Қысқамерзімді жоспар
«Бақтыбай Жолбарысұлы атындағы №18 ОМЛ» КММ
Сабақтың тақырыбы: Қазақ жазуы
|
Бөлім: |
1-бөлім Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы. Орфография |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садуакасова Анар Доспаевна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ жазуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін(аннотация) жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Ғылыми стильдің тілдік құралдарын табады. 2.Ғылыми стиль ерекшеліктерін тілдік құралдар арқылы анықтайды. 3. оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін(аннотация) жазады.
EББҚ бар оқушы: 1. Асты сызылған етістіктер арқылы мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтайды; 2. (2 –топ ұяң оқушы) - мұғалімнің көмегімен берілген сөйлемдерді баяндау ретімен орналастырады. |
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну,қолдану. |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
1.Амандасамын, оқушылардың назарын сабаққа аударамын. 2.«Жақсы көңіл-күй жан азығы» әдісімен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, сабаққа белсенділігі артады, жақындасады. |
Мұғалімнің қолдау сөздері: «Бәрекелді!» «Тамаша!» «Жақсы айттың!» |
|
|
Сабақтың басы алдыңғы білімге шолу 5-7 минут |
Үй тапсырмасын (5-тапсырма, 7-бет) «Кофе таяқшалары» әдісімен тексеремін. “Зерделі сұрақ, ұтымды жауап” әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймын. Сабақтың мақсатымен таныстырамын. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
Қосымша 1 |
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
1.«Ой шақыру» «Сызба бойынша тақырыпты ашамын. Қазақ жазуының тарихына сызба бойынша шолу жасаймын. 2.Оқылым. 4-тапсырма: -Мәтінді «Астын сызып оқу» әдісі арқылы оқытамын. -Ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктерін еске түсіру үшін ережені қайталатамын . Жұптық жұмыс «Үш жақты күнделік» әдісі арқылы ғылыми стильдің тілдік құралдарын тапқызамын.
ЕББҚ оқушы: Асты сызылған етістіктер арқылы мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтатамын.
3. Жазылым. жеке жұмыс 4-тапсырма . оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін(аннотация) жазады. |
Қазақ жазуының тарихымен танысады.
1. мәтінді оқиды. 2. Ғылыми стильдің тілдік құралдарын тауып, стильдік ерекшелігін анықтап, кестені толтырады.
ЕББҚоқушы:. Асты сызылған етістіктер арқылы мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтайды;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазады. ЕББҚ оқушы: мұғалімнің көмегімен берілген сөйлемдерді баяндау ретімен орналастырады. |
Мұғалімнің мадақтау сөздері: Жарайсындар! Керемет! Тамаша!
Топтар бір-бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды Жұптар бір-бірін дескриптор арқылы бағалайды: 5 балл 1.Мәтіннің баяндау желісін сақтайды-1 2. Негізгі ақпараттарды жазады-2 3. Синонимдер мен ауыстырып жазады-1 4. Сауатты жазады-2 5. Ғылыми стильдің ерекшеліктерін сақтайды. -1 Мұғалімнің мадақтау сөздері: Жарайсындар! Керемет! Тамаша! |
Қосымша 2 Сызба-кесте Қосымша 3 Ғылыми стильдің ерекшеліктері бар кесте Қосымша 4 Үш жақты күнделік Қосымша 5 (Оқылым мәтіні) Қосымша 6 7 қосымша |
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
Рефлексия: -оқушылардан сабақ бойынша кері байланыс алу үшін «Жетістік баспалдағы» әдісін қолданамын. -оқушылардың сабаққа көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. 9-бет, 3-тапсырма Сурет бойынша «Тарихи жәдігерлер» тақырыбына күрделі сөздерді қатыстырып, мәтін құрап жазу. |
-оқушылар сабақ барысындағы өзінің әрекетін,оқу жетістіктерін талдап, кері байланыс жасайды. Саралау арқылы сабаққа қатыспай отырған оқушылар мен ЕББҚ оқушы сабақ бойынша кері байланыс береді. Берілген сурет бойынша күрделі сөздерді қатыстырып, мәтін құрап жазады |
Қошеметтеу арқылы |
Саралау Оқулық «Атамұра», 2018ж. |
4 қосымша
Үш жақты күнделік
1 Қосымша
1. Көне түркі жазба ескерткіштерін зерттеген ғалымдардың еңбегі туралы не білесіңдер?
2. Орхон ескерткіштері қай жерден табылған?
3. Көне түркі ескерткіштерінің құндылығы неде?
4. Орхон-Енисей жазба ескерткіштеріне қандай жырлар жатады?
2 Қосымша

3 Қосымша

|
Терминдер, дәлелді, зерттелген ақпараттар |
Етістік формалары |
Хабарлы сөйлемдер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Терминдер, дәлелді, зерттелген ақпараттар |
Етістік формалары |
Хабарлы сөйлемдер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 қосымша
(Оқылым мәтіні)

