|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандарының немен айналысқанын. Біз оларды неге құрметтейтінімізді білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Қазақ хандығының пайда болуы туралы қосымша материалдар жинақтап кел. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма «Жорамалда» тапсырмасы (жұппен) Оқушыларға сюжеттік суреттер таратылады. Жұпта олар өз жорамалдарын айтулары керек: * Хандар немен айналысқан? * Олар кімге қызмет етті? * Оларды кім сайлады? * Ханның маңызды істерінен бірінші орынға не қояр едің? * Неліктен? 2-тапсырма «Картамен жұмыс» тапсырмасы (топта) Оқушылар топтарға бөлінеді. Әр топқа карталар таратылады. Оқушылар топта Керей мен Жәнібек хандар және Қасым хан заманындағы қазақ жерлерін көрсетіп, қорытынды жасауы қажет. Топтық жұмыс 3-тапсырма «Тарихи мұражай» тапсырмасы №1 топ Қасым хан туралы ақпаратты оқып-зерттеп, оның билігі заманында хандық аумағы қалай өзгергендігін картада көрсетеді. №2 топ Жәңгір хан туралы ақпаратты зерделейді және карта бойынша Орбұлақ шайқасы туралы әңгімелейді. №3 топ Тәуке хан туралы ақпаратты зерделейді және «Жеті жарғы» заңдары туралы әңгімелейді. Жұптық жұмыс 5-тапсырма №1 тапсырма Қасым, Жәңгір және Тәуке хандарының билік жүргізу кезеңдеріне лайықты сурет не таңба түріндегі рәмізді ойлап табу керек. ЕБҚ және ЕҚБ №2 тапсырма «Қасым»/ «Жәңгір»/ «Тәуке» тақырыбына синквейн құрау керек. Бағалау критерийлері: -синквейннің мазмұны хан билігінің ерекшелігін көрсетеді. Үй тапсырмасы 1.Қазақ хандығының қалыптасуының негізгі себептерін тағы бір рет қайталай отырып, таныстырылым жаса 2.Кластердің біріндегі "хан" сөзіне тоқталыңыз және осы ұғымға анықтама бер, "хан" және "президент" ұғымдарын салыстыр.
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Картамен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жұптық жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Қазақ хандығының пайда болуы туралы қосымша материалдар жинақтап келеді-1б
Дескриптор: хандардың Қазақ халқының өміріндегі рөлін түсіндіреді. Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: әр түрлі уақыт кезеңінде Қазақ хандығының аумағын салыстырады-1б
Дескриптор: Тәуке, Жәңгір, Қасым хандар туралы әңгімелейді-1б Хандардың Қазақ халқының өміріндегі рөлін түсіндіреді-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Қасым, Жәңгір және Тәуке хандарының билік жүргізу кезеңдеріне лайықты сурет не таңба түріндегі рәмізді ойлап табады-1б
«Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс парағы Оқулық Жұмыс дәптері Карта Қасым хан туралы ақпарат, Қазақ хандығының картасы Жәңгір хан туралы ақпарат, Орбұлақ шайқасының картасы, осы шайқас туралы ақпарат Тәуке хан туралы ақпарат, «Жеті жарғы» заңдарының жинағы Оқулық суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ жерінің даңқты хандары Дүниетану 3 сынып
Қазақ жерінің даңқты хандары Дүниетану 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандарының немен айналысқанын. Біз оларды неге құрметтейтінімізді білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан айы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Жаңашылдық-заман талабы |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау Қазақ хандығының пайда болуы туралы қосымша материалдар жинақтап кел. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма «Жорамалда» тапсырмасы (жұппен) Оқушыларға сюжеттік суреттер таратылады. Жұпта олар өз жорамалдарын айтулары керек: * Хандар немен айналысқан? * Олар кімге қызмет етті? * Оларды кім сайлады? * Ханның маңызды істерінен бірінші орынға не қояр едің? * Неліктен? 2-тапсырма «Картамен жұмыс» тапсырмасы (топта) Оқушылар топтарға бөлінеді. Әр топқа карталар таратылады. Оқушылар топта Керей мен Жәнібек хандар және Қасым хан заманындағы қазақ жерлерін көрсетіп, қорытынды жасауы қажет. Топтық жұмыс 3-тапсырма «Тарихи мұражай» тапсырмасы №1 топ Қасым хан туралы ақпаратты оқып-зерттеп, оның билігі заманында хандық аумағы қалай өзгергендігін картада көрсетеді. №2 топ Жәңгір хан туралы ақпаратты зерделейді және карта бойынша Орбұлақ шайқасы туралы әңгімелейді. №3 топ Тәуке хан туралы ақпаратты зерделейді және «Жеті жарғы» заңдары туралы әңгімелейді. Жұптық жұмыс 5-тапсырма №1 тапсырма Қасым, Жәңгір және Тәуке хандарының билік жүргізу кезеңдеріне лайықты сурет не таңба түріндегі рәмізді ойлап табу керек. ЕБҚ және ЕҚБ №2 тапсырма «Қасым»/ «Жәңгір»/ «Тәуке» тақырыбына синквейн құрау керек. Бағалау критерийлері: -синквейннің мазмұны хан билігінің ерекшелігін көрсетеді. Үй тапсырмасы 1.Қазақ хандығының қалыптасуының негізгі себептерін тағы бір рет қайталай отырып, таныстырылым жаса 2.Кластердің біріндегі "хан" сөзіне тоқталыңыз және осы ұғымға анықтама бер, "хан" және "президент" ұғымдарын салыстыр.
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Тапсырманы орындайды Картамен жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Жұптық жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Қазақ хандығының пайда болуы туралы қосымша материалдар жинақтап келеді-1б
Дескриптор: хандардың Қазақ халқының өміріндегі рөлін түсіндіреді. Тамаша жұмыс! Жарайсыңдар! Дескриптор: әр түрлі уақыт кезеңінде Қазақ хандығының аумағын салыстырады-1б
Дескриптор: Тәуке, Жәңгір, Қасым хандар туралы әңгімелейді-1б Хандардың Қазақ халқының өміріндегі рөлін түсіндіреді-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Қасым, Жәңгір және Тәуке хандарының билік жүргізу кезеңдеріне лайықты сурет не таңба түріндегі рәмізді ойлап табады-1б
«Кинолента» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс парағы Оқулық Жұмыс дәптері Карта Қасым хан туралы ақпарат, Қазақ хандығының картасы Жәңгір хан туралы ақпарат, Орбұлақ шайқасының картасы, осы шайқас туралы ақпарат Тәуке хан туралы ақпарат, «Жеті жарғы» заңдарының жинағы Оқулық суреттер Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз

















