Материалдар / Қауіпсіз қоғам / «Көшедегі қауіпті нысандардан қалай аулақ болуға болады?»

Қауіпсіз қоғам / «Көшедегі қауіпті нысандардан қалай аулақ болуға болады?»

Материал туралы қысқаша түсінік
Қауіпсіз қоғам / «Жарақаттанғанда, жаралап алғанда және жазатайым жағдайларда көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. Зардап шегіп, ес-түссіз жатқандарға алғашқы медициналық көмек көрсетудің ерекшеліктері.» ЖЖЕ №6 Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 22-САБАҚ 6- сыныптар: «Көшедегі қауіпті нысандардан қалай аулақ болуға болады?» (Фонтан)
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

Қауіпсіз қоғам / «Жарақаттанғанда, жаралап алғанда және жазатайым жағдайларда көрсетілетін алғашқы медициналық көмек. Зардап шегіп, ес-түссіз жатқандарға алғашқы медициналық көмек көрсетудің ерекшеліктері.» ЖЖЕ №6

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

22-САБАҚ

6- сыныптар: «Көшедегі қауіпті нысандардан қалай аулақ болуға болады?» (Фонтан)

Сабақтың мақсаты:

Қауіпсіз қоғам ұғымын түсіндіру.

Қауіпсіз қоғамның негізгі элементтерін атау.

Қоғамдағы қауіпсіздікке қатысты өз пікірін білдіру және шешім ұсыну. Жарақат алу және жазатайым жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету жолдарын түсіндіру.

Зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету дағдыларын дамыту.

Ес-түссіз жатқандарға көмек көрсетудің ерекшеліктерін меңгеру.


Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: оқушыларды көшеде (фонтан жанында) өзін дұрыс ұстауға үйрету.

Қауіпсіздік міндеті:

Негізгі міндеттер:

1. Оқушыларды фонтанда шомылу кезінде кездесетін қауіп түрлерімен таныстыру.

2. Фонтан жайлы толық ақпарат беру.

3. Фонтан жанында болатын мінез-құлық ережелерін үйрету.

Дәйексөз

«Өнерлі бала - өрге жүзер»

Құндылық

Жасампаздық және жаңашылдық

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.


Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуа


Компьютер








Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

2 САБАҚ. «КӨШЕДЕГІ ҚАУІПТІ НЫСАНДАРДАН (ФОНТАН)

ҚАЛАЙ АУЛАҚ БОЛУҒА БОЛАДЫ?»


Сабақтың барысы

1. Кіріспе. Көшеде қандай қауіпті нысандарды күтуге болатындығын түсіндіріңіз. (2 минутқа дейін)

Осындай нысандардың бірі – фонтан. Өте ыстық ауа райында мен ағаштардың көлең кесінде жатқым келеді. Мүмкін фонтан жақсы болар?

Жазғы ыстықта адамдар фонтан жанына барады. Біреу қолын жуады, біреу бетін жуады, ал біреу фонтанда шомылады.

Есте сақтау маңызды, фонтан – бұл қаланы абаттандыру элементі. Олар ауаны ылғалдандырады, аймаққа эстетикалық көрініс береді, бірақ шомылуға арналмаған.

2.Негізгі бөлім

«Фонтанда шомылу неге қауіпті?»

Адамдардан басқа, жануарлар мен құстар фонтанда шомылуды жақсы көреді.

Сондай-ақ фонтанда шомылу апатпен аяқталуы мүмкін. Су астында кейде құбырлар, электр шамдары болғандықтан, балалар сүрініп, құлап кетуі де мүмкін.

Фонтан аумағында 14 жасқа дейінгі балаларға жалғыз жүру тыйым салынады;

фонтан аумағында аяқ киімсіз болуға, сондай-ақ биік өкшелі аяқ киіммен кіруге тыйым салынады;

фонтан тостағанының аумағына вело, мото, автокөлік құралдарымен, балалар арбаларымен, роликтермен, скейтбордтармен және т.б. кіруге тыйым салынады;

фонтан ағындарынан су ішуге тыйым салынады;

фонтан ішіне және оның айналасына қоқыс тастауға тыйым салынады; ⛔ фонтан жабдықтарын бүлдіруге тыйым салынады.

3.Қорытынды









































Пайдалы сілтемелер:

https://www.youtube.com/watch?v=NCnr6WmrZ4o&list=PLA5eCSY2FeoQLLo cS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=14




https://www.youtube.com/watch?v=ylMqQnk_eq4&list=PLA5eCSY2FeoQLLoc S-IEuEG9KjOrJzvPM&index=19











Ортасы (30 мин)


Қауіпсіз қоғамның анықтамасы: Қауіпсіз қоғам – азаматтардың өміріне, денсаулығына, құқықтарына және мүлкіне қауіп төнбейтін, барлық салаларда (әлеуметтік, экономикалық, экологиялық) қауіпсіздік қамтамасыз етілген қоғам.

Негізгі элементтері:

  • Заңдардың орындалуы.

  • Құқық қорғау органдарының жұмысы.

  • Жеке және қоғамдық мәдениет деңгейі.

  • Экологиялық тұрақтылық.

  • Төтенше жағдайлардың алдын алу жүйелері.


Тақырыпты түсіндіру.

Қауіпсіз қоғамға қатысты нақты мысалдар келтіру (жол ережелері, төтенше жағдайлар қызметі, құқықтық білім беру).

Оқушылардың әрекеті:


Қауіпсіз қоғам туралы өз пікірлерін айту.

3. Белсенді оқу әдістері: Тапсырмалар

1-тапсырма: "Миға шабуыл"


Қоғамның қауіпсіз болуы үшін не қажет?

Қауіпсіздікке кім жауапты?

Оқушылардың жауаптары тақтаға жазылады, олар талқыланады.


2-тапсырма: "Проблемалық жағдаятты шешу"


Мұғалім бір жағдайды сипаттайды:

"Сыныптастар арасында кибербуллинг болды. Бұл жағдайды қалай шешуге болады?"


"Ауылда қоқыс тастау мәдениеті жоқ. Бұл қоғамның экологиялық қауіпсіздігіне қалай әсер етеді? Осы мәселені қалай шешуге болады?"

Кесте беріледі:

Қауіпсіздік саласы

Проблемалар

Шешу жолдары

Құқықтық қауіпсіздік

Құқықтардың бұзылуы

Азаматтық білімді арттыру

Экологиялық қауіпсіздік

Қоқыстың көп болуы

Қоқысты қайта өңдеу жүйесін құру


Анықтамалар:


Алғашқы медициналық көмек: Бұл – зардап шеккен адамның өмірін сақтау, жағдайын тұрақтандыру және ауыр асқынулардың алдын алу үшін оқиға орнында көрсетілетін көмек.

Жарақат түрлері:

  • Ашық жаралар (кесу, жарақат алу).

  • Сынықтар (ашық және жабық).

  • Күйіктер мен үсіктер.

  • Улану және қан кету.

Ес-түссіз жатқан адамға көмек көрсету:

  • Дәрігер келгенге дейінгі алғашқы шаралар.

  • Жасанды тыныс алдыру және жүрекке жанама массаж жасау.

  • Ес-түссіз адамға көмек көрсету ерекшеліктері:


  • Ауа жолдарының өткізгіштігін тексеру (ауыз қуысын тазарту).

  • Жасанды тыныс алдыру (ауыздан ауызға немесе ауыздан мұрынға).

  • Жүрекке жанама массаж (кеуде сүйегіне 30 рет басып, 2 рет тыныс алдыру).

3. 1-тапсырма: "Жағдаяттық тапсырмалар"

Мұғалім әртүрлі жағдаяттарды сипаттайды, оқушылар әрекет ету алгоритмін түсіндіреді:


"Бала қолын кесіп алды, қан тоқтамайды."

"Адам ес-түссіз құлап жатыр."

"Көшеде адам көлікпен соқтығысып, қолы сынған."

2-тапсырма: "Топтық жұмыс – алғашқы көмек алгоритмі"


Әр топқа түрлі жарақат түрлері беріледі (күйік, қан кету, улану).

Оқушылар алгоритм құрып, оны топ алдында түсіндіреді.


Кесте беріледі:

Жадай

Алғашқы көмек көрсету жолдары

Қол жарақаты

Қан кетуді тоқтату, жараны стерильді таңу.

Ес-түссіз адам

Ауа жолдарын ашу, жасанды тыныс беру.

Күйік

Күйік орнын суыту, таңғыш қою.





Оқушылар тыңдайды





















Жауап береді.






Оқушылар топтарға бөлініп, өз шешімдерін ұсынады.







Оқушылар кестені толтырады.























Соңы


(2 мин)





Оқушылардың топтық жұмыстары бағаланады.

Мұғалімнің ауызша кері байланысы арқылы оқушылардың белсенділігі атап өтіледі.



Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация









ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Фариза
31 Қаңтар 2025
144
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі