел бағу, мал бағу, ғылым бағу; 2-топ: Шығарманың көркемдік құндылығын анықтау. Көркемдегіш құралдар мен тілін талдау. 3-топ: Шығарманың тарихи құндылығын анықтау. Берілген ақпаратты оқып, талдайды. -Бірінші сөз неліктен құнды? -Неге бірінші сөз аталып тұр? -Не үшін осы шығарманы оқимыз? Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі Дескриптор -Шығарма кейіпкерлерін салыстырады; -Шығармадан көркемдегіш құралдарды табады; -Шығарманың тарихи құндылығын анықтайды. 3-тапсырма. Оқулықтағы 5-тапсырма. Берілген қарасөздегі Абайдың ұстанымына өз көзқарастырың бойынша талдау жасаңдар. Пікірлеріңді тұжырымдап, төмендегі кестеге толтырып, дәптерге жазыңдар. Абай ұстанымы: Өзімнің тұжырымым: Өмірлік ұстаным: Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі Үйге тапсырма. «Бірінші сөзді» жаттау, «Қарасөздері» кітабын пайдаланып, мақал-мәтел теріп жазу, жаттау. 10 мақал.
Бағалау.Қ/Б. «Бағалау вагоны» әдісі. Бірін-бірі өзара бағалайды. Рефлексия. «Бағалау терезесі» әдісі
|
Оқушылар амандасып орындарына отырады. Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. -Жақсы
Топқа бөлінеді. 1-топ: Зерттеушілер; 2-топ: Ғұламалар; 3-топ: Жазушылар.
Үй тапсырмасына жауап береді.
-Өлеңдеріндегі білім-ғылымға үндеуі, қарасөздеріндегі ойлары арқылы.
Жаңа материалды дәптерге жазады.
Тыңдылым даңдысы бойынша жұмыстанады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ: Абайдың бұл қарасөзінде өзінің қолына қалам алып, қарасөз жазуға кіріскендігі айтылған. Ел бағу – елбасы, әкім; Мал бағу – шаруашылық иелері; Ғылым бағу – ғалым, доктор, доцент. 2-топ: Жер ортасы жасқа келдік – эпитет; Қылып жүрген ісіміздің байлаусызын көрдік – метафора; Көңілі басылмаған жастар – эпитет; Софылық – парсы сөзі. 3-топ: Тарихи құндылығы: Шығарманы оқи отырып, әр адамның өмірде өз орны бар екенін біле аламыз.
Абай ұстанымы: Әр адамның өзінің қабілет-қағидасы болады; Өзімнің тұжырымым: Мал бағатындар малын бақсын, бала оқытатындар баланы оқытсын, ел қамын ойлайтындар елді ойласын; Өмірлік ұстаным: Ұстаздық қылған жалықпас,Үйретуден балаға Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Оқушылар бағаланады.
Кері байланыс орнатады.
|
Проектор, слайд, оқулық, дәптер
Портрет, ақ бет, түрлі түсті қалам, сыйлық қорапшасы
Қаламсап, шыны ыдыс, слайд, проектор
Слайд, проектор, портрет, дәйессөз
Слайд, проектор
Бейнематериал, А4
Слайд, проектор, кесте
і
|
шағым қалдыра аласыз














