ТЕКСЕРІЛДІ _____________ ДОІЖО К. М. АБДИКАДИРОВА
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 6 сәуірдегі №130-бұйрығына қосымша, 2021 жылғы 16 қыркүйектегі №472-бұйрығы, ҚР Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382-бұйрығына негізделіп жасақталды.
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім |
ІІІ бөлім. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты және әкесінің аты |
Елешова Айшахан Рахматуллаевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемдік өркениеттік үрдістер аясындағы қазақ мәдениеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.2.1- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсат-ты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау; 10.4.2.1. - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдайды, интонацияның құрамдас бөліктерін сөйлеу мәнеріне сай қолдана алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық. Өз ұлтының мәдениетіне деген құрметтерін арт-тыру, әрбір оқушының мәдениетті болуына, әлемдік өркениетте қазақ мәдениетінің өркендеуіне өз үлестерін қосуға ынталандыру; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы-лармен амандасу. Түгендеу. Қызығушылықты ояту Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақ-ты байланыстыру мақсатында берілген тапсырманы ұжымдық талқылау. 1-тапсырма. Суреттер бойынша салыстырмалы талдау жасаңдар 2-тапсырма. Мәтін мазмұны бо-йынша жоспар құрып, кестедегі тапсырмаларды орындаңдар Мәтіннің тақырыбы Мәтін жанры Мәтіннің стилі ҚОШТАСУ Қазіргі кезде қоштасудың форма-лары көп. Мысалы, «Сау болы-ңыз!», «Сау-саламат болыңыз!», «Аман-есен болыңыз!», «Келесі кездескенше!», «Аман-есен бола-йық!». Ал ресми түрі – «Сау болы-ңыз!» Егер қоштасып отырған аудито-рияда үлкен адамдар болса, олар-мен ерекше қоштасу керек. Құр «Сау болыңыз!» деп қоштасқаннан гөрі, саулығын тілеп қоштасқан аб-зал. Егер ресми қатынаста болса-ңыз, онда «Сау-саламат болыңыз-дар!», «Келесі кездескенше!», «Іс-ке сәт!» деген сияқты тілектермен аяқтаған жақсы 3-тапсырма. Отбасы мүшелерінің бірі іссапарға аттанып бара жатыр. Онымен кім қалай қоштасатынын 10сөйлеммен жазыңдар. Әуен, әуез, кідіріс, пен қарқынды сақтап, бір-біріңе оқып беріңдер. 5-тапсырма. Ғылыми-көпшілік стильдің тілдік құралдарын орын-ды қолданып, мәтіндегі ақпаратты 2-3 сөйлеммен қорытындылаңдар, оған қатысты дәлелдеріңді жазыңдар. |
Амандасады. Кезекші оқушы-лардың қатысы жайлы мәлі-мет береді Жаңа тақырыпқа деген қы- зығушылықтарын арттыру мақсатында берілген тапсыр-маны талқылайды. Салыстырмалы талдау жасайды Мәтін мазмұны бойынша жос-пар құрады, кестені толтыра-ды Ережені мұқият оқиды Ережеге сай сөйлем құрайды. Әуен, әуез, кідіріс, қарқынды сақтап, бір-біріне оқып береді. Ғылыми-көпшілік стильдің тілдік құралдарын орынды қолданады Мәтіндегі ақпаратты қорытындылайды |
Жарайсың! Өте кере-мет пікір айттың! Өз ойыңды еркін жет-кізе білдің! -салыстыр-малы тал-дау жасай-ды-2б -жоспар құрады-1б -кестені толтырады-2б Ж. Ұпай: 5б -ережеге сай сөйлем құрайды-2б -тілдік құ-ралдарын орынды қол данады- 1б -мәтіндегі -ақпаратты қорытын-дылайды-2б Ж. Ұпай: 5б |
Қазақ тілі. «Ар-ман –ПВ» баспа-сы 2018ж |
||
|
Кері байланыс Үйге тапсырма беру 1минут |
«Ашық микрофон» әдісін қолдана отырып кері байланыс беруді ұсынады. 6-тапсырма. Көшпелі қазақ өміріндегі төрт түлік малдың орны туралы сипаттама мәтін жазыңдар |
«Ашық микрофон» әдісі бойынша кері байланыс жасайды. Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. Үй тапсырмасын орындап келеді |
Құнды ой жинақтап, ойын ашық айтады |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 10 сынып Әлемдік өркениеттік үрдістер аясындағы қазақ мәдениеті
Қазақ тілі 10 сынып Әлемдік өркениеттік үрдістер аясындағы қазақ мәдениеті
ТЕКСЕРІЛДІ _____________ ДОІЖО К. М. АБДИКАДИРОВА
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 6 сәуірдегі №130-бұйрығына қосымша, 2021 жылғы 16 қыркүйектегі №472-бұйрығы, ҚР Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы № 382-бұйрығына негізделіп жасақталды.
