Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Күні: 5.03.18 Мұғалім аты-жөні: Кенжебекова Айбала Сынып: 7 «БВ» |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуы |
|
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.4 «Қазақ» этнонимінің мағынасын түсіндіру |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Қазақ этнонимінің мағынасын білу, Қазақ халқының этносының қалыптасу кезеңдерін айту, Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуын сипаттау
|
|
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Түсіну, қолдану |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ этнонимінің мағынасын білу, Қазақ халқының этносының қалыптасу кезеңдерін айту, Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуын сипаттау
|
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Білім алушы: «Қазақ» этнонимінің мағынасын біледі |
|
|||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мықты..., берік..., алып..., қазғоқ..., |
|
||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазақ сөзінің этникалықмағынаға ие болған жыл? 2. Қазақ халқының қалыптасуы неше жылға кешеуілдеді? 3. «Ұлы Дала мұрагері –қазақ халқы қалай қалыптасты?» |
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар |
АКТ, карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
|
|||||||||||||||
|
Бұған дейін алынған білім |
Қазақ халқының қалыптасуы |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрауда «Ия, жоқ» әдісі арқылы пысықтаймын 1.Моғолстан мемлекеті Шайбанның ұрпағы болып саналды. Жоқ 2. Өзбек хандығы деп Әбілқайыр хандығын айтты? Ия 3.Тоғылық Темір хан болып сайланғанда 16 жаста еді. Ия 4. Әбілқайыр хандығында дулат тайпасы басты роль атқарды. Жоқ 5. Әбілқайыр хандығы 20 жыл өмір сүрді? Жоқ 6.Шағатайдың ұрпағы Тоғылық Темір Ия 7. 1348 жыл Әбілқайыр хан болды Жоқ Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
Көк, сары, қызыл түстер |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Қазақ» сөзіне сипаттама беріңіз
2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Қазақ халқының қалыптасуына бірнеше себептер келтіріңіз. құрыңыз. 1.Әдет-ғұрып, салт-саналары, діни наным-сенім, этникалық құрамы 2.Әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуы ыңғайлас келді 3.Қазақ халқының қалыптасуы ХV-ХVІғ 4.Қазақстандағы этносаяси қауымдастық Жәнібек пен Керей сұлтандар төңірегіне жиналуы - қазақ халқының қалыптасуына себептер келтіреді -өз пікірін салыстырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру
3-тапсырма: Жеке жұмыс. «Ұлы Дала мұрагері –қазақ халқы қалай қалыптасты?» атты тақырыпқа қысқаша эссе жазу Дескриптор: - қазақ халқының қалай қалыптасқандығын біледі - өз ойын еркін білдіреді Қ. Б: Дұрыс жауаппен салыстыру |
АКТ Оқулық Жұмыс дәптер
|
|
||||||||||||||
|
С 6мин |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. БББ кестесі
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру |
|
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Оқушылардың деңгейіне қарап қосымша тапсырмалар дайындалады Барлық оқушыға: Тарихи диктант Қазақ сөзі ХІІІ ғасырларда ... деп аталды. ХІІІғ жазылған Египет мемлекетінің араб-қыпшақ сөздігінде ... деп аталған. Кейбіреуіне: «Қазақ» сөзінің шығу төркіні туралы және қазақ халқының халық болып құрылуына себеп болған тайпаларды анықта. |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Ө Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||
|
Пайымдаулар (Рефлексия) Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. 2. Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да) 1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|
|
||||||||||||||||
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Күні: 9.03.18 Мұғалім аты-жөні: Сериков Бекболат Сынып: 7 «БВ» |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақ хандығының құрылуы |
|
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.3.1.9 Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын анықтау 6.2.3.4 –М.Х.Дулатидің «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын түсіндіру |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Қазақ хандығының құрылуы мен «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын білу Көпшілігі: Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын айту Кейбіреуі: Қазақ хандығының алғашқы территориялық аумағын анықтау |
|
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ хандығының құрылуы мен «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын біледі Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын айтады Қазақ хандығының алғашқы территориялық аумағын анықтайды |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Білім алушы: Қазақ хандығының құрылу тарихын этнонимінің мағынасын біледі. |
|
|||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әбілқайыр хандығы..., Моғолстан..., наймандар..., үйсіндер..., дулаттар..., Қозы басы... |
|
||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазақ хандығының құрылуына не себеп болды? 2. Қай мемлекет бөлінуіне себепкер болды? 3. Қай жерге барып табан тіреді? |
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар |
карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
|
|||||||||||||||
|
Бұған дейін алынған білім |
Қазақ халқының қалыптасуы |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрауда «Ия, жоқ» әдісі арқылы пысықтаймын 1.Моғолстан мемлекеті Шайбанның ұрпағы болып саналды. Жоқ 2. Өзбек хандығы деп Әбілқайыр хандығын айтты? Ия 3.Тоғылық Темір хан болып сайланғанда 16 жаста еді. Ия 4. Әбілқайыр хандығында дулат тайпасы басты роль атқарды. Жоқ 5. Әбілқайыр хандығы 20 жыл өмір сүрді? Жоқ 6.Шағатайдың ұрпағы Тоғылық Темір Ия 7. 1348 жыл Әбілқайыр хан болды Жоқ Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
Көк, сары, қызыл түстер |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы Қазақ хандығының құрылуы тақырыбына сипаттама беріңіз
-Қазақ хандығының құрылуына себеп болған мемлекеттерді біледі -Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын анықтайды 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Қазақ хандығының құрылуына бірнеше себептер келтіріңіз. құрыңыз. 1. Себебі 2.Аумағы 3.Тарихи маңызы 4.Алғашқы хандары - қазақ халқының қалыптасуына себептер келтіреді -қазақ хандығы аумағын біледі -тарихи маңызын анықтайды -алғашқы хандарын айтады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
АКТ Оқулық Жұмыс дәптер
|
|
||||||||||||||
|
С 6мин |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. БББ кестесі
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру |
|
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Оқушылардың деңгейіне қарап қосымша тапсырмалар дайындалады Барлық оқушыға: Тарихи диктант Кейбіреуіне: Тест орындау |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Ө Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||
|
Пайымдаулар (Рефлексия) Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. 2. Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да) 1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|
|
||||||||||||||||
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Күні: 03.04.18 Мұғалім аты-жөні: Аширова Майра Сынып: 7 «В» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.3.1.10 Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін Анықтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығын сипаттау
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығын сипаттайды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Білім алушы: Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығын біледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Керей..., Жәнібек..., Бұрындық..., «Қасым ханның қасқа жолы»..., қырғыздар..., 1 млн... |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қасым хан кімнің ұрпағы? 2. Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы қалай нығайды? 3. Халқының саны нешеге жетті? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар |
карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бұған дейін алынған білім |
Қазақ хандығының құрылуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрауда «Кім жылдам?» әдісі арқылы пысықтаймын 1.Қазақ хандығының құрылуына не себеп болды? 2. Қазақ хандығы қай мемлекеттердің әсерінен пайда болды? 3.Қай мемлекеттен жер сұрады? 4.Оларды құшақ жая қарсы алған кім? 5. Қай жерді берді? 6.Керей мен Жәнібек кімнің ұрпағы? 7.Қасым хан қай жылдары ел биледі? Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
Көк, сары, қызыл түстер |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
С 22 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы кестедегі сұрақтарға жауап беріңіз
- Қасым ханның билік құрған жылдарын айтады - Қасым ханның қол астндағы әскер санын анықтайды - Қасым ханның заңдар жинағының қалай аталатынын біледі - Қасым ханның қай қалалар үшін күрескенін айтады - Қасым хан тұсындағы халық санын анықтайды Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру
«Бессаусақ» стратегиясы бойынша Қасым ханның саясаты туралы жазған ортаасырлық авторлардың сөзімен ақпарат беріңіз.
|
АКТ Оқулық Жұмыс дәптер
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
С 6мин |
1_____________________________________________________ 2______________________________________________________ 3_____________________________________________________ 4___________________________________________________ 5___________________________________________________ − Қасым хан туралы атақты Бабырдың сөзін айтады − М.Хайдар Дулатидің сөзін айтады − Қ.Жалайири сөзін жазады -Ә.Марғұланның айтқан пікірлерін біледі Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. БББ кестесі
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Оқушылардың деңгейіне қарап қосымша тапсырмалар дайындалады Барлық оқушыға: Тарихи диктант Қасым хан ..... жылы таққа отырды. Қасым ханның тұсында халық саны .... жетті. Ол Мұхаммед Шайбанимен ..... бойындағы қалалар үшін күресті Кейбіреуіне: Тест орындау 1.Қасым хан қай жылы таққа отырды? 1480 1511 1506 1509 2.Қасым хан тұсында халық саны нешеге жетті? 300мың 700мың 800мың 1млн 3.Қасым ханның қанша атты әскері болды? 50мың 150 мың 300мың 200мың |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Ө Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пайымдаулар (Рефлексия) Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. 2. Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да) 1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуы
Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуы
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Күні: 5.03.18 Мұғалім аты-жөні: Кенжебекова Айбала Сынып: 7 «БВ» |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуы |
|
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.1.1.4 «Қазақ» этнонимінің мағынасын түсіндіру |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Қазақ этнонимінің мағынасын білу, Қазақ халқының этносының қалыптасу кезеңдерін айту, Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуын сипаттау
|
|
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Түсіну, қолдану |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ этнонимінің мағынасын білу, Қазақ халқының этносының қалыптасу кезеңдерін айту, Қазақ халқының қалыптасу үдерісінің аяқталуын сипаттау
|
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Білім алушы: «Қазақ» этнонимінің мағынасын біледі |
|
|||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: мықты..., берік..., алып..., қазғоқ..., |
|
||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазақ сөзінің этникалықмағынаға ие болған жыл? 2. Қазақ халқының қалыптасуы неше жылға кешеуілдеді? 3. «Ұлы Дала мұрагері –қазақ халқы қалай қалыптасты?» |
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар |
АКТ, карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
|
|||||||||||||||
|
Бұған дейін алынған білім |
Қазақ халқының қалыптасуы |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрауда «Ия, жоқ» әдісі арқылы пысықтаймын 1.Моғолстан мемлекеті Шайбанның ұрпағы болып саналды. Жоқ 2. Өзбек хандығы деп Әбілқайыр хандығын айтты? Ия 3.Тоғылық Темір хан болып сайланғанда 16 жаста еді. Ия 4. Әбілқайыр хандығында дулат тайпасы басты роль атқарды. Жоқ 5. Әбілқайыр хандығы 20 жыл өмір сүрді? Жоқ 6.Шағатайдың ұрпағы Тоғылық Темір Ия 7. 1348 жыл Әбілқайыр хан болды Жоқ Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
Көк, сары, қызыл түстер |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу «Қазақ» сөзіне сипаттама беріңіз
2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Қазақ халқының қалыптасуына бірнеше себептер келтіріңіз. құрыңыз. 1.Әдет-ғұрып, салт-саналары, діни наным-сенім, этникалық құрамы 2.Әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуы ыңғайлас келді 3.Қазақ халқының қалыптасуы ХV-ХVІғ 4.Қазақстандағы этносаяси қауымдастық Жәнібек пен Керей сұлтандар төңірегіне жиналуы - қазақ халқының қалыптасуына себептер келтіреді -өз пікірін салыстырады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру
3-тапсырма: Жеке жұмыс. «Ұлы Дала мұрагері –қазақ халқы қалай қалыптасты?» атты тақырыпқа қысқаша эссе жазу Дескриптор: - қазақ халқының қалай қалыптасқандығын біледі - өз ойын еркін білдіреді Қ. Б: Дұрыс жауаппен салыстыру |
АКТ Оқулық Жұмыс дәптер
|
|
||||||||||||||
|
С 6мин |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. БББ кестесі
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру |
|
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Оқушылардың деңгейіне қарап қосымша тапсырмалар дайындалады Барлық оқушыға: Тарихи диктант Қазақ сөзі ХІІІ ғасырларда ... деп аталды. ХІІІғ жазылған Египет мемлекетінің араб-қыпшақ сөздігінде ... деп аталған. Кейбіреуіне: «Қазақ» сөзінің шығу төркіні туралы және қазақ халқының халық болып құрылуына себеп болған тайпаларды анықта. |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Ө Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||
|
Пайымдаулар (Рефлексия) Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. 2. Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да) 1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|
|
||||||||||||||||
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Күні: 9.03.18 Мұғалім аты-жөні: Сериков Бекболат Сынып: 7 «БВ» |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақ хандығының құрылуы |
|
|||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.3.1.9 Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын анықтау 6.2.3.4 –М.Х.Дулатидің «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын түсіндіру |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Қазақ хандығының құрылуы мен «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын білу Көпшілігі: Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын айту Кейбіреуі: Қазақ хандығының алғашқы территориялық аумағын анықтау |
|
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ хандығының құрылуы мен «Тарихи Рашиди» еңбегінің маңыздылығын біледі Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын айтады Қазақ хандығының алғашқы территориялық аумағын анықтайды |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Білім алушы: Қазақ хандығының құрылу тарихын этнонимінің мағынасын біледі. |
|
|||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Әбілқайыр хандығы..., Моғолстан..., наймандар..., үйсіндер..., дулаттар..., Қозы басы... |
|
||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазақ хандығының құрылуына не себеп болды? 2. Қай мемлекет бөлінуіне себепкер болды? 3. Қай жерге барып табан тіреді? |
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
|
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар |
карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
|
|||||||||||||||
|
Бұған дейін алынған білім |
Қазақ халқының қалыптасуы |
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары
|
|
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрауда «Ия, жоқ» әдісі арқылы пысықтаймын 1.Моғолстан мемлекеті Шайбанның ұрпағы болып саналды. Жоқ 2. Өзбек хандығы деп Әбілқайыр хандығын айтты? Ия 3.Тоғылық Темір хан болып сайланғанда 16 жаста еді. Ия 4. Әбілқайыр хандығында дулат тайпасы басты роль атқарды. Жоқ 5. Әбілқайыр хандығы 20 жыл өмір сүрді? Жоқ 6.Шағатайдың ұрпағы Тоғылық Темір Ия 7. 1348 жыл Әбілқайыр хан болды Жоқ Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
Көк, сары, қызыл түстер |
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы Қазақ хандығының құрылуы тақырыбына сипаттама беріңіз
-Қазақ хандығының құрылуына себеп болған мемлекеттерді біледі -Қазақ хандығының құрылуының алғышарттарын анықтайды 2-тапсырма: Жұптық жұмыс. Қазақ хандығының құрылуына бірнеше себептер келтіріңіз. құрыңыз. 1. Себебі 2.Аумағы 3.Тарихи маңызы 4.Алғашқы хандары - қазақ халқының қалыптасуына себептер келтіреді -қазақ хандығы аумағын біледі -тарихи маңызын анықтайды -алғашқы хандарын айтады Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
АКТ Оқулық Жұмыс дәптер
|
|
||||||||||||||
|
С 6мин |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. БББ кестесі
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру |
|
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Оқушылардың деңгейіне қарап қосымша тапсырмалар дайындалады Барлық оқушыға: Тарихи диктант Кейбіреуіне: Тест орындау |
|
|||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Ө Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||
|
Пайымдаулар (Рефлексия) Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. 2. Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да) 1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|
|
||||||||||||||||
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Қаз. тарихы Мектеп: №25 Г.Титов атындағы ЖОМ КММ Күні: 03.04.18 Мұғалім аты-жөні: Аширова Майра Сынып: 7 «В» |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
6.3.1.10 Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін Анықтау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығын сипаттау
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығын сипаттайды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Білім алушы: Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығын біледі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Керей..., Жәнібек..., Бұрындық..., «Қасым ханның қасқа жолы»..., қырғыздар..., 1 млн... |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қасым хан кімнің ұрпағы? 2. Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығы қалай нығайды? 3. Халқының саны нешеге жетті? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлт жоспары бойынша 6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары, ресурстар |
карта,оқулық , жұмыс дәптер, кескін қағаздар оқушылардың ізденуін, мәселелерді шешуін қалыптастырады |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бұған дейін алынған білім |
Қазақ хандығының құрылуы |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Оқыту ресурстары
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Көк, сары, қызыл түстер арқылы 3топқа бөлу. Үй тапсырмасын сұрауда «Кім жылдам?» әдісі арқылы пысықтаймын 1.Қазақ хандығының құрылуына не себеп болды? 2. Қазақ хандығы қай мемлекеттердің әсерінен пайда болды? 3.Қай мемлекеттен жер сұрады? 4.Оларды құшақ жая қарсы алған кім? 5. Қай жерді берді? 6.Керей мен Жәнібек кімнің ұрпағы? 7.Қасым хан қай жылдары ел биледі? Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру |
Көк, сары, қызыл түстер |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
С 22 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Мәтінмен жұмыс жасау арқылы кестедегі сұрақтарға жауап беріңіз
- Қасым ханның билік құрған жылдарын айтады - Қасым ханның қол астндағы әскер санын анықтайды - Қасым ханның заңдар жинағының қалай аталатынын біледі - Қасым ханның қай қалалар үшін күрескенін айтады - Қасым хан тұсындағы халық санын анықтайды Қ.Б. Дұрыс жауаппен салыстыру
«Бессаусақ» стратегиясы бойынша Қасым ханның саясаты туралы жазған ортаасырлық авторлардың сөзімен ақпарат беріңіз.
|
АКТ Оқулық Жұмыс дәптер
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
С 6мин |
1_____________________________________________________ 2______________________________________________________ 3_____________________________________________________ 4___________________________________________________ 5___________________________________________________ − Қасым хан туралы атақты Бабырдың сөзін айтады − М.Хайдар Дулатидің сөзін айтады − Қ.Жалайири сөзін жазады -Ә.Марғұланның айтқан пікірлерін біледі Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбына кері байланыс жасау арқылы қорытынды жасап, білім ағашына жабыстырады. БББ кестесі
Оқушылар өз пікірлерін айтып, сабақ қорытындыланады. Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құрастыру
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Дифференциация – Сіз оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? |
Оқушылардың деңгейіне қарап қосымша тапсырмалар дайындалады Барлық оқушыға: Тарихи диктант Қасым хан ..... жылы таққа отырды. Қасым ханның тұсында халық саны .... жетті. Ол Мұхаммед Шайбанимен ..... бойындағы қалалар үшін күресті Кейбіреуіне: Тест орындау 1.Қасым хан қай жылы таққа отырды? 1480 1511 1506 1509 2.Қасым хан тұсында халық саны нешеге жетті? 300мың 700мың 800мың 1млн 3.Қасым ханның қанша атты әскері болды? 50мың 150 мың 300мың 200мың |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Ө Өзін-өзі бағалау |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пайымдаулар (Рефлексия) Оқытудың сабақтың мақсаттарына қол жеткізілетіндей болды ма?Бүгін оқушылар не нәрсеге үйренді? Оқыту атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолдан келді ме? Мен уақыттық кестені ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқушылықтар жасадым және неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау 1. 2. Сабақты жақсартуға ықпал ететіндей екі жайтты атаңыз(сабақ беруде де, оқытуда да) 1. 2. Мен сынып пен жекелеген оқушылар туралы жаңа нені білдім және бұл менің келесі сабағымды өткізуіме қалай әсер етеді?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
абақтың
соңы
абақтың
ортасы












