|
Бөлім: |
Адамның сырт келбеті мен мінезі. |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асыл қасиет |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.6.1. Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу.
|
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады. Жасампаздық пен жаңашылдық құндығы: орындалатын тапсырмалар арқылы оқушыны жаңашылдыққа, жасампаздыққа баулу. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушы- лықты ояту |
І Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. ″Бір шаңырақ астында″ әдісі Бір шаңырақ астында Тату-тәтті тұрамыз. Бірге оқимыз сабақты, Бірге сайран құрамыз. Ортақ болып ісіміз, Еңбек десе тынбаймыз. Кіші сыйлап үлкенді, Апайдың ақылын тыңдаймыз. Үй тапсырмасын пысықтау. https://wordwall.net/ru/resource/53285550 Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбын болжау.
-Бұл сөздер нені білдіреді? 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Адам бойындағы жақсы қасиеттер көрініс беретін жағдайларға мысалдар келтіре отырып, сұхбат құрыңдар. Ықтимал жауап: Сұхбат