Материалдар / Қатынас ыдыстар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қатынас ыдыстар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қатынас ыдыстар жайлы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2023
255
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қатынас ыдыстарға есептер шығару


Бөлім:

Қысым

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

27.07.2023жыл

Сынып: 7 Б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қатынас ыдыстарға есептер шығару


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.6 қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру;

Сабақтың мақсаты,


  • Қатынас ыдыстардың формуласын есеп шығаруда қолдана алады;

  • Қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру;

  • Тәжірибе арқылы қатынас ыдыстар жасай алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут














Ұйымдастыру кезеңі.

«Ой қозғау» әдісі

Қатынасыдыстарға су құйып олардың деңгейлерінің бірдей болғанын көреміз

Сұрақ:

  • Не байқадыңыз?

  • Неге ыдыстағы судың деңгейі бірдей ?


Оқушыларды құндылыққа бағыттау мақсатында ауызбіршілікке, сыныпта сыйластық пен тәртіп сақтауға шақыру


Өз ойларын түсіндіреді.

Болжамды жауап айтады:

а) Ортақ түптері бар ыдыстарда судың деңгейі бірдей болғанын айтады

ә) қатынас ыдысқа құйылған тығыздықтары бірдей сұйықтықтың биіктіктері де бірдей болады.


«Жарайсың»

«Тамаша!»

сөздерімен қолдау көрсету

ФИЗИКА 7 сынып оқулық,

қатынас ыдыстар,

слайд


Сабақтың ортасы

5 минут














10 минут




















10 минут













5 минут

Қорытынды

Үй тапсырмасын сұрау

https://wordwall.net/ru/resource/38818936қосымшасы арқылы сұрақтар беріледі











Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмаларды орындау.

Жұптық жұмыс

«Бірлескен жұмыс дағдысын қалыптастыру»


Есептер жазылған карточкалар таратылады.


Әр карточкада екі есептен жазылады.

(6 балл)










Топтық жұмыс

Тәжірибе жасау

Нұсқаулық бойынша берілген заттардан қатынас ыдыс жасау.








Сабақты бекіту мақсатында https://learningapps.org/display?v=pt2fxso6223қосымшадағы тесттерді орындау


Оқушылар қажетті теориялық терминдерді айтады және формулаларды жазады.







Карточкадағы есептерді жұбымен ойласа отырып шығарады.


Дескрипторлары:

  1. Формуланы пайдалана отырыпесепті шығарады;

  2. Кестені пайдалан отырып сұйықтың тығыздығын анықтайды

  3. Сұйықтың ыдыс табанына түсіретін қысымының формуласын қолданады,есептейді.



Берілген заттардан өз қолдарымен қатынас ыдыс жасайды


Оқушыны алған білімін саралай білуге дағдыландыру.





Тесттерді орындайды


Үй тапсырмасына толық жауап бергендерге 3 балл қойылады.































Әртүрлі стикерлер


https://wordwall.net/ru/resource/38818936

(қосымша №1)










Есептер жазылған карточкалар

оқу құралдары, калькулятор

(қосымша №2)

















Баклажкалар, түтікшелер


(қосымша №3)











https://learningapps.org/display?v=pt2fxso6223


(қосымша №4)




Сабақтың соңы

7 минут





Үй жұмысы





Кері байланыс

«Ашық микрофон» әдісі






«Еркін ізденіс»

Су құбырларының жұмыс істеу принципі туралы ақпараттар жазып келу.


Оқушылар ақпараттарды жинақтап, өз ойларын ашық айтады







Ауызша бағалау
















Қосымша №1



Прямоугольник 1

































Қосымша №2

1-есеп

Биіктігі 12000м құдық ішіндегі судың құдық түбіне түсіретін қысымы қандай? (g=10 Н/кг; рсу=1000кг/м3)

2-есеп

Қатынас ыдыстың бір жақ бөлігіне һ=0,8 см биіктікте су, екінші жағына глицерин құйылған. Глицериннің биіктігі қандай?



1-есеп

Судың 0.2мм тереңдіктегі қысымын табыңыз. (g=10 Н/кг)

2-есеп

Қатынас ыдыстың бір жақ бөлігіне һ=0,8 мм биіктікте сынап, екінші жағына су құйылған. Судың биіктігі қандай?



1-есеп

Теңіздің 10900м болатын ең терең жеріндегі су қысымын есептеңіз. Теңіз суының тығыздығы р теңіз суы=1030кг/м3 (g=10 Н/кг)

2-есеп

Қатынас ыдыстың бір жақ бөлігіне һ=26 см биіктікте су, екінші жағына глицерин құйылған. Глицериннің биіктігі қандай?



1-есеп

Адам суда 90дм тереңдікте сүңги алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеңіз. (g=10 Н/кг; р теңіз су=1030кг/м3)

2-есеп

Қатынас ыдыстың бір жақ бөлігіне һ=38 мм биіктікте сынап, екінші жағына су құйылған. Судың биіктігі қандай?





Қосымша №3

Қолымызда бар заттардан қатынас ыдыс жасау. Нұсқаулық:

  • Тесіктері бар баклажкаларды бір-біріне түтікшелер арқылы жалғаңыз;

  • Шеткі баклажкаға сұйықтық құйып, түтікшелер арқылы басқа ыдыстарға тасымалданғанын бақылаңыз;

  • Ортадағы баклажканың қақпағын ашыңыз;

  • Жасаған тәжірибеңізді түсіндіріңіз.

  • Сұйықтың биіктігін өлшеп сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын есептеңіз.









































Қосымша №4



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!