6 қосымша

7 қосымша

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ жазуы, 8 сынып, қазақ тілі ҚМЖ
Қазақ жазуы, 8 сынып, қазақ тілі ҚМЖ
Қысқамерзімді жоспар
«Бақтыбай Жолбарысұлы атындағы №18 ОМЛ» КММ
Сабақтың тақырыбы: Қазақ жазуы
|
Бөлім: |
1-бөлім Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы. Орфография |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Садуакасова Анар Доспаевна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ жазуы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін(аннотация) жазу; |
|
Сабақтың мақсаты: |
1.Ғылыми стильдің тілдік құралдарын табады. 2.Ғылыми стиль ерекшеліктерін тілдік құралдар арқылы анықтайды. 3. оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін(аннотация) жазады.
EББҚ бар оқушы: 1. Асты сызылған етістіктер арқылы мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтайды; 2. (2 –топ ұяң оқушы) - мұғалімнің көмегімен берілген сөйлемдерді баяндау ретімен орналастырады. |
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну,қолдану. |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
1.Амандасамын, оқушылардың назарын сабаққа аударамын. 2.«Жақсы көңіл-күй жан азығы» әдісімен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, сабаққа белсенділігі артады, жақындасады. |
Мұғалімнің қолдау сөздері: «Бәрекелді!» «Тамаша!» «Жақсы айттың!» |
|
|
Сабақтың басы алдыңғы білімге шолу 5-7 минут |
Үй тапсырмасын (5-тапсырма, 7-бет) «Кофе таяқшалары» әдісімен тексеремін. “Зерделі сұрақ, ұтымды жауап” әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймын. Сабақтың мақсатымен таныстырамын. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалім «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
Қосымша 1 |
|
Сабақтың ортасы 35 мин. |
1.«Ой шақыру» «Сызба бойынша тақырыпты ашамын. Қазақ жазуының тарихына сызба бойынша шолу жасаймын. 2.Оқылым. 4-тапсырма: -Мәтінді «Астын сызып оқу» әдісі арқылы оқытамын. -Ғылыми стильдің тілдік ерекшеліктерін еске түсіру үшін ережені қайталатамын . Жұптық жұмыс «Үш жақты күнделік» әдісі арқылы ғылыми стильдің тілдік құралдарын тапқызамын.
ЕББҚ оқушы: Асты сызылған етістіктер арқылы мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтатамын.
3. Жазылым. жеке жұмыс 4-тапсырма . оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін(аннотация) жазады. |
Қазақ жазуының тарихымен танысады.
1. мәтінді оқиды. 2. Ғылыми стильдің тілдік құралдарын тауып, стильдік ерекшелігін анықтап, кестені толтырады.
ЕББҚоқушы:. Асты сызылған етістіктер арқылы мәтіннің стильдік ерекшелігін анықтайды;
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазады. ЕББҚ оқушы: мұғалімнің көмегімен берілген сөйлемдерді баяндау ретімен орналастырады. |
Мұғалімнің мадақтау сөздері: Жарайсындар! Керемет! Тамаша!
Топтар бір-бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды Жұптар бір-бірін дескриптор арқылы бағалайды: 5 балл 1.Мәтіннің баяндау желісін сақтайды-1 2. Негізгі ақпараттарды жазады-2 3. Синонимдер мен ауыстырып жазады-1 4. Сауатты жазады-2 5. Ғылыми стильдің ерекшеліктерін сақтайды. -1 Мұғалімнің мадақтау сөздері: Жарайсындар! Керемет! Тамаша! |
Қосымша 2 Сызба-кесте Қосымша 3 Ғылыми стильдің ерекшеліктері бар кесте Қосымша 4 Үш жақты күнделік Қосымша 5 (Оқылым мәтіні) Қосымша 6 7 қосымша |
|
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
Рефлексия: -оқушылардан сабақ бойынша кері байланыс алу үшін «Жетістік баспалдағы» әдісін қолданамын. -оқушылардың сабаққа көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын. 9-бет, 3-тапсырма Сурет бойынша «Тарихи жәдігерлер» тақырыбына күрделі сөздерді қатыстырып, мәтін құрап жазу. |
-оқушылар сабақ барысындағы өзінің әрекетін,оқу жетістіктерін талдап, кері байланыс жасайды. Саралау арқылы сабаққа қатыспай отырған оқушылар мен ЕББҚ оқушы сабақ бойынша кері байланыс береді. Берілген сурет бойынша күрделі сөздерді қатыстырып, мәтін құрап жазады |
Қошеметтеу арқылы |
Саралау Оқулық «Атамұра», 2018ж. |
4 қосымша
Үш жақты күнделік
1 Қосымша
1. Көне түркі жазба ескерткіштерін зерттеген ғалымдардың еңбегі туралы не білесіңдер?
2. Орхон ескерткіштері қай жерден табылған?
3. Көне түркі ескерткіштерінің құндылығы неде?
4. Орхон-Енисей жазба ескерткіштеріне қандай жырлар жатады?
2 Қосымша

3 Қосымша

|
Терминдер, дәлелді, зерттелген ақпараттар |
Етістік формалары |
Хабарлы сөйлемдер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Терминдер, дәлелді, зерттелген ақпараттар |
Етістік формалары |
Хабарлы сөйлемдер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5 қосымша
(Оқылым мәтіні)

6 қосымша

7 қосымша

шағым қалдыра аласыз
















