|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3
|
Күні: 14.12.18 жыл
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тақыр ыбы:
|
Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; 3.1.2.4-жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Заттың үш күйін біледі Көпшілігі: Заттардың бір күйден екінші күйге алмасатынына көз жеткізеді; Кейбірі: Заттардың өзгергендегі күйіне, пішініне, көлеміне сипаттама береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эксперимент нәтижесі бойынша диаграмма құрады және қортындылайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Заттардың агрегаттық күйін сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сұйық, қатты, газ тәрізді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды өзара құрмет көрсетуге, бір біріне түсіністікпен қарауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Видеоролик |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттардың шығу тегі туралы, жасанды және табиғи заттарды біледі. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Шаттық шеңбері Тіршілікте не дейсің ғой қымбат? Тіршілікте адам қымбат, сен қымбат. Ал адамға ауа қымбат бәрінен, Ауа қымбат алатұғын дем қымбат. «Шынжырсөз» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Заттар қандай болады? 1.Денелер неше топқа бөлінеді? Табиғи және жасанды 2. Табиғи денелерді ата. Өсімдік,су, жануарлар 3.Жасанды заттарды ата. Парта сызғыш 4.Кез-келген бұйым, кез-келген жанды организмдер _________ деп аталады. 5.Дене __________________ тұрады. 6.Денелер ___________ және _______________болып бөлінеді. 7.Табиғи денелерге ________ жатады. 8.Адам қолымен жасалған бұйымдар ____________ денелерге жатады.
Не ортақ? Мақсаты: Заттардың әртүрлі күйде болуын еске түсіру. Оқулықта берілген суреттерге мұқият қарап, оларды салыстырады. Айырмашылығын анықтайды. Тапсырманы орындау барысында суреттердің арасында қандай байланыс барын анықтайды. Қорытынды шығару: заттардың үш күйде болатынын анықтау, қатты, сұйық, газ тәрізді ұғымдарын еске түсіру.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Ой қозғау. Тақырыпты болжау Балалар cудың күйлерімен нешінші сыныпта өттік? 2 сыныпта Судың түрлі күйлерімен таныспыз ба? Су,мұз, бу Су үш күйге өзгере ала ма? Сұйық, қатты, газ тәрізді Оқу мақсаты: 3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; 3.1.2.4-жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау Видеоролик көрсету Заттардың барлығы бір күйден екінші күйге ауыса алады. Су үш күйде де бола алады: Су, мұз, бу. Түрлі күйдегі тзаттар түрлі қасиетке ие болады. Газ пішіні мен көлемін оңай өзгертеді, тұрған жеріндегі барлық кеңістікке таралады. Сұйық заттар пішінін оңай өзгертеді, көлемін сақтайды, олар аққыштық қасиеттерге ие, оны әртүрлі ыдыстарға құюға болады. Қатты денелер пішіні мен көлемін сақтайды ҰЖ 3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; Не ортақ?
Мақсаты: Заттардың әртүрлі күйде болуын еске түсіру. Оқулықта берілген суреттерге мұқият қарап, оларды салыстырады. Айырмашылығын анықтайды. Тапсырманы орындау барысында суреттердің арасында қандай байланыс барын анықтайды. Қорытынды шығару: заттардың үш күйде болатынын анықтау, қатты, сұйық, газ тәрізді ұғымдарын еске түсіру. Жұптық жұмыс Заттардың агрегаттық күйін анықтаңыз
Дескриптор арқылы бағалау Топтық жұмыс 3.1.2.4-жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау Заттың күйлері. Суретте бейнеленген заттарды ата Заттарды топтарға бөл
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады?
Бағалау: Бағдаршам
Сергіту сәті Мөлдір судай ағамыз Мұз болып қатамыз Бу болып тараймыз.
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; Зерттеу жұмысы Заттар бір күйден екінші күйге қалай ауысады?.
