|
Күні : |
Мұғалімнің аты – жөні: Нурбаева Айнур камбаровна |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ жазуының дамуы |
|
|
Оқу мақсаттары |
8.1.3.1 – тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды ; 8.3.5.1 -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: мәтінді оқып,стилін анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Ұсынылған астарлы ойды шығармашылық жұмыстарында еркін қолдана алады. |
|
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер:қазақ жазуының тарихы, араб жазуы, төте жазу, латын жазу, кириллица, А. Байтұрсынов. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Менің ойымша , .... салыстырғанда, өзгелердің пайымдауынша. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Тілдік бірліктерді нормаға сай жазады.Ақпараттарды іріктейді , ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді.. |
|
|
Алдыңғы оқу |
Қазақ жазуының тарихын біледі. |
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (Жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Тосын сый» Шеңбер бойымен тұрып, сурет салады. Бір-біріне сыйлайды. Оқушылар топқа бөлінеді. Білу Үйге берілген тапсырманы тексеру. «Ұшақ ұшыру» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру. 1.1929 жылғадейін қандай жазу болды? 2.Латын графикасына негізделген қазақ жазуы қай жылдар аралығында болды? 3. Орыс графикасына негізделген қазақ жазуы қай жылдарға дейін? 4.Қосарланған күрделі атаулардың жазылуы 5. Қысқарған күрделі атаулардың жазылуы Түсіну Оқылым 1-тапсырма.Мәтінді оқып, стилін анықтаңдар. «Ромбик» әдісі Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беру. |
ОӨК Материалдары Ұшақ ұшыру Қазақ тілі әдістемесі «Жасырын жауап» әдісі Жоба қорғау Маркер қалам Таратпа қағаздар |
|||
|
Ортасы |
Талдау Топтық тапсырма 1-топ. Сыныптастарының есімін латын жазуымен жазады. 2-топ. Төмендегі латын қарпімен жазылған мәтінді кириллицамен жазады. 3-топ.Латын әрпі туралы ойың қандай? Жинақтау Терме диктант 2-тапсырма. Мәтіндегі бас әріппен жазылуы тиісті сөздерді тауып жазыңдар. Сергіту сәті «Қол шапалақтау» ҚБ 3-тапсырма. Бас әріпен жазылатын күрделі атаулардың жазылу ережесін , мысалдарын кестеге жазыңдар. |
||||
|
Бас әріппен жазылатын күрделі атаулар |
Ережесі |
Мысалы |
|||
|
Тіркесті жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Біріккен жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Қысқарған жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Қосарланған жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Дескрипторлар: -мәтінді түсініп оқиды; -ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды; -латын әрпімен жазуды біледі; - жинақы мәтін жазады; -бас әріппен жазылатын күрделі атауларды жазады. |
|||||
|
Соңы |
Бағалау Кері байланыс «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады. |
Стикерлер, ОӘК материалдары Таратпа қағаздар |
|||
|
Қандай ой пайда болды? |
Не сезіндім? |
||||
|
|
|
||||
|
Үй тапсырмасы. «Латын графикасына көшу- заман талабы» деген тақырыпқа эссе жазу. 6-тапсырма |
|||||
|
|
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, топпен жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілеті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; |
Қошеметтеу, бас бармақ,қалыптастырушы бағалау тапсырмалары, ,деңгейлік тапсырмалар орындау,балық қаңқасы, кері байланыс,диалог құру,смайликтерді көрсету,бес жолды өлең |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану пәні арқылы мейірімділікке,жанашырлыққа тәрбиелеу . |
|
|
|
|||
|
|
|
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қазақ жазуының дамуы". 8 сынып (Қысқа мерзімді жоспары)
"Қазақ жазуының дамуы". 8 сынып (Қысқа мерзімді жоспары)
|
Күні : |
Мұғалімнің аты – жөні: Нурбаева Айнур камбаровна |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ жазуының дамуы |
|
|
Оқу мақсаттары |
8.1.3.1 – тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды ; 8.3.5.1 -оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: мәтінді оқып,стилін анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Ұсынылған астарлы ойды шығармашылық жұмыстарында еркін қолдана алады. |
|
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер:қазақ жазуының тарихы, араб жазуы, төте жазу, латын жазу, кириллица, А. Байтұрсынов. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Менің ойымша , .... салыстырғанда, өзгелердің пайымдауынша. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Тілдік бірліктерді нормаға сай жазады.Ақпараттарды іріктейді , ішінара ізденушілік жұмыстарын жүргізеді.. |
|
|
Алдыңғы оқу |
Қазақ жазуының тарихын біледі. |
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (Жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Тосын сый» Шеңбер бойымен тұрып, сурет салады. Бір-біріне сыйлайды. Оқушылар топқа бөлінеді. Білу Үйге берілген тапсырманы тексеру. «Ұшақ ұшыру» әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру. 1.1929 жылғадейін қандай жазу болды? 2.Латын графикасына негізделген қазақ жазуы қай жылдар аралығында болды? 3. Орыс графикасына негізделген қазақ жазуы қай жылдарға дейін? 4.Қосарланған күрделі атаулардың жазылуы 5. Қысқарған күрделі атаулардың жазылуы Түсіну Оқылым 1-тапсырма.Мәтінді оқып, стилін анықтаңдар. «Ромбик» әдісі Мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беру. |
ОӨК Материалдары Ұшақ ұшыру Қазақ тілі әдістемесі «Жасырын жауап» әдісі Жоба қорғау Маркер қалам Таратпа қағаздар |
|||
|
Ортасы |
Талдау Топтық тапсырма 1-топ. Сыныптастарының есімін латын жазуымен жазады. 2-топ. Төмендегі латын қарпімен жазылған мәтінді кириллицамен жазады. 3-топ.Латын әрпі туралы ойың қандай? Жинақтау Терме диктант 2-тапсырма. Мәтіндегі бас әріппен жазылуы тиісті сөздерді тауып жазыңдар. Сергіту сәті «Қол шапалақтау» ҚБ 3-тапсырма. Бас әріпен жазылатын күрделі атаулардың жазылу ережесін , мысалдарын кестеге жазыңдар. |
||||
|
Бас әріппен жазылатын күрделі атаулар |
Ережесі |
Мысалы |
|||
|
Тіркесті жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Біріккен жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Қысқарған жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Қосарланған жалқы есімдер |
|
|
|||
|
Дескрипторлар: -мәтінді түсініп оқиды; -ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтайды; -латын әрпімен жазуды біледі; - жинақы мәтін жазады; -бас әріппен жазылатын күрделі атауларды жазады. |
|||||
|
Соңы |
Бағалау Кері байланыс «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтырады. |
Стикерлер, ОӘК материалдары Таратпа қағаздар |
|||
|
Қандай ой пайда болды? |
Не сезіндім? |
||||
|
|
|
||||
|
Үй тапсырмасы. «Латын графикасына көшу- заман талабы» деген тақырыпқа эссе жазу. 6-тапсырма |
|||||
|
|
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға жұппен, топпен жұмыс барысында бағыттап отырамын; Қабілеті жоғары оқушылардан жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап аламын; |
Қошеметтеу, бас бармақ,қалыптастырушы бағалау тапсырмалары, ,деңгейлік тапсырмалар орындау,балық қаңқасы, кері байланыс,диалог құру,смайликтерді көрсету,бес жолды өлең |
Қазақ тілі, өзін-өзі тану пәні арқылы мейірімділікке,жанашырлыққа тәрбиелеу . |
|
|
|
|||
|
|
|
||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
шағым қалдыра аласыз













