|
Бөлім: |
2.«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
"Кенесары – Наурызбай" поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу, түгендеу Қызығушылығын ояту: «Шеңбердегі есімдер» шеңберлерден дастан кейіпкерлерін таңдап алыңдар , артық есімдерді алып тастаңдар.
Кенесары
Наурызбай Ағыбай Ержан
Сержан Дарабоз Кәрібоз Балалар , бүгінгі сабақта поэмадағы кейіпкерлер бейнесімен жұмыс жасаймыз. Сабақтың мақсаты түсіндіріледі. |
Оқушылар шеңбердегі дастан кейіпкерлері ажыратып, артық есімдерді алып тастайды |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Ұжымдық жұмыс 1-тапсырма. Поэманың негізгі иедеясын дұрыс тауып, «Дара диаграмма» арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтаңдар. Идеясы дұрыс табыңыз . А) батырлық рух билеген адамның ұрпаққа көрсетер өнегесі елді қорғау, ұрпақтың ұлттық рухын сақтау. Ә) батырлық рух билеген адамның ұрпаққа көрсетер өнегесі елді қорғау, ұрпақтың ұлттық рухын құлату.
|
Оқушылар дастанның негізгі идеясын дұрыс таба отырып, кейіпкерлер жүйесін жинақтайды. |
Дескриптор Негізгі идеясын жазады-1 Идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайдды-2 |
|
||
|
|
2-тапсырма..Жырдағы басты кейіпкерлерге Кенесары мен Наурызбай образдарына сипаттама беріңдер.
|
Жырдың бас кейіпкерлеріне сипаттама жазуға үйренеді. |
Дескриптор Кенесары мен Наурызбайға , авторғв сипаттама жазады |
|
||
|
Өздік жұмыс Уақыты- 15 минут |
... ... Ор қояндай бұлтиған, Көк дөнен ат астында. Қамзол ішік құнтиған, Ақ орамал басында. Көрғұлыға бергісіз Отыз көкжал қасында. Сол уақытта Наурызбай Жиырма бес жасында. 2.Мәтінді тыңдап, тарихи және көнерген сөздерді анықта. Автор ол сөздерді қандай мақсатта қолданғаны туралы өз ойыңды айт. Дүрі жауһар данасы, Әркімнің Алла панасы. Жан біткенге несібе- Дарияның аққан саласы. Үйсіздерге үй болған, Би-отанның ханасы. Кенесары, Наурызбай- Абылай хан-ды бабасы, Әуелі мекен-тұрағы- Көкшетаудың даласы. Жазғы жайлау қонысы- Ұлытаудың саласы. Өте залым болмаңыз, Мұсылманның баласы. Ақырында олардың Қырғыздан болды қазасы. |
Мәтінді тыңдап, құбылту мен айшықтау түрлерін теріп жазады.
Мәтінді тыңдап, тарихи және көнерген сөздерді анықтайды. Автор ол сөздерді қандай мақсатта қолданғаны туралы өз ойыңды айтады.
|
Дескриптор Үзіндіден құбылту мен айшықтау түрлерін теріп жазады.
-мәтінді тыңдап, тарихи және көнерген сөздерді анықтайды
-Автор ол сөздерді қандай мақсатта қолданғаны туралы өз ойыңды айтады.
|
А.С. Ақтанова , А.Қ. Жүндібаева Л.К.Жұмекенова –Алматы «Атамұра» баспасы, 2019ж
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Төмендегі сұрақтарға жауабыңды түсіндір. Не пайдалы? Не қажет? Нені есте сақтау керек? |
Тақырыпты қорытынды лайды.
|
|
|
||
|
|
Үйге тапсырма: 8-тапсырма, 95-бет
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ әдебиеті 9-сынып Кенесары- Наурызбай" поэмасындағы кейіпкерлер
Қазақ әдебиеті 9-сынып Кенесары- Наурызбай" поэмасындағы кейіпкерлер
|
Бөлім: |
2.«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
"Кенесары – Наурызбай" поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі Сыныппен амандасу, түгендеу Қызығушылығын ояту: «Шеңбердегі есімдер» шеңберлерден дастан кейіпкерлерін таңдап алыңдар , артық есімдерді алып тастаңдар.
Кенесары
Наурызбай Ағыбай Ержан
Сержан Дарабоз Кәрібоз Балалар , бүгінгі сабақта поэмадағы кейіпкерлер бейнесімен жұмыс жасаймыз. Сабақтың мақсаты түсіндіріледі. |
Оқушылар шеңбердегі дастан кейіпкерлері ажыратып, артық есімдерді алып тастайды |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Ұжымдық жұмыс 1-тапсырма. Поэманың негізгі иедеясын дұрыс тауып, «Дара диаграмма» арқылы кейіпкерлер жүйесін анықтаңдар. Идеясы дұрыс табыңыз . А) батырлық рух билеген адамның ұрпаққа көрсетер өнегесі елді қорғау, ұрпақтың ұлттық рухын сақтау. Ә) батырлық рух билеген адамның ұрпаққа көрсетер өнегесі елді қорғау, ұрпақтың ұлттық рухын құлату.
|
Оқушылар дастанның негізгі идеясын дұрыс таба отырып, кейіпкерлер жүйесін жинақтайды. |
Дескриптор Негізгі идеясын жазады-1 Идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайдды-2 |
|
||
|
|
2-тапсырма..Жырдағы басты кейіпкерлерге Кенесары мен Наурызбай образдарына сипаттама беріңдер.
|
Жырдың бас кейіпкерлеріне сипаттама жазуға үйренеді. |
Дескриптор Кенесары мен Наурызбайға , авторғв сипаттама жазады |
|
||
|
Өздік жұмыс Уақыты- 15 минут |
... ... Ор қояндай бұлтиған, Көк дөнен ат астында. Қамзол ішік құнтиған, Ақ орамал басында. Көрғұлыға бергісіз Отыз көкжал қасында. Сол уақытта Наурызбай Жиырма бес жасында. 2.Мәтінді тыңдап, тарихи және көнерген сөздерді анықта. Автор ол сөздерді қандай мақсатта қолданғаны туралы өз ойыңды айт. Дүрі жауһар данасы, Әркімнің Алла панасы. Жан біткенге несібе- Дарияның аққан саласы. Үйсіздерге үй болған, Би-отанның ханасы. Кенесары, Наурызбай- Абылай хан-ды бабасы, Әуелі мекен-тұрағы- Көкшетаудың даласы. Жазғы жайлау қонысы- Ұлытаудың саласы. Өте залым болмаңыз, Мұсылманның баласы. Ақырында олардың Қырғыздан болды қазасы. |
Мәтінді тыңдап, құбылту мен айшықтау түрлерін теріп жазады.
Мәтінді тыңдап, тарихи және көнерген сөздерді анықтайды. Автор ол сөздерді қандай мақсатта қолданғаны туралы өз ойыңды айтады.
|
Дескриптор Үзіндіден құбылту мен айшықтау түрлерін теріп жазады.
-мәтінді тыңдап, тарихи және көнерген сөздерді анықтайды
-Автор ол сөздерді қандай мақсатта қолданғаны туралы өз ойыңды айтады.
|
А.С. Ақтанова , А.Қ. Жүндібаева Л.К.Жұмекенова –Алматы «Атамұра» баспасы, 2019ж
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Төмендегі сұрақтарға жауабыңды түсіндір. Не пайдалы? Не қажет? Нені есте сақтау керек? |
Тақырыпты қорытынды лайды.
|
|
|
||
|
|
Үйге тапсырма: 8-тапсырма, 95-бет
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