Дескриптор тақырыпқа қатысты ақпарат түрлерін атайды.
Заттардың өзгеруі.
Мақсаты: Заттардың өзгеруін анықтау, олардың өзгеріске ұшыраған күйлерін сипаттау. Үйге тапсырма Есте сақта! Рефлексия Жасыл түсті моншақ– бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті моншақ- мен тапсырманы толық түсінбедім Сары түсті моншақ – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. Суреттермен жұмыс.
Зертте.Жұптық жұмыс. Бір оқушы денелермен жұмыс жасайды, екінші оқушы жазба жұмысымен айналысады. 1. Шар үрлеу.Шардың іші немен толғаны туралы жазу. 2. Инесіз шприцке шардың газын тарту немесе жай ғана ауаны сору. Ине кіргізетін саңылауды саусақпен жауып тұрып, шприцтің поршенін итеру. Өзгерісті жазу. 3. Стақаннан шыны аяққа, сосын кесеге су құю. Сұйықтың пішінінде өзгеріс болған немесе болмағанына тұжырым жасау. 4. Шприцті сумен толтырып, ине тұратын саңылауын жауып тұрып, шприцтің поршенін итереді. Қорытындысын жазу 5. Темір шегені стақанға, одан кейін шыны аяққа, содан соң кесеге салады. Қатты дененің пішінінде қандай өзгеріс болатынын тұжырымдайды. Шегені қысып көру. Қатты дене қысыла ма, жоқ па, қорытынды жасау.
Заттардың өзгеруі. Шыны аяқтағы шайды көрсету.
Қант түйірлерін көрсету.
Қантты шайға салып, толық ерігенше араластыру. - Енді не өзгерді? - Шайдың түсі өзгере ме? -Шайдың дәмі ше? -Қант қалай өзгерді? Оқулықтағы сұйық сүттің қатты құртқа айналу үдерісі жайлы әңгімелесу.
Сен білесің бе? Оқушыларға Жер бетіндегі су үнемі қозғалыста болатынын және күйін ауыстыратынын айту. Бағалауға арналған тапсырма. 1. ..........- дене деп аталады. А) Кез- келген заттың сұйық күйі В) Кез-келген қатты дене атомдары С) Кез-келген заттың газ түріндегі түрі D) Кез –келген бұйым, кез-келген тіршілік иесі 2. Табиғаттағы денелер ... болып екіге бөлінеді. А) табиғи және жасанды В) газды және сұйық С) жасанды және қатты D) табиғи және газды 3. Жасанды дене ол-.... А) күн В) ағаш С) әйнек D) су 4. Қатты,сұйық,газ- олар ... А) табиғи дене түрлері В) жасанды дене түрлері С) дененің түрлері D) заттың күйлері 5. Ағаштан жасалған текше-ол ..... А) жасанды дене В) табиғи дене С) дене бола алмайды D) зат бола алады 6. .... заттардан тұрады. А) Денелер В) Сұйықтар С) Газдар D) Атомдар Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері: 47, 48-жұмыс парағы (49, 50 б.) |
Өзен, мұз түйіршіктері, қайнап тұрған шәйнектің суреттері кесте |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлан! Кез келген зат үш күйде де бола ала ма? сұрағына ақпарат іздестіру. |
Жұптық зерттеу жұмысын, жеке жұмысты бағалау |
Зерттеу тапсырмасымен айналысқанда қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||||||||||||||||||||
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады?
|
|
Қатты зат |
Сұйық зат |
Газ тәрізді |
|
Пішінін қалай өзгертеді? |
|
|
|
|
Қалай сығылады? |
|
|
|
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады?
|
|
Қатты зат |
Сұйық зат |
Газ тәрізді |
|
Пішінін қалай өзгертеді? |
|
|
|
|
Қалай сығылады? |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар
Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар
|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3
|
Күні: 14.12.18 жыл
|
||||||||||||||||||||||||
|
Тақыр ыбы:
|
Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; 3.1.2.4-жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Заттың үш күйін біледі Көпшілігі: Заттардың бір күйден екінші күйге алмасатынына көз жеткізеді; Кейбірі: Заттардың өзгергендегі күйіне, пішініне, көлеміне сипаттама береді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эксперимент нәтижесі бойынша диаграмма құрады және қортындылайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Заттардың агрегаттық күйін сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сұйық, қатты, газ тәрізді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды өзара құрмет көрсетуге, бір біріне түсіністікпен қарауға тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ |
Видеоролик |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттардың шығу тегі туралы, жасанды және табиғи заттарды біледі. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Шаттық шеңбері Тіршілікте не дейсің ғой қымбат? Тіршілікте адам қымбат, сен қымбат. Ал адамға ауа қымбат бәрінен, Ауа қымбат алатұғын дем қымбат. «Шынжырсөз» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Заттар қандай болады? 1.Денелер неше топқа бөлінеді? Табиғи және жасанды 2. Табиғи денелерді ата. Өсімдік,су, жануарлар 3.Жасанды заттарды ата. Парта сызғыш 4.Кез-келген бұйым, кез-келген жанды организмдер _________ деп аталады. 5.Дене __________________ тұрады. 6.Денелер ___________ және _______________болып бөлінеді. 7.Табиғи денелерге ________ жатады. 8.Адам қолымен жасалған бұйымдар ____________ денелерге жатады.
Не ортақ? Мақсаты: Заттардың әртүрлі күйде болуын еске түсіру. Оқулықта берілген суреттерге мұқият қарап, оларды салыстырады. Айырмашылығын анықтайды. Тапсырманы орындау барысында суреттердің арасында қандай байланыс барын анықтайды. Қорытынды шығару: заттардың үш күйде болатынын анықтау, қатты, сұйық, газ тәрізді ұғымдарын еске түсіру.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Ой қозғау. Тақырыпты болжау Балалар cудың күйлерімен нешінші сыныпта өттік? 2 сыныпта Судың түрлі күйлерімен таныспыз ба? Су,мұз, бу Су үш күйге өзгере ала ма? Сұйық, қатты, газ тәрізді Оқу мақсаты: 3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; 3.1.2.4-жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау Видеоролик көрсету Заттардың барлығы бір күйден екінші күйге ауыса алады. Су үш күйде де бола алады: Су, мұз, бу. Түрлі күйдегі тзаттар түрлі қасиетке ие болады. Газ пішіні мен көлемін оңай өзгертеді, тұрған жеріндегі барлық кеңістікке таралады. Сұйық заттар пішінін оңай өзгертеді, көлемін сақтайды, олар аққыштық қасиеттерге ие, оны әртүрлі ыдыстарға құюға болады. Қатты денелер пішіні мен көлемін сақтайды ҰЖ 3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу; Не ортақ?
Мақсаты: Заттардың әртүрлі күйде болуын еске түсіру. Оқулықта берілген суреттерге мұқият қарап, оларды салыстырады. Айырмашылығын анықтайды. Тапсырманы орындау барысында суреттердің арасында қандай байланыс барын анықтайды. Қорытынды шығару: заттардың үш күйде болатынын анықтау, қатты, сұйық, газ тәрізді ұғымдарын еске түсіру. Жұптық жұмыс Заттардың агрегаттық күйін анықтаңыз
Дескриптор арқылы бағалау Топтық жұмыс 3.1.2.4-жүргізілген эксперимент нәтижелерін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау Заттың күйлері. Суретте бейнеленген заттарды ата Заттарды топтарға бөл
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады?
Бағалау: Бағдаршам
Сергіту сәті Мөлдір судай ағамыз Мұз болып қатамыз Бу болып тараймыз.
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау; Зерттеу жұмысы Заттар бір күйден екінші күйге қалай ауысады?.
Дескриптор тақырыпқа қатысты ақпарат түрлерін атайды.
Заттардың өзгеруі.
Мақсаты: Заттардың өзгеруін анықтау, олардың өзгеріске ұшыраған күйлерін сипаттау. Үйге тапсырма Есте сақта! Рефлексия Жасыл түсті моншақ– бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын, менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті моншақ- мен тапсырманы толық түсінбедім Сары түсті моншақ – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. Суреттермен жұмыс.
Зертте.Жұптық жұмыс. Бір оқушы денелермен жұмыс жасайды, екінші оқушы жазба жұмысымен айналысады. 1. Шар үрлеу.Шардың іші немен толғаны туралы жазу. 2. Инесіз шприцке шардың газын тарту немесе жай ғана ауаны сору. Ине кіргізетін саңылауды саусақпен жауып тұрып, шприцтің поршенін итеру. Өзгерісті жазу. 3. Стақаннан шыны аяққа, сосын кесеге су құю. Сұйықтың пішінінде өзгеріс болған немесе болмағанына тұжырым жасау. 4. Шприцті сумен толтырып, ине тұратын саңылауын жауып тұрып, шприцтің поршенін итереді. Қорытындысын жазу 5. Темір шегені стақанға, одан кейін шыны аяққа, содан соң кесеге салады. Қатты дененің пішінінде қандай өзгеріс болатынын тұжырымдайды. Шегені қысып көру. Қатты дене қысыла ма, жоқ па, қорытынды жасау.
Заттардың өзгеруі. Шыны аяқтағы шайды көрсету.
Қант түйірлерін көрсету.
Қантты шайға салып, толық ерігенше араластыру. - Енді не өзгерді? - Шайдың түсі өзгере ме? -Шайдың дәмі ше? -Қант қалай өзгерді? Оқулықтағы сұйық сүттің қатты құртқа айналу үдерісі жайлы әңгімелесу.
Сен білесің бе? Оқушыларға Жер бетіндегі су үнемі қозғалыста болатынын және күйін ауыстыратынын айту. Бағалауға арналған тапсырма. 1. ..........- дене деп аталады. А) Кез- келген заттың сұйық күйі В) Кез-келген қатты дене атомдары С) Кез-келген заттың газ түріндегі түрі D) Кез –келген бұйым, кез-келген тіршілік иесі 2. Табиғаттағы денелер ... болып екіге бөлінеді. А) табиғи және жасанды В) газды және сұйық С) жасанды және қатты D) табиғи және газды 3. Жасанды дене ол-.... А) күн В) ағаш С) әйнек D) су 4. Қатты,сұйық,газ- олар ... А) табиғи дене түрлері В) жасанды дене түрлері С) дененің түрлері D) заттың күйлері 5. Ағаштан жасалған текше-ол ..... А) жасанды дене В) табиғи дене С) дене бола алмайды D) зат бола алады 6. .... заттардан тұрады. А) Денелер В) Сұйықтар С) Газдар D) Атомдар Қосымша тапсырма. Жұмыс дәптері: 47, 48-жұмыс парағы (49, 50 б.) |
Өзен, мұз түйіршіктері, қайнап тұрған шәйнектің суреттері кесте |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлан! Кез келген зат үш күйде де бола ала ма? сұрағына ақпарат іздестіру. |
Жұптық зерттеу жұмысын, жеке жұмысты бағалау |
Зерттеу тапсырмасымен айналысқанда қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||||||||||||||||||||
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады?
|
|
Қатты зат |
Сұйық зат |
Газ тәрізді |
|
Пішінін қалай өзгертеді? |
|
|
|
|
Қалай сығылады? |
|
|
|
Түрлі күйдегі заттар қандай қасиеттерге ие болады?
|
|
Қатты зат |
Сұйық зат |
Газ тәрізді |
|
Пішінін қалай өзгертеді? |
|
|
|
|
Қалай сығылады? |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





















