Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
8.2 А Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Серикмухаметова Б.С. |
|||||
|
Күні: |
08.12.2023 |
|||||
|
Сынып: 8 «З» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көпшілігі: қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды; Басым көпшілігі: қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне ықпал еткен факторларды талқылайды Кейбіреуі: қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне өзіндік баға береді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
Амандасу Оқушыларды алдын ала құрылымдалған 4 топқа бөлу. 1 топ Ахмет Байтұрсынов 2 топ Мұхамеджан Сералин 3 топ Әлімхан Ермеков 4 топ Сейітқали Меңдешов Б «Миға шабуыл» әдісі Оқушылардың назарына Қазақ АКСР мен қазіргі Қазақстан Республикасы картасы ұсынылады.
Сұрақтар: 1. 1921 жылы Қазақ АКСР тарихында қандай оқиға болды? 2. Межелеу дегеніміз не? 3. Межелеудің нәтижесінде Қазақ АКСР-іне қандай аумақтар өтті? 4. Қазақ АКСР құрамынан қай аумақ шығарылды? 5. Қазақ АКСР аумағының ұлғаюына үлес қосқан қазақ зиялыларын атаңдар? 6. Қазақ АКСР мен қазіргі Қазақстан карталарын салыстырып, қандай аумақтық өзгеріс болғанын көрсетіңдер? Бейнеролик көрсету (тыңдалым) М Оқушыларды сабақтың оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады және тақырыпқа кіріспе шолу жасайды. |
Оқушылар алды ала құрылымдалған топқа бөлініп отырады Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді, картадан көрсетеді, өз ойларын айтып, дәлелдейді Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мұғалімнің бағалауы |
Топ атаулары Қазақ АКСР мен қазіргі Қазақстан Республикасы картасы Слайд 2 Слайд 3 |
||
|
Жаңа білім 20 мин |
1 тапсырма. Топта мәтінмен жұмыс. «ПТМС» формуласы арқылы. Әр топқа мәтін беріледі. Мәтін бойынша ПТМС формуласын негізінде қорытынды жасап, тақырыпты ашады. 1 топ Ахмет Байтұрсынов 2 топ Мұхамеджан Сералин 3 топ Әлімхан Ермеков 4 топ Сейітқали Меңдешов |
Мәтінмен жұмыс жасап, ПТМС формуласын толтырады Дескриптор: - позиция таңдайды; - түсіндіреді; - мысал келтіреді; - салдарын анықтап, қорытынды жасайды |
Оқушылар-дың өзін-өзі бағалауы |
Ақпараттық мәтін Слайд 5 «ПТМС» формуласы А 4 қағаз |
||
|
Бекіту 7 мин |
Әр топқа берілген тұғаларды өзара алмастырып, «Ауызша сипаттау» әдісі арқылы қазақ зиялыларының жеке тұлғалық қасиеттеріне баға беру, өзіндік ой пікір айту тапсырмасын беру. Үйге тапсырма Қазіргі Қазақстан жағдайында қазақ зиялыларының рөлі қандай болушы еді? деген тақырыпта шағын ой толғау жазу |
Топпен жұмыс жасайды Дескриптор: - қазақ зиялылары-ның жеке тұлғалық қасиеттеріне баға береді - өз ойларын дәлелдейді |
Оқушылар-дың өзін-өзі бағалауы |
А 4 қағаз |
||
|
Кері байланыс 3 мин |
«Еркін микрафон» әдісі арқылы кері байланыс алу үшін сұрақтар қою.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ АКСР 8 класс
Қазақ АКСР 8 класс
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
8.2 А Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Серикмухаметова Б.С. |
|||||
|
Күні: |
08.12.2023 |
|||||
|
Сынып: 8 «З» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көпшілігі: қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдайды; Басым көпшілігі: қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне ықпал еткен факторларды талқылайды Кейбіреуі: қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне өзіндік баға береді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
Амандасу Оқушыларды алдын ала құрылымдалған 4 топқа бөлу. 1 топ Ахмет Байтұрсынов 2 топ Мұхамеджан Сералин 3 топ Әлімхан Ермеков 4 топ Сейітқали Меңдешов Б «Миға шабуыл» әдісі Оқушылардың назарына Қазақ АКСР мен қазіргі Қазақстан Республикасы картасы ұсынылады.
Сұрақтар: 1. 1921 жылы Қазақ АКСР тарихында қандай оқиға болды? 2. Межелеу дегеніміз не? 3. Межелеудің нәтижесінде Қазақ АКСР-іне қандай аумақтар өтті? 4. Қазақ АКСР құрамынан қай аумақ шығарылды? 5. Қазақ АКСР аумағының ұлғаюына үлес қосқан қазақ зиялыларын атаңдар? 6. Қазақ АКСР мен қазіргі Қазақстан карталарын салыстырып, қандай аумақтық өзгеріс болғанын көрсетіңдер? Бейнеролик көрсету (тыңдалым) М Оқушыларды сабақтың оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады және тақырыпқа кіріспе шолу жасайды. |
Оқушылар алды ала құрылымдалған топқа бөлініп отырады Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді, картадан көрсетеді, өз ойларын айтып, дәлелдейді Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мұғалімнің бағалауы |
Топ атаулары Қазақ АКСР мен қазіргі Қазақстан Республикасы картасы Слайд 2 Слайд 3 |
||
|
Жаңа білім 20 мин |
1 тапсырма. Топта мәтінмен жұмыс. «ПТМС» формуласы арқылы. Әр топқа мәтін беріледі. Мәтін бойынша ПТМС формуласын негізінде қорытынды жасап, тақырыпты ашады. 1 топ Ахмет Байтұрсынов 2 топ Мұхамеджан Сералин 3 топ Әлімхан Ермеков 4 топ Сейітқали Меңдешов |
Мәтінмен жұмыс жасап, ПТМС формуласын толтырады Дескриптор: - позиция таңдайды; - түсіндіреді; - мысал келтіреді; - салдарын анықтап, қорытынды жасайды |
Оқушылар-дың өзін-өзі бағалауы |
Ақпараттық мәтін Слайд 5 «ПТМС» формуласы А 4 қағаз |
||
|
Бекіту 7 мин |
Әр топқа берілген тұғаларды өзара алмастырып, «Ауызша сипаттау» әдісі арқылы қазақ зиялыларының жеке тұлғалық қасиеттеріне баға беру, өзіндік ой пікір айту тапсырмасын беру. Үйге тапсырма Қазіргі Қазақстан жағдайында қазақ зиялыларының рөлі қандай болушы еді? деген тақырыпта шағын ой толғау жазу |
Топпен жұмыс жасайды Дескриптор: - қазақ зиялылары-ның жеке тұлғалық қасиеттеріне баға береді - өз ойларын дәлелдейді |
Оқушылар-дың өзін-өзі бағалауы |
А 4 қағаз |
||
|
Кері байланыс 3 мин |
«Еркін микрафон» әдісі арқылы кері байланыс алу үшін сұрақтар қою.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз















