Тақырып бойынша 21 материал табылды

Қауіпсіздік ережесі. Спринттік жүгіруді жетілдіру

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді барлық сыныпқа арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР (ҚМЖ)

Пәні: Дене шынықтыру

Мектеп: [Мектеп атауы]


Күні: [Күнін жазыңыз]

Мұғалімнің аты-жөні: [Аты-жөніңіз]


Сыныбы: 5-сынып

Қатысқандар саны: ____ Қатыспағандар: ____


Сабақтың тақырыбы:

Суға доп лақтыру (Жүзу және су спорттары элементтері)

Оқу бағдарламасына сілтеме:

5.1.1.1 – Аздаған ауқымдағы арнайы спорттық спецификалық қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауды және үйлесімділікті дамытуға арналған қимыл-қозғалыс дағдыларын білу және түсіну.

Сабақтың мақсаты:

* Барлық оқушылар: Суда доппен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды.
*
Оқушылардың көпшілігі: Су бетінде тепе-теңдікті сақтай отырып, допты белгіленген нысанаға бағыттап лақтыра алады.
*
Кейбір оқушылар: Су ішіндегі қозғалыс кедергілерін ескеріп, допты серіктесіне жоғары дәлдікпен әрі шапшаң жеткізеді.

Бағалау критерийлері:

* Судағы қауіпсіздік ережелерін бұлжытпай орындайды.
* Нысанаға доп лақтыру кезінде қол мен иық белдеуінің қимыл үйлесімділігін көрсетеді.
* Топтық ойын барысында серіктесімен бірлесіп әрекет етеді.

Сөздік қор мен терминдер:

Су кедергісі, тепе-теңдік, нысана, допты қағып алу, траектория.

Құндылықтарды дарыту:

Салауатты өмір салтын қалыптастыру, ұйымшылдық, жауапкершілік және өзара көмек.

Пәнаралық байланыс:

Физика (судың кедергі күші), өмір қауіпсіздігі негіздері (ӨҚН).

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңдері / Уақыты

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы
(10 минут)

1. Ұйымдастыру кезеңі:
• Оқушыларды қатарға тұрғызу, сәлемдесу, спорттық киімдерін тексеру.
• Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру.
2. Қауіпсіздік техникасы (Судағы ережелер):
• Суға тек мұғалімнің рұқсатымен және белгіленген тереңдікке (90-120 см) дейін кіру.
• Бір-бірін суға итермеу, батырмау ережелерін қатаң ескерту.
3. Жалпы дамыту жаттығулары (Жағада немесе таяз суда):
• Мойынды оңға/солға айналдыру (4 рет).
• Иық буындарын алға және артқа айналдыру (қолды лақтыруға дайындау).
• Денені оңға/солға бұру, қолды жоғары созып сермеу жаттығулары.

Ысқырық,
секундомер,
қауіпсіздік ережелерінің тақтайшасы.

Сабақтың ортасы
(25 минут)

4. Жаңа тақырыпты түсіндіру және көрсету:
• Мұғалім су ішінде тұрып допты лақтыру ерекшелігін түсіндіреді (суда аяқпен тірелу қиын болғандықтан, күш тек қол мен кеудеге түседі).
5. Практикалық тапсырмалар:
• №1 Тапсырма: «Дәл көзде» (Жеке жұмыс)
Оқушылар су ішінде бір сызық бойына тұрады. 5-6 метр қашықтықта су бетінде қалқып тұрған шеңберлердің (немесе резеңке тақталардың) ортасына кіші допты дәлдеп лақтырады.
Дескриптор: Лақтыру кезінде тепе-теңдікті сақтайды; допты нысанаға дәл бағыттайды.
• №2 Тапсырма: «Судағы эстафета» (Топтық жұмыс)
Сынып екі топқа бөлініп, суда бір-бірінен 2-3 метр қашықтықта шеңбер құрып тұрады. Сигнал бойынша допты суға түсірмей, бір-біріне шапшаң лақтырып, шеңбер бойымен айналдырып шығуы керек.
Дескриптор: Допты суға ағызбай ұстайды; серіктесіне ыңғайлы траекториямен лақтырады.

Суға арналған резеңке немесе пластик доптар,
жүзетін шеңберлер (нысана ретінде).

Сабақтың соңы
(5 минут)

6. Сабақты қорытындылау:
• Оқушыларды судан қауіпсіз шығару, бір қатарға тұрғызу.
• Тыныс алуды қалпына келтіру жаттығулары (терең дем алып, шығару).
7. Кері байланыс және Бағалау:
«Бас бармақ» әдісі: Оқушылар сабақтың қиындығы мен қызықтылығын бармақпен көрсетеді (жоғары – өте жақсы, бүкіл – орташа, төмен – қиын болды).
• Ережелерді бұзбай, тапсырманы дәл орындаған белсенді оқушыларды мадақтау.

Мұғалімнің бағалау парағы.

Сабақты бағалау бойынша мұғалімнің рефлексиясы:

(Сабақ аяқталғаннан кейін толтырылады)

  • Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылды ма?

  • Оқушылардың барлығы оқу мақсатына қол жеткізді ме? жеткізбесе неліктен?

  • Сабақта уақыт кезеңдері дұрыс сақталды ма?

Shape3

Кеңес: Бұл мәтінді толықтай белгілеп алып (Ctrl+C), бос Word құжатына (Ctrl+V) қойсаңыз, дайын кесте болып түседі.

Егер жоспарға тағы да басқа қозғалмалы ойындар қосқыңыз келсе немесе критериалды бағалау парағын бөлек жасау керек болса, маған жазыңыз!



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12