Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары:
|
7.2.1.1 мәтіндік және
графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты
интерпретациялау.
|
Сабақтың мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай
алады: Мәтіндік және графиктік
(кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты
ажыратады.
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: Мәтіндік және графиктік
(кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратқа сараптама
жасай отырып, негізгі ақпаратты ажыратады.
Кейбір оқушылар орындай
алады: Мәтіндік және графиктік
(кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты
интерпретациялап, өзіндік пікірін көркем тіркестер арқылы
білдіреді.
|
Ойлау деңгейі:
|
Білу, түсіну, талдау, қолдану.
|
Бағалау критерийі
|
•
Ақпаратты интерпретациялайды;
•
Әрбір деталіне, құрылымына назар
аударады;
• Өзіндік пікір білдіреді.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Менің ойымша, компьютер, гаджет, ұялы телефон,
ақпараттық технология, коммуникациялық қарым-қатынас, электрондық
почта, гугл.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Неліктен қазіргі кезде жастар кітап
оқымайды?
Ғаламтордың кітап сияқты пайдасы бар
ма?
|
Құндылықтарға баулу
|
Әлеуметтік желіні дұрыс
пайдалану.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Әдебиет, география.
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Есімше, көсемше, тұйық етістік, етістіктің
шақтары мен райлары.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Сабақтың басы
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Үй жұмысын тексеру.
3
минут
|
97-беттегі 4-тапсырманы
тексеру.
|
Ғарыш пен ғаламтордың байланысы туралы әр райдан
мысал келтіре отырып жазғанын оқу.
Дескриптор:
-
Тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты
жеткізеді.
-
Етістіктің рай түрлерін дұрыс
қолданады.
|
Қ/Б
Өзін-өзі бағалау
|
Оқулық
|
Ой шақыру.
2-минут
|
Білімланд арқылы бейнеролик
көрсету.
-Балалар, сонымен бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы:
«Ғаламтор және кітап»
Біз
тақырып бойынша өз ойымызды, пікірімізді етістіктің шақ, рай
категорияларын дұрыс қолдана отырып жеткіземіз.
|
Бейнероликтегі көрсетілімнен бүгінгі сабақтың
тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
|
Қ/Б
|
Білімланд
0,5 - 0,44
Электронды кітаптар дегеніміз
не?
Білімланд
0-40
Жаңа технология дегеніміз не?
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма
|
|
№1 Тапсырма
10
минут
|
Оқылым мәтіні бойынша
жұмыс.
Оқылым алдындағы тапсырма:
-
Осы мәтінде кездестіремін деп ойлайтын 5 сөзді
атаңыз.
Оқылымнан кейінгі тапсырма:
-
Тақырыпты оқығанда не туралы
ойладыңыз?
-
Ғаламтордан кітап оқып көрдіңіздер
ме?
-
Қағаз кітап пен электронды кітапты оқудың
айырмашылығы бар ма?
|
FILA бойынша жұмыс
жасайды. Жұптық
жұмыс.
Facts
/мәтіндегі фактілер/
|
Ideas
/Мәтіннің идеясы/
|
Learning issues /сұрақтар/
|
Action plan
/әрекет жоспары/
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Критерий:
-
Мәтінді оқып, негізгі ойды
анықтайды және мәтіндегі ұғымдарды
салыстырады.
Дескриптор:
-
Мәтіннің мазмұнын толық біледі.
-
Негізгі ойды анықтап, оған сараптама
жасайды.
-
Мәтіннің идеясын анықтайды.
-
Жоспарын құрады.
|
Қ/Б
Өзара бағалау
«SMS» арқылы кері байланыс
алу.
|
Маркер, қағаз
А-4
Білімланд
0-1,40
Википедия дегеніміз не?
|
№2 Тапсырма
15
минут
|
«Ротация» бойынша
жұмыс. Топтық
жұмыс.
Дескриптор:
-
Өз тақырыбын толық ашады.
-
Ойларын жүйелі жеткізеді.
-
Топ мүшелерінің белсенділігі
жоғары.
|
1-топ: Электронды кітаптың пайдасы
мен зияны.
2-топ: «Ұқсастық пен
даралық»
Электронды кітап
|
Ұқсастығы
|
Қағаз кітап
|
|
|
|
3-топ: Кітап туралы мақалдар
жазу.
4-топ:
«Ғаламтор және адам» тақырыбын
сурет арқылы ашу.
|
Қ/Б
Топаралық бағалау
1-топ 2-топты,
2-топ 3-топты,
3-топ 4-топты.
«Лайк-дизлайк»
әдісі арқылы кері байланыс алу.
(дескриптордың 3 бөлімі
бойынша жұмыс жасаса-
2
бөлімі бойынша жұмыс жасаса-
1
бөлімі бойынша жұмыс жасаса-
|
Қағаздар
А-3
Маркер
Білімланд
3,55 - 4,29
Электронды кітаптар дегеніміз
не?
Білімланд
0-30
Пластикалық карточкалар туралы не
білеміз?
Білімланд
0-28
WI-FI дегеніміз не?
|
Сабақтың соңы
6
минут
|
Жазылым бойынша
жұмыс. Жеке
жұмыс.
99-бет, 4-тапсырманы орындау.
|
Сурет түрінде берілген ақпаратты зерделеп,
ғаламтордың рөлі туралы мәтін жазу.
Критерий:
-
Графиктік мәтінді сипаттап жазады және өзіндік
тұжырым жасайды.
Дескриптор:
-
Суреттегі ақпаратты түсінеді.
-
Тақырып қояды.
-
Нақты 2-3 мәліметті іріктейді.
-
Мәтінде бейнелі көркем тіркестерді және
етістіктің рай формаларын дұрыс қолданады.
-
Ақпараттар бойынша өзіндік пікір
білдіреді.
|
Қ/Б
Өзін-өзі бағалау
(дескриптор бойынша)
|
Қағаздар
Білімланд
4,35-5,10
Электронды кітаптар дегеніміз
не?
|
Үй жұмысы
1
минут
|
99-бет, 5-тапсырманы орындау.
|
Үй
тапсырмасын жазып алады.
|
|
|
Рефлексия
3
минут
|
Кері байланыс
алу.
|
«Рефлексиялық
нысана» арқылы кері байланыс
алу.
|
|
Қағаздар
|