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім |
ІІІ бөлім. Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет. Тілдік жүйе және норма |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты және әкесінің аты |
Елешова Айшахан Рахматуллаевна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әлемдік өркениеттік үрдістер аясындағы қазақ мәдениеті |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.2.1- мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсат-ты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау; 10.4.2.1. - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (интервью) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдайды, интонацияның құрамдас бөліктерін сөйлеу мәнеріне сай қолдана алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық. Өз ұлтының мәдениетіне деген құрметтерін арт-тыру, әрбір оқушының мәдениетті болуына, әлемдік өркениетте қазақ мәдениетінің өркендеуіне өз үлестерін қосуға ынталандыру; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушы-лармен амандасу. Түгендеу. Қызығушылықты ояту Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақ-ты байланыстыру мақсатында берілген тапсырманы ұжымдық талқылау. 1-тапсырма. Суреттер бойынша салыстырмалы талдау жасаңдар 2-тапсырма. Мәтін мазмұны бо-йынша жоспар құрып, кестедегі тапсырмаларды орындаңдар Мәтіннің тақырыбы Мәтін жанры Мәтіннің стилі ҚОШТАСУ Қазіргі кезде қоштасудың форма-лары көп. Мысалы, «Сау болы-ңыз!», «Сау-саламат болыңыз!», «Аман-есен болыңыз!», «Келесі кездескенше!», «Аман-есен бола-йық!». Ал ресми түрі – «Сау болы-ңыз!» Егер қоштасып отырған аудито-рияда үлкен адамдар болса, олар-мен ерекше қоштасу керек. Құр «Сау болыңыз!» деп қоштасқаннан гөрі, саулығын тілеп қоштасқан аб-зал. Егер ресми қатынаста болса-ңыз, онда «Сау-саламат болыңыз-дар!», «Келесі кездескенше!», «Іс-ке сәт!» деген сияқты тілектермен аяқтаған жақсы 3-тапсырма. Отбасы мүшелерінің бірі іссапарға аттанып бара жатыр. Онымен кім қалай қоштасатынын 10сөйлеммен жазыңдар. Әуен, әуез, кідіріс, пен қарқынды сақтап, бір-біріңе оқып беріңдер. 5-тапсырма. Ғылыми-көпшілік стильдің тілдік құралдарын орын-ды қолданып, мәтіндегі ақпаратты 2-3 сөйлеммен қорытындылаңдар, оған қатысты дәлелдеріңді жазыңдар. |
Амандасады. Кезекші оқушы-лардың қатысы жайлы мәлі-мет береді Жаңа тақырыпқа деген қы- зығушылықтарын арттыру мақсатында берілген тапсыр-маны талқылайды. Салыстырмалы талдау жасайды Мәтін мазмұны бойынша жос-пар құрады, кестені толтыра-ды Ережені мұқият оқиды Ережеге сай сөйлем құрайды. Әуен, әуез, кідіріс, қарқынды сақтап, бір-біріне оқып береді. Ғылыми-көпшілік стильдің тілдік құралдарын орынды қолданады Мәтіндегі ақпаратты қорытындылайды |
Жарайсың! Өте кере-мет пікір айттың! Өз ойыңды еркін жет-кізе білдің! -салыстыр-малы тал-дау жасай-ды-2б -жоспар құрады-1б -кестені толтырады-2б Ж. Ұпай: 5б -ережеге сай сөйлем құрайды-2б -тілдік құ-ралдарын орынды қол данады- 1б -мәтіндегі -ақпаратты қорытын-дылайды-2б Ж. Ұпай: 5б |
Қазақ тілі. «Ар-ман –ПВ» баспа-сы 2018ж |
||
|
Кері байланыс Үйге тапсырма беру 1минут |
«Ашық микрофон» әдісін қолдана отырып кері байланыс беруді ұсынады. 6-тапсырма. Көшпелі қазақ өміріндегі төрт түлік малдың орны туралы сипаттама мәтін жазыңдар |
«Ашық микрофон» әдісі бойынша кері байланыс жасайды. Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. Үй тапсырмасын орындап келеді |
Құнды ой жинақтап, ойын ашық айтады |
|
||
шағым қалдыра аласыз













