Материалдар / Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №24-САБАҚ 2 -сыныптар: «Мұз үстіндегі қауіптер»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №24-САБАҚ 2 -сыныптар: «Мұз үстіндегі қауіптер»

Материал туралы қысқаша түсінік
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №24-САБАҚ 2 -сыныптар: «Мұз үстіндегі қауіптер»
Авторы:
21 Ақпан 2025
154
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:



Сабақтың тақырыбы:

«Алғыс – ізгі ниет»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

24-САБАҚ

2 -сыныптар: «Мұз үстіндегі қауіптер»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға Алғыс айту күні туралы түсінік беру.

Алғыс айтудың маңыздылығын көрсету, алғыс айту мәдениетін дамыту.

Құрмет пен ризашылық білдіру дағдыларын қалыптастыру.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: балалардың қыс мезгілінде су қоймасында қауіпсіз әрекет ету туралы түсініктерін қалыптастыру, сақтық сезімін, өзінің және басқалардың өмірі үшін жауапкершілік сенуге тәрбиелеу.

Дәйексөз

Патриотизм – ата-анаңды құрметтей білуің...(Б.Момышұлы)

Құндылық

Тәуелсіздік және отаншылдық айы

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.

- Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

- Психологиялық ахуал қалыптастыру.

- Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру.

- Мұғаліммен амандасады.

- Сабаққа дайындалады.

- Тыңдайды, сұрақтарға жауап береді.

Компьютер





Сабақ басы (10 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ


4 САБАҚ. «МҰЗ ҮСТІНДЕГІ ҚАУІПТЕР»

Жұмбақты тап.

Айнымайды шыныдан, Қорқады тек жылыдан.

- Бұл не? - Мұз.

Қыста су мұзға айналады. Тегіс мұзда жүгіру және сырғанау, коньки тебу, хоккей ойнау өте қызықты. Бірақ бұл қауіпті: мұз қатты көрінеді, бірақ кез келген сәтте сынуы мүмкін.

- Балалар, бұлай болмас үшін нені білу керек? (Мұздағы қауіпсіздік ережелерін білу керек).

- Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? (Мұздағы қауіптер).

3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау

- Енді біз «Смешарики» анимациялық сериясынан «Жұқа мұз» мультфильмін көреміз (көру).

https://www.youtube.com/watch?v=zuriFnOV45E -

Неліктен мультфильм «Жұқа мұз» деп аталады?

- Неліктен Нюша мұздың астына түсіп кетті?

- Нюшаны кім құтқарды?

- Егер Қошқар қасында болмаса не болар еді?

- Балалар су айдынындағы мұзға жалғыз шыға ала ма? 4. Бастапқы білімді игеру және оны тексеру Ең қауіпті жерлер

1. Мұз әдетте саяз және жұқа жерлерде болады. Бұтақтар, тақталар және басқа заттар, сондай-ақ бұталардың, ағаштардың және қамыстың жанында қатып қалады.

2. Мұз зауыттар мен фабрикалардың жанындағы су төгетін жерлерге жақын жерде, сондай-ақ ағындар қосылған жерлерде немесе бұлақтар маңында жұқа болады.

3. Қар басқан немесе қар үйінділері басқан жерлерден аулақ болу керек, өйткені қар астындағы мұз әрқашан жұқа болады.

4. Мұз жағаға іргелес жатқан жерлерде өте сақ болу керек.

5. Мұз әсіресе еріген кезде қауіпті, себебі ол ериді және оның үстінде жарықтар пайда болады.

Сонымен, қыста мұз үстінде мүлдем жүрмеген дұрыс па? Сенбесеңіз, бармаңыз!

3. Судан мұзға шыққаннан кейін, ешқандай жағдайда сіз бірден аяғыңызға тұра алмайсыз. Сіз қайдан келгеніңізге қарап және мұз тексерілген жерге қарай жылжуыңыз керек.

Тек жағаға аяқ басып, жылы жерге тезірек жету керек.

5. Сабақты бекіту

- Ал енді ойын арқылы қауіпсіздік ережелерін қалай меңгергеніңді тексереміз.

«Иә немесе жоқ» ойыны.

Мұз басқан көлдер мен өзендерге жалғыз баруға бола ма? Еріп жатқан мұз үстінде ойнауға бола ма? Мұзға секіруге бола ма? Мұз бетіне бірнеше адам болып жиналуға бола ма?

Аяқ астынан мұз жарылып, құлап кетсең айғайлап көмекке шақыру керек пе?

6. Қорытынды

- Бүгін сабақта не туралы әңгімелестік? Мұздың қалыңдығын қалай анықтауға болады? Қандай мұз бір адамның салмағын көтере алады? Ал топ ше?

7. Рефлексия «Синквейн»

1-жол – тақырып (бір зат есім); – Мұз

2- жол – заттың сипаттамасы (екі сын есім); – тайғақ, қатты.

3- жол – қимылды сипаттау (үш етістік); – ериді, жарылады, қатады.

4- жол – пәнге қатынасты білдіретін сөз тіркесі; – судың қатты күйі. 5-жол – бір сөз – қауіпті.


Мұз үстінде жүру ережелері.

1. Мұзға аяқ баспас бұрын, жақын жерде төселген соқпақ немесе жаңа іздер баржоғын қараңыз.

- Неге деп ойлайсыз? (Бұл жолды біреу сынап көрді)

2. Егер іздер болмаса, мұз жұқа болуы мүмкін жерлерден аулақ болу үшін мұқият қарап, маршрутыңызды белгілеу керек.

3. Сіз өзіңізбен бірге күшті таяқ алып, оның көмегімен мұздың беріктігін тексеруіңіз керек. Егер мұзға таяқпен соғылғаннан кейін жарықшақ немесе су пайда болса, сіз дереу жағаға өз ізіңізбен оралуыңыз керек. Сонымен қатар табаныңызды мұздан шығармай, аяғыңызды сырғытуға тырысыңыз.

- Бұл не сияқты?

4. Шынында да, шаңғымен тоғаннан өту қауіпсіз. Неге? (Мұзға қысым аз.)

Ал қауіпті жерлерде және шаңғыда абай болу керек. Қажет болса, оларды тез тастау үшін шаңғы бекіткіштерін ашу немесе босату керек. Шаңғы таяқшаларын қолдарыңызға ілмектер салмай ұстаңыз.

5. Топпен мұз үстінде қозғалу кезінде бір-бірінен кемінде 4-5 метр қашықтықты сақтау қажет.

Өзін-өзі құтқару жолдары 1. Сіз дүрбелеңге салынбаңыз.

2. Мұзға шығу үшін. Біз кенеттен қозғалыстар жасамай, кеудемізбен мұзға мүмкіндігінше сырғып кетуге тырысуымыз керек, содан кейін бір аяқты мұздан тартып, содан кейін екіншісін алуымыз керек.



Пайдалы сілтеме:




https://youtu.be/ISV3IiXdcOU?si=M7QN8NxhtC7KXnzy



Ортасы (30 мин)



Алғыс айту дегеніміз не?"

"Кімге алғыс айтуға болады?"

"Сіз соңғы рет кімге алғыс айттыңыз?"


1 наурыз – Алғыс айту күні 2016 жылдан бері Қазақстанда ресми түрде атап өтіледі. Бұл күн – елімізде бейбітшілік пен ынтымақтың, бір-біріне құрмет пен ризашылық білдірудің символы. Алғыс айту күні адамдар жақындарына, достарына, ұстаздарына, ата-аналарына және туған жеріне шынайы алғыс айтып, ризашылығын білдіреді.


Бұл мереке қазақ халқының қонақжайлығы мен мейірімділігін көрсететін ерекше күн. Ол адамдар арасындағы достықты нығайтып, алғыс айтудың маңызын түсіндіреді.

Алғыс – біреудің жасаған жақсылығына ризашылық білдіру.

Алғыс айтқанда адамдар қуанады, шабыттанады, мейірімді болады. Алғыс ата-анаға, мұғалімдерге, достарға, Отанға, табиғатқа, күнге, суға айтылуы мүмкін.


  • 1 наурыз – Алғыс айту күні – ел бірлігін, достықты нығайтатын мереке.

  • Ізгілік – адамдарға ризашылық білдіру.

  • Құрмет – жақсылық жасаған адамдарға алғыс айту.

  • Патриотизм – туған жерге, Отанға, ата-бабаларға құрмет көрсету.



1-тапсырма

Алғыс білдіретін 3 сөз ойлап жазу (мысалы: "Рақмет!", "Мың алғыс!", "Шексіз ризамын!").

"Менің алғысым" тақырыбында 3-4 сөйлем жазу.


2-тапсырма

"Кімге алғыс айтамын?" шағын әңгіме жазу (5-6 сөйлем).







Оқушылар тыңдайды




























Шығармашылық тапсырманы орындау











Соңы


(2 мин)




"Менің алғысым" (әр оқушы бір ауыз сөзбен кімге, не үшін алғыс айтатынын айтады).





презентация















Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі