Қазақ әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|
Күні: |
17.01.2025 |
|
Сыныбы: 9а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 6 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
|
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
7 мин |
Тест тапсырмалары 1. Дұрыс жауабын таңдаңыз 1. Құлагер кімнің аты? а) Ақан серінің b) Батыраштың c) Қамбардың d) Құнанбайдың 2. Батыраш не себепті Құлагерді өлтіреді? а) Есептесу үшін b) Құлагер бәйгеден озғандықтан қызғанышпен c) Ел арасындағы дауды шешу үшін d) Құлагер оны теуіп жарақаттағандықтан 3. Ақан сері қандай өнерімен танымал? а) Күйші b) Ақын, әнші c) Биші d) Суретші 4. Поэманың негізгі тақырыбы қандай? а) Сұлулықты дәріптеу b) Достық пен сатқындық c) Жануарға деген құрмет және әділетсіздік d) Байлық пен мансап 2. Ашық сұрақтар 1. Құлагерді өлтіру арқылы поэмада қандай әлеуметтік мәселелер қозғалған? 2. Ақан сері үшін Құлагердің өлімі қандай мағына береді? 3. Батыраш бейнесі арқылы автор нені жеткізгісі келеді? 3. Дұрыс немесе қате 1. Ақан сері поэмада жағымсыз кейіпкер ретінде сипатталған. 2. Құлагер бәйгеге қатыспаған. 3. Батыраш пен Құлагер арасындағы қақтығыс қызғаныштан туған. 4. Поэма қазақ қоғамындағы әділетсіздікті суреттейді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
№2-тапсырма:
|
Жазылым: Шығарманың идеясына сай басты кейіпкеріне «Сиқырлы шеңбер» әдісі арқылы мінездеме береді Дескриптор: Жалпы – 4 балл. -Кестені дұрыс толтырады. |
Оқулық сызба. |
|
|
10 мин |
№3-тапсырма:
|
Жазылым: «Үш қадам» кестесін толтырады |
Дескриптор: Жалпы – 5 балл -кестеге сай тапсырмаларды қадамдарға сай орындайды. |
кесте |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ әдебиеті . "Ас", "Көкшетаудан Құла келді" Ақан бейнесі
Қазақ әдебиеті . "Ас", "Көкшетаудан Құла келді" Ақан бейнесі
Қазақ әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
«Адам жанының құпиясы» бөлімі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|
Күні: |
17.01.2025 |
|
Сыныбы: 9а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтай алады. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 6 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
|
|||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
7 мин |
Тест тапсырмалары 1. Дұрыс жауабын таңдаңыз 1. Құлагер кімнің аты? а) Ақан серінің b) Батыраштың c) Қамбардың d) Құнанбайдың 2. Батыраш не себепті Құлагерді өлтіреді? а) Есептесу үшін b) Құлагер бәйгеден озғандықтан қызғанышпен c) Ел арасындағы дауды шешу үшін d) Құлагер оны теуіп жарақаттағандықтан 3. Ақан сері қандай өнерімен танымал? а) Күйші b) Ақын, әнші c) Биші d) Суретші 4. Поэманың негізгі тақырыбы қандай? а) Сұлулықты дәріптеу b) Достық пен сатқындық c) Жануарға деген құрмет және әділетсіздік d) Байлық пен мансап 2. Ашық сұрақтар 1. Құлагерді өлтіру арқылы поэмада қандай әлеуметтік мәселелер қозғалған? 2. Ақан сері үшін Құлагердің өлімі қандай мағына береді? 3. Батыраш бейнесі арқылы автор нені жеткізгісі келеді? 3. Дұрыс немесе қате 1. Ақан сері поэмада жағымсыз кейіпкер ретінде сипатталған. 2. Құлагер бәйгеге қатыспаған. 3. Батыраш пен Құлагер арасындағы қақтығыс қызғаныштан туған. 4. Поэма қазақ қоғамындағы әділетсіздікті суреттейді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
№2-тапсырма:
|
Жазылым: Шығарманың идеясына сай басты кейіпкеріне «Сиқырлы шеңбер» әдісі арқылы мінездеме береді Дескриптор: Жалпы – 4 балл. -Кестені дұрыс толтырады. |
Оқулық сызба. |
|
|
10 мин |
№3-тапсырма:
|
Жазылым: «Үш қадам» кестесін толтырады |
Дескриптор: Жалпы – 5 балл -кестеге сай тапсырмаларды қадамдарға сай орындайды. |
кесте |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз
















