|
Сабақ жоспары |
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3A XIII – XV ғғ. ІҚазақстан. |
Мектеп: |
||||||
|
Күні:04.02.2020 |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуында Ақ Орданың орны қандай? |
||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
|
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Ақ Орда мемлекетінің пайда болуын біледі; -саяси картаны қолданып мемлекеттің аумағын мен астанасын көрсетеді; -Ақ Орданың билік жүйесі мен қоғамдық құрылымын анықтайды; -Ақ Орда хандарының саясатын талдайды; -Ақ Орданың ыдырау себептерін түсінеді. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Орда, хан, сұлтан, уәзір, империя, жасақ. |
||||||
|
Құндылықтардыдарыту
|
- патриотизм - батылдылық - көшбасшылық - төзімділік - бостандық |
||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
География, Дүниежүзітарихы |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларындамыту. (ноутбук, интербелсенді тақта) |
||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. |
||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
Сергіту сәті
Сабақтың ортасы
|
Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу: оқушыларды төрт топқа бөлеміз. 1 топ-Жошы, 2 топ-Шағатай, 3 топ-Үгедей, 4 топ-Төле. Үй тапсырмасы: «Сұрақ жауап» әдісі арқылы әр топтан 5 сұрақтан қойып үй тапсырмасын сұрау. Жошы тобы 1)Шыңғыс хан қай жылы дүниеге келді ? 2)Алтын Ордада исламды мемлекеттік дін деп жарияланған хан ? 3)Беклербек сөзі қандай мағына білдіреді ? 4)Алтын Орда мемлекетінің алғашқы астанасы қалай аталған ? 5)Шыңғыс ханның құрастырған заңының аты қалай ? Шағатай тобы 1)Шыңғыс хан қай жылы бүкіл моңғол мемлекетінің әміршісі деп жарияланды ? 2)Диуан дегеніміз не ? 3)Қай жылы Шыңғыс хан толықтай Қазақстанды жаулап алды ? 4)Батысқа жорық қай жылдары болды ? 5) Алтын Орда мемлекетінің қай мемлекеттермен дипломатиялық қарым-қатынастары жақсы болған ? Үгедей тобы 1)Отырар апаты қай жылы болды ? 2)Алтын Орда мемлекетінің қай ханы ислам дінің қабылдады ? 3)Түмен дегеніміз не ? 4)Тоқтамыс хан қай жылы Мәскеу қаласын өртеді ? 5)Қай жылы Жошы хан қайтыс болды ? Төле тобы 1)Әмір Темір Алтын Орда мемлекетіне қай жылдары шабуылдады ? 2)Қай жылы Тоқтамыс хан қайтыс болды ? 3)Уәзір дегеніміз не ? 4)Отырар қаласы моңғолдарға берілмей, қанша ай шыдады ? 5)Басқақ дегеніміз не ? Deve cüze ойыны 1-тапсырма Алдын ала бейнефильмді көріп, содан соң аналитикалық жұмыс орындайды.
1. Кинофильм түрі: 2. Не сезіндің? 2. Не естідің? 3. Не көрдің? 4. Бейнебаян арқылы тақырыпты болжап көріңіз. 2-тапсырма Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Төрт топқа мәтіндер беріледі. «Постер» арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді. 1 топ- «Ақ Орданың құрылуы мен оның жер аумағы» зерттеу (Қосымша 1)
2-топ «Ақ Орда мемлекетінің қоғамдық құрылысы» зерттеу (Қосымша 2)
3- «Ақ Орда хандарының саясаты» зерттеу (Қосымша 3)
4-«Ақ Орданың ыдырауы» зерттеу (Қосымша 4)
Дескриптор:
Жеке жұмыс: Zip grade арқылы тест тапсырмаларын оқушыларға таратып Ақ орда тақырыбы бойынша оқушылардың жаңа тақырыпты қалай түсінгендерін тексеру.
|
Презентация Видео https://www.youtube.com/watch?v=8rY0jtLhLV0&t=34s Презентация А3 қағаз маркер, суреттер, Оқулық |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Мен бәрін түсіндім, қалғандарына көмектесе аламын....................... Бірін түсіндім...................... Ештене түсінген жоқпын....................... Бағалау. Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына қаншалықты жеткенін айтады. Үй тапсырмасы:Венн диаграммасын жасап, Ақ Ордамен Алтын Орданың сыртқы саясатын салыстырады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады. |
Стикер |
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? Жұптықжәнетоптықжұмыстароқушылардыңбірлесіпжұмысжасау (бірінбірітыңдау, өзпікірінбілдіру, дәлелдеркелтіру) дағдыларынжетілдіругеәсерінтигізді. |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуында Ақ Орданың орны қандай?
|
Сабақ жоспары |
|||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3A XIII – XV ғғ. ІҚазақстан. |
Мектеп: |
||||||
|
Күні:04.02.2020 |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуында Ақ Орданың орны қандай? |
||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
|
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-Ақ Орда мемлекетінің пайда болуын біледі; -саяси картаны қолданып мемлекеттің аумағын мен астанасын көрсетеді; -Ақ Орданың билік жүйесі мен қоғамдық құрылымын анықтайды; -Ақ Орда хандарының саясатын талдайды; -Ақ Орданың ыдырау себептерін түсінеді. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Орда, хан, сұлтан, уәзір, империя, жасақ. |
||||||
|
Құндылықтардыдарыту
|
- патриотизм - батылдылық - көшбасшылық - төзімділік - бостандық |
||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
География, Дүниежүзітарихы |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларындамыту. (ноутбук, интербелсенді тақта) |
||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. |
||||||
|
Сабақбарысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
Сергіту сәті
Сабақтың ортасы
|
Сәлемдесу,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу: оқушыларды төрт топқа бөлеміз. 1 топ-Жошы, 2 топ-Шағатай, 3 топ-Үгедей, 4 топ-Төле. Үй тапсырмасы: «Сұрақ жауап» әдісі арқылы әр топтан 5 сұрақтан қойып үй тапсырмасын сұрау. Жошы тобы 1)Шыңғыс хан қай жылы дүниеге келді ? 2)Алтын Ордада исламды мемлекеттік дін деп жарияланған хан ? 3)Беклербек сөзі қандай мағына білдіреді ? 4)Алтын Орда мемлекетінің алғашқы астанасы қалай аталған ? 5)Шыңғыс ханның құрастырған заңының аты қалай ? Шағатай тобы 1)Шыңғыс хан қай жылы бүкіл моңғол мемлекетінің әміршісі деп жарияланды ? 2)Диуан дегеніміз не ? 3)Қай жылы Шыңғыс хан толықтай Қазақстанды жаулап алды ? 4)Батысқа жорық қай жылдары болды ? 5) Алтын Орда мемлекетінің қай мемлекеттермен дипломатиялық қарым-қатынастары жақсы болған ? Үгедей тобы 1)Отырар апаты қай жылы болды ? 2)Алтын Орда мемлекетінің қай ханы ислам дінің қабылдады ? 3)Түмен дегеніміз не ? 4)Тоқтамыс хан қай жылы Мәскеу қаласын өртеді ? 5)Қай жылы Жошы хан қайтыс болды ? Төле тобы 1)Әмір Темір Алтын Орда мемлекетіне қай жылдары шабуылдады ? 2)Қай жылы Тоқтамыс хан қайтыс болды ? 3)Уәзір дегеніміз не ? 4)Отырар қаласы моңғолдарға берілмей, қанша ай шыдады ? 5)Басқақ дегеніміз не ? Deve cüze ойыны 1-тапсырма Алдын ала бейнефильмді көріп, содан соң аналитикалық жұмыс орындайды.
1. Кинофильм түрі: 2. Не сезіндің? 2. Не естідің? 3. Не көрдің? 4. Бейнебаян арқылы тақырыпты болжап көріңіз. 2-тапсырма Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Төрт топқа мәтіндер беріледі. «Постер» арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді. 1 топ- «Ақ Орданың құрылуы мен оның жер аумағы» зерттеу (Қосымша 1)
2-топ «Ақ Орда мемлекетінің қоғамдық құрылысы» зерттеу (Қосымша 2)
3- «Ақ Орда хандарының саясаты» зерттеу (Қосымша 3)
4-«Ақ Орданың ыдырауы» зерттеу (Қосымша 4)
Дескриптор:
Жеке жұмыс: Zip grade арқылы тест тапсырмаларын оқушыларға таратып Ақ орда тақырыбы бойынша оқушылардың жаңа тақырыпты қалай түсінгендерін тексеру.
|
Презентация Видео https://www.youtube.com/watch?v=8rY0jtLhLV0&t=34s Презентация А3 қағаз маркер, суреттер, Оқулық |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Мен бәрін түсіндім, қалғандарына көмектесе аламын....................... Бірін түсіндім...................... Ештене түсінген жоқпын....................... Бағалау. Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына қаншалықты жеткенін айтады. Үй тапсырмасы:Венн диаграммасын жасап, Ақ Ордамен Алтын Орданың сыртқы саясатын салыстырады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады. |
Стикер |
|||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? Жұптықжәнетоптықжұмыстароқушылардыңбірлесіпжұмысжасау (бірінбірітыңдау, өзпікірінбілдіру, дәлелдеркелтіру) дағдыларынжетілдіругеәсерінтигізді. |
|||||||
шағым қалдыра аласыз



