Білім мен ғылым саласындағы ұлттық және халықаралық жетістіктерді кіріктіру арқылы мектеп қауымдастығының зияткерлік әлеуетін арттыруға ықпал ету
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
«Бекітемін» _____________ ӘБ жетекшісі Ниязмаганбетова С.Ж.
|
|
Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі |
|||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні: Ниязмаганбетова С.Ж. |
|||||||
|
Кәсіби даму мақсаты |
Сараланған жазылым тапсырмалары арқылы оқушылардың креативті жазу дағдысын дамыту |
|||||||
|
Күні: 24.11.2023 жыл |
Класс: 10Т1 |
Оқушы саны: 23 |
||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Қазақ прозасы. Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты |
|||||||
|
Концепт |
Уақыт: өзгеріс |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ прозасы. Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
автор стиліне сүйенеді; шығармашылық жұмыс жазады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: әңгіме, сюжет, идея, кейіпкер, оқырман т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: менің ойымша, мен құптаймын/ құптамаймын, деп қорытынды жасаймын т.б. |
|||||||
|
Дифференциация |
Нәтиже бойынша саралау, тілдік қолдау мен ынталандыру |
|||||||
|
Негізгі құзыреттіліктер |
Негізгі құзыреттіліктер: таным Құндылықтар: Құрмет Дағдылар: сыни ойлау Сауаттылық түрлері: функционалдық сауаттылық |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
S |
Технологиялар елеулі өзгеріссіз тікелей алмастыру |
|
|||||
|
A |
Технологиялар бірқатар функционалдық жақсартуларды алмастыру |
|
||||||
|
M |
Шешу керек міндеттің көрінісін (дизайнын) атарлықтай өзгертуге мүмкіндік береді |
|
||||||
|
R |
Технологиялар бұрын мүмкін болмаған міндеттерді орындауды қолжетімді етеді |
|
||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелері сақталады. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
1-сабақ https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm Сынып оқушыларын 4 топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. Суреттер бойынша қысқаша ой толғау Жұптық жұмыс Суреттерді шығарма мазмұнымен байланыстырыңыз
Сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
МД слайд
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 1-тапсырма - 10 мин.
5 мин.
2-тапсырма - 10 мин.
Бағалау - 8 мин. |
Мағынаны тану. Үзіндіні оқып, сюжетке өзгеріс енгізіңіз. 1- топ Аққызды Наймантай құда түсіп алып келгенде не болар еді? 2- топ Аламан батырдың шешімі басқаша болса, не болар еді? 3- топ Автор қай кейіпкердің іс-әрекетін, сөзін, мінезін толықтырған болар еді? Онда оқиға желісі қалай өзгеруі мүмкін? 4- топ Аққыз Аламанға берген сертін бұза алмаса, не болар еді? «Кездейсоқ сөздер генераторы» әдісі түсіндіріледі. Үлгі:
ТЖ. Тапсырма: Топтарға өзге топтар үшін тапсырма құрастыру ұсынылады. Шығарма үзіндісін оқи отырып, кез келген 5 сөзді таңдап, кездейсоқ сөздер генераторы кестесін құрады. Дескриптор: Әңгіме үзіндісін оқи отырып, 5 сөзді таңдайды; кездейсоқ сөздер генераторы кестесін құрады. ЖЖ. Топтар дайын кестені өзара алмастыра отырып, шағын әңгіме бөлігін жазып шығады. Дескриптор: кездейсоқ сөздер генераторы кестесін қолданады; әңгіме сюжетіне өзгеріс енгізеді; оқиғаны дамытады; шағын әңгіме жазады. Жазылымнан кейінгі тапсырма Өзара бағалау тақырып таңдауы; құрылым (басы, ортасы, аяғы); кім? (не?), қайда? қашан? не болды? деген сұрақтарға жауап береді; оқиға, орын, уақыттың көрініс табуы; оқиғаға қатысты кейіпкерлердің қамтылуы; тақырыптың ашылуы. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин. |
Рефлексия «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Маған қиындық келтіргені… Мен үшін орындауға жеңіл болғаны… Маған ұнағаны... Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды. |
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ прозасы. Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты
Қазақ прозасы. Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты
Білім мен ғылым саласындағы ұлттық және халықаралық жетістіктерді кіріктіру арқылы мектеп қауымдастығының зияткерлік әлеуетін арттыруға ықпал ету
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
«Бекітемін» _____________ ӘБ жетекшісі Ниязмаганбетова С.Ж.
