Материалдар / қазақ әдебиеті 8-сынып Диуани хикмет
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

қазақ әдебиеті 8-сынып Диуани хикмет

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған көмекші құрал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Маусым 2020
834
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

БҚО,Теректі ауданы,Юбилейный ауылы

Госплемстанция ЖОББМ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Бейбитова Б.М



5-сынып

тақырыбы: Керқұла атты Кендебай ертегісінің маңызы
сыныбы: 5
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
5.Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар мәтіндегі негізгі ойды өзара талқылайды, өз көзқарасын ұсынады
Оқушылардың басым бөлігі бас кейіпкер бейнесін шынайы өмірмен салыстыра бағалайды Кейбір оқушылар ертегідегі тұлпарды шынайы өмірдегі тұлпарлармен салыстыра баға береді

Бағалау критерийі
1. мәтіндегі негізгі ойды өзара талқылайды, өз көзқарасын ұсына алады,
2. кейіпкер әрекетін шынайы өмірмен салыстыра бағалай алады, кейіпкер бойындағы қасиеттерді құндылықтарға саралай алады.

Тілдік мақсат
Оқушылар: ертегіні талдауда өз ойын айта алады; қанатты сөздер, дәйексөздер қолданады; ойын еркін жеткізуге дағдыланады.
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қаратаудың ойында, Қарасудың бойында... самұрық, алтын науа, жәдігөй, т.б.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар: ертегінің қай тұсын Батырлық білекте емес, елін сүйген жүректе мәтелімен түйіндеуге болады деп ойлайсың?
Ат – ердің қанаты екенін немен дәлелдейсің?
Жазылым бойынша ұсыныстар: Кебістің бетінде жазу бар екен.
Меніңше, кебіс бетінде ... деп жазылған сияқты, себебі ...
Құндылық -тарға баулу
Қайырымдылық. Жақсылыққа жақсылық – әр адамның ісі, жамандыққа жақсылық – ер адамның ісі.
Алдыңғы оқу
Керқұла атты Кендебай ертегісіндегі тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, шешендік иірімдер, қайталау) мағынасын анықтай алады

Кезеңі,
уақыты
Жоспарланған жаттығулар, ескертпелер
ресурстар
Басы 10 минут
Ұйымдастыру. Ой шақыру әдісі қолданылады.
- 2017 жыл қандай айтулы оқиғалармен айшықталған?
- 2017 жыл – Алаш үкіметінің 100 жылдығы. (Алаш үкіметінің ұранын жазған Сұлтанмахмұттың Мен – қазақ! өлеңінің бірінші шумағы арқылы 4 топқа бөлу әрі көңіл күй ауаны арқылы жағымды ахуал туғызу)
Мен – қазақ, қазақпын деп мақтанамын,
Ұранға Алаш деген атты аламын.
Сүйгенім – қазақ өмірі, өзім қазақ,
Мен неге қазақтықтан сақтанамын?!
Лирикалық шегініс. ТЖ. Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты көркемдеуіш құралдарды тауып, көркемдік түріне сай кестені толтырады.
эпитеттер теңеулер әсірелеулер шешендік сөз
Дескрипторлар: білім алушы
1. ертегіден кейіпкерлерге қатысты көркемдеуіш құралдарды табады;
2. көркемдік түрін ажыратады;
3. ойын дәлелдейді.
ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек
Тапсырма 1. ТЖ. Мәтіннен Кендебайдың бойындағы үлгі боларлық қасиеттерді талқылайды, маңыздылығына қарай қасиеттерді жазады, әр топқа таратылған Пирамида сызбасымен ұсынады
Дескрипторлар: білім алушы
1. үлгілі қасиеттерін мәтінен табады;
2. тобымен кеңеседі, маңызына қарай сызбаға салады;
3. топ атынан тапсырманы ұсынады, дәлелдейді.
ҚБ. Әр топ бір-біріне ауызша кері байланыс ұсынады.
Тапсырма 2. Егер мен... болжау әдісі бойынша Кендебайдың орнында мен болсам... не істер едім? тақырыбында пікір алмасады.
Дескрипторлар: білім алушы
1. кейіпкер бейнесін шынайы өмірмен салыстырады;
2. ойын топ талқысына салады;
3. ортақ мәмілеге келеді.
ҚБ. Әр топ бір-біріне ауызша кері байланыс ұсынады
Тапсырма 3. ТЖ. Оқушыларға тапсырма беріледі. Олар тобымен кеңеседі. Қабілеті жоғары оқушылар ертегідегі емес, шынайы өмірдегі тұлпарларға мысал келтіреді. Ер қанаты – ат тақырыбында бүгінгі күннің Керқұлалары төңірегінде ментальді карта жасайды.
Дескрипторлар: білім алушы
1. тақырып аясында кеңесе отырып ой шақырады;
2. өздеріне таныс ақпарат бойынша тұлпарларды анықтайды;
3. пікірін дәлелдейді, баға береді.
ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек
10 минут
Кері байланыс. Оқушыларға сабақты қорытындылауға арналған 5-5-1 тәсілі ұсынылады. Шарты: оқушылар сабақ барысында нені меңгергендігі жайлы 5 сөйлем жазады. Сонан соң жазылған сөйлемдерін негізгі 5 тірек сөзге дейін қысқартады. 5 сөзді 1 сөзге дейін тағы да шегереді. Әр оқушы өзінің түйінді сөзімен бөліседі.

Үй тапсырмасына Құпия сөз әдісі бойынша кебістің бетіндегі жазудың сырын ашуға байланысты зерделеу жұмысы беріледі. Кебістің бетінде жазу бар екен. Ол біз үшін құпия. Меніңше, кебіс бетінде ... деп жазылған сияқты, себебі ...
Саралау
- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлар едіңіз?
- Анағұрлым қабілетті оқушыларға Кендебай көмектескен Мергенбай батырдың баласының атынан Кендебайға алғыс айтып, хат жазуды тапсырамын.
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Өзара кері байланыс, топтар бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы бағалайды.

өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.









БҚО,Теректі ауданы,Юбилейный ауылы

Госплемстанция ЖОББМ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Бейбитова Б.М


қазақ әдебиеті

Сынып:8

Сабақтың тақырыбы:Диуани хикмет

Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары: ды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру

Сабақтың мақсаты:

Бағалау критерийі

Тілдік мақсаттар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:қылует – оңашалану .

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

«Диуани хикмет» қай елдің мұрасы? «Диуани хикмет» еңбегі қай тілде жазылған? Йассауи хикметтерінің тілін зерттеген ғалым кім? Хикмет неше жырдан тұрады?

Құндылықтарға баулу

Пәнаралық байланыс

Алдыңғы оқу Ахмет Йассауидың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар


Сабақ басы 6мин 2мин

2 мин «Шаттық шеңбері» әдісіОсы ізгі тілектердің ішінде ең бастысы не деп ойлайсыңдар? Өлең жолдары арқылы топқа бөлу.1 – топ «Хикмет» тобы 2 – топ «Даналық» тобыБұл өлеңнің авторы кім?Қандай өлеңнен алынған үзінді?ҚБ оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтауҮй тапсырмасын сұрау «Өзіңді тексер,бағала» әдісі Жаңа тақырыптың оқу мақсаты таныстырылады


Қағаз қиындылары

Сабақ ортасы29 мин

Өлеңдегі баяндалатын оқиғалар туралы ойға түйгендеріңді айтып беріңдер.ҚБ «2- жұлдыз,1- ұсыныс» арқылы бағалау Кері байланыс орнату 1)топта жұмыс жасау ұнады ма?2)Өзге топтың нәтижелерімен келісесіздер ме?

ҚБ бармақпен бағалау 3.ЖДәптерлеріңе көшіріп жазып,өлең құрылысына қарай талдаңдар:


Қияметтің қиянаты төнер болды.Ақымақтар айқаймен жеңер болды,Бұл не деген замана болды,достар.


Халайықтан мейірім мен рақым кетті,Момынға телі – тентек зақым етті.Тал түсте талапайда ақыл кетті,Бұл не деген замана болды,достар. АКТ мүмкіндігі

Сабақ соңы 5 мин

1 мин Рефлексия: «Таңдау» әдісі қолданылады

Мен сабақ .....болды деп ойлаймын.

Мен сабақта:көп нәрсені,......болды.

Мен басқаларды .............тыңдадым.

Мен пікірсайыстарға ... қатыстым.

Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ....

Бес пікір жазылған парақ беріледі,стикерге бүгінгі сабақ бойынша ой толғаныстарын жазып «Даналық ағашына» жапсырады.

«...Үлкен – кіші адамнан ибалық әдет кетті, Қыз- бозбала жастардан әдеп кетті.Мінез- құлықты бұзатын әлек жетті,

үйренгенін тексерудіқалай жоспарлайсыз? Денсаулық пен қауіпсіздікАкт байланыс Пәнаралық байланысҚұндылық

Топтық,жұптық жұмыстарды бірлесе орындап,ынтымақтаса жұмыс атқарады.

Барлық оқушылар:Оқушылардың көпшілігі:Шығармадан алынған үзінділерді орынды қолдана отырып, заманауи тұрғыда талдайды.Кейбір оқушылар орындай алады:Шығармадағы үзінділерге өзіндік көзқарасын білдіреді, рухани құндылықтарымен, жаңашылдығына баға береді, мазмұндайды.

беріледі.

«Кемпірқосақ» ойын

Рефлексияқандай болды?Мен жоспарлаған

андай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

2:

Уақытымды нақты жоспарлай отырып, қалыптастырушы бағалауларды тиімді қолдануым керек. Топпен жұмыс жасату кезінде әр оқушының белсенділік таныта алуына мүмкіндік жасау.

2. ЖЖ

Бұл не деген замана болды,достар.

Бағалау критерийі Дескриптор

Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды салыстырады.




































БҚО,Теректі ауданы,Юбилейный ауылы

Госплемстанция ЖОББМ

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Бейбитова Б.М


11-СЫНЫП ӘДЕБИЕТ

Сабақтың тақырыбы: Міржақып Дулатовтың ақындығы «Оян, қазақ»
Сабақтың мақсаты: М. Дулатовтың «Оян, қазақ» жинағы туралы; өлеңдерінің тақырыптары мен мазмұнын әңгімелеу; идеялық ерекшеліктерін таныту; ақын лирикасын талдай, түсіне білуге үйрету; оқушыларды отаншылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: 1. М. Дулатов. Өлеңдер жинағы
2. М. Дулатов өлеңдері жазылған парақшалар.
Сабақтың әдісі:
1. Көрнекілік
2. Сәйкестік
3. СТО стратегиялары: «ЖИГСО - 1»; «Ой қозғау»; «Топтастыру»
4. Тез жаттату
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ өту
Ұйымдастыру түрі: Топтық және жалпы сыныптық
Сабақтың жүрісі: І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушыларды 5 топқа бөліп отырғызу.
ІІ. Жаңа сабақ өту. Ой қозғау стратегиясы бойынша сұрақтар қою.
1. М. Дулатов өлеңдерінен не білеміз?
2. Төменгі сыныптарда қандай өлеңдерімен таныстық?(«Жастарға», « Жас қазақтарға»)
3. «Оян, қазақ!» деген тіркес сендерге қандай ой салады?
Әңгімелеу:
«Оян, қазақ» жинағы – 1909 жылы Уфада – 1 - рет;
1911 жылы Орынборда 2 - рет басылған. Сол үшін 1911 ж маусым айында ұсталу, 19 ай түрмеде отыру.
Кейінгі жинақтары «Терме» 1913 ж; «Азамат» 1915 ж шыққан.
«Оян, қазақ» қалай сотталды?»; «Оян, қазақ» губернаторлардың ұйқысын бұзған» мақалалары туралы айтып, «Тұтқындалған «Оян, қазақ» Алматыда» көрнекілігімен таныстыру.
Оқулықта берілген өлеңдерді талдау үшін ЖИГСО - 1 стратегиясы бойынша оқушыларды 2топқа бөліп, өлең мәтіндерін тарату.
А столына – «Қазақ жерлері» «Шағым»
Б столына – «Таршылық хәліміз хақында» «Қайда едің?»
Топтарға ортақ тапсырма және дайындалуға уақыт беріледі:
1. Өлеңді оқып, танысу.
2. Тақырыбын ашу.
3. Идеялық мазмұнын айту.
4. Сөздікпен жұмыс.
5. Қорыту.
Әр топ өз тапсырмалары бойынша сөйлеп, тақырыпты түсіндіреді.
Топтастыру стратегиясы бойынша балалар М. Дулатов өлеңдерінің мектеп оқулығында берілген тақырыптарын топтастырады. Сонда төмендегідей тақырыптар ашылуы керек:
Халықтың әлеуметтік жағдайы;

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!