Қатынас ыдыстарға есептер
шығару
Бөлім:
|
Қысым
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
27.07.2023жыл
|
Сынып: 7 Б
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қатынас ыдыстарға есептер
шығару
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
|
7.3.1.6
қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар
келтіру;
|
Сабақтың
мақсаты,
|
-
Қатынас ыдыстардың
формуласын есеп шығаруда қолдана алады;
-
Қатынас
ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру;
-
Тәжірибе арқылы қатынас
ыдыстар жасай алады;
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
«Ой
қозғау» әдісі
Қатынасыдыстарға су құйып
олардың деңгейлерінің бірдей болғанын көреміз
Сұрақ:
Оқушыларды құндылыққа
бағыттау мақсатында ауызбіршілікке, сыныпта сыйластық пен тәртіп
сақтауға шақыру
|
Өз ойларын түсіндіреді.
Болжамды жауап
айтады:
а) Ортақ түптері бар ыдыстарда
судың деңгейі бірдей болғанын айтады
ә) қатынас ыдысқа құйылған
тығыздықтары бірдей сұйықтықтың биіктіктері де бірдей
болады.
|
«Жарайсың»
«Тамаша!»
сөздерімен қолдау
көрсету
|
ФИЗИКА 7 сынып
оқулық,
қатынас
ыдыстар,
слайд
|
Сабақтың
ортасы
5
минут
10
минут
10 минут
5
минут
Қорытынды
|
Үй тапсырмасын сұрау
https://wordwall.net/ru/resource/38818936қосымшасы арқылы
сұрақтар беріледі
Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмаларды
орындау.
Жұптық
жұмыс
«Бірлескен жұмыс дағдысын
қалыптастыру»
Есептер жазылған карточкалар
таратылады.
Әр карточкада екі есептен
жазылады.
(6 балл)
Топтық
жұмыс
Тәжірибе
жасау
Нұсқаулық бойынша берілген заттардан қатынас ыдыс
жасау.
Сабақты бекіту
мақсатында https://learningapps.org/display?v=pt2fxso6223қосымшадағы тесттерді
орындау
|
Оқушылар қажетті теориялық
терминдерді айтады және формулаларды жазады.
Карточкадағы есептерді жұбымен
ойласа отырып шығарады.
Дескрипторлары:
-
Формуланы пайдалана отырыпесепті
шығарады;
-
Кестені пайдалан отырып сұйықтың тығыздығын
анықтайды
-
Сұйықтың ыдыс табанына
түсіретін қысымының формуласын
қолданады,есептейді.
Берілген заттардан өз қолдарымен қатынас ыдыс
жасайды
Оқушыны алған білімін саралай білуге
дағдыландыру.
Тесттерді
орындайды
|
Үй тапсырмасына толық жауап
бергендерге 3 балл қойылады.
Әртүрлі стикерлер
|
https://wordwall.net/ru/resource/38818936
(қосымша №1)
Есептер жазылған
карточкалар
оқу құралдары,
калькулятор
(қосымша №2)
Баклажкалар,
түтікшелер
(қосымша №3)
https://learningapps.org/display?v=pt2fxso6223
(қосымша №4)
|
Сабақтың
соңы
7 минут
Үй жұмысы
|
Кері байланыс
«Ашық микрофон»
әдісі
«Еркін ізденіс»
Су құбырларының жұмыс
істеу принципі туралы ақпараттар жазып келу.
|
Оқушылар ақпараттарды
жинақтап, өз ойларын ашық айтады
|
Ауызша
бағалау
|
|
Қосымша №1
Қосымша №2
1-есеп
Биіктігі 12000м құдық
ішіндегі судың құдық түбіне түсіретін қысымы қандай? (g=10 Н/кг;
рсу=1000кг/м3)
2-есеп
Қатынас ыдыстың бір жақ
бөлігіне һ=0,8 см биіктікте су, екінші жағына глицерин құйылған.
Глицериннің биіктігі қандай?
1-есеп
Судың 0.2мм тереңдіктегі
қысымын табыңыз. (g=10 Н/кг)
2-есеп
Қатынас ыдыстың бір жақ
бөлігіне һ=0,8 мм биіктікте сынап, екінші жағына су құйылған. Судың
биіктігі қандай?
1-есеп
Теңіздің 10900м болатын
ең терең жеріндегі су қысымын есептеңіз. Теңіз суының тығыздығы
р теңіз
суы=1030кг/м3
(g=10
Н/кг)
2-есеп
Қатынас
ыдыстың бір жақ бөлігіне һ=26 см биіктікте су, екінші жағына
глицерин құйылған. Глицериннің биіктігі қандай?
1-есеп
Адам суда 90дм
тереңдікте сүңги алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су
қысымын есептеңіз. (g=10 Н/кг; р теңіз
су=1030кг/м3)
2-есеп
Қатынас ыдыстың бір жақ
бөлігіне һ=38 мм биіктікте сынап, екінші жағына су құйылған. Судың
биіктігі қандай?
Қосымша №3
Қолымызда бар заттардан
қатынас ыдыс жасау. Нұсқаулық:
-
Тесіктері бар баклажкаларды
бір-біріне түтікшелер арқылы жалғаңыз;
-
Шеткі баклажкаға сұйықтық
құйып, түтікшелер арқылы басқа ыдыстарға тасымалданғанын
бақылаңыз;
-
Ортадағы баклажканың
қақпағын ашыңыз;
-
Жасаған тәжірибеңізді
түсіндіріңіз.
-
Сұйықтың биіктігін өлшеп
сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын есептеңіз.
Қосымша
№4