|
|
Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі |
|||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні: Ниязмаганбетова С.Ж. |
|||||||
|
Кәсіби даму мақсаты |
Сараланған жазылым тапсырмалары арқылы оқушылардың креативті жазу дағдысын дамыту |
|||||||
|
Күні: 24.11.2023 жыл |
Класс: 10Т1 |
Оқушы саны: 23 |
||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Қазақ прозасы. Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты |
|||||||
|
Концепт |
Уақыт: өзгеріс |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ прозасы. Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» хикаяты |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
автор стиліне сүйенеді; шығармашылық жұмыс жазады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: әңгіме, сюжет, идея, кейіпкер, оқырман т.б. Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: менің ойымша, мен құптаймын/ құптамаймын, деп қорытынды жасаймын т.б. |
|||||||
|
Дифференциация |
Нәтиже бойынша саралау, тілдік қолдау мен ынталандыру |
|||||||
|
Негізгі құзыреттіліктер |
Негізгі құзыреттіліктер: таным Құндылықтар: Құрмет Дағдылар: сыни ойлау Сауаттылық түрлері: функционалдық сауаттылық |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
S |
Технологиялар елеулі өзгеріссіз тікелей алмастыру |
|
|||||
|
A |
Технологиялар бірқатар функционалдық жақсартуларды алмастыру |
|
||||||
|
M |
Шешу керек міндеттің көрінісін (дизайнын) атарлықтай өзгертуге мүмкіндік береді |
|
||||||
|
R |
Технологиялар бұрын мүмкін болмаған міндеттерді орындауды қолжетімді етеді |
|
||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелері сақталады. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
1-сабақ https://www.flippity.net/RandomNamePicker.htm Сынып оқушыларын 4 топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. Суреттер бойынша қысқаша ой толғау Жұптық жұмыс Суреттерді шығарма мазмұнымен байланыстырыңыз
Сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. |
МД слайд
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 1-тапсырма - 10 мин.
5 мин.
2-тапсырма - 10 мин.
Бағалау - 8 мин. |
Мағынаны тану. Үзіндіні оқып, сюжетке өзгеріс енгізіңіз. 1- топ Аққызды Наймантай құда түсіп алып келгенде не болар еді? 2- топ Аламан батырдың шешімі басқаша болса, не болар еді? 3- топ Автор қай кейіпкердің іс-әрекетін, сөзін, мінезін толықтырған болар еді? Онда оқиға желісі қалай өзгеруі мүмкін? 4- топ Аққыз Аламанға берген сертін бұза алмаса, не болар еді? «Кездейсоқ сөздер генераторы» әдісі түсіндіріледі. Үлгі:
ТЖ. Тапсырма: Топтарға өзге топтар үшін тапсырма құрастыру ұсынылады. Шығарма үзіндісін оқи отырып, кез келген 5 сөзді таңдап, кездейсоқ сөздер генераторы кестесін құрады. Дескриптор: Әңгіме үзіндісін оқи отырып, 5 сөзді таңдайды; кездейсоқ сөздер генераторы кестесін құрады. ЖЖ. Топтар дайын кестені өзара алмастыра отырып, шағын әңгіме бөлігін жазып шығады. Дескриптор: кездейсоқ сөздер генераторы кестесін қолданады; әңгіме сюжетіне өзгеріс енгізеді; оқиғаны дамытады; шағын әңгіме жазады. Жазылымнан кейінгі тапсырма Өзара бағалау тақырып таңдауы; құрылым (басы, ортасы, аяғы); кім? (не?), қайда? қашан? не болды? деген сұрақтарға жауап береді; оқиға, орын, уақыттың көрініс табуы; оқиғаға қатысты кейіпкерлердің қамтылуы; тақырыптың ашылуы. |
|||||||
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин. |
Рефлексия «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Маған қиындық келтіргені… Мен үшін орындауға жеңіл болғаны… Маған ұнағаны... Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды. |
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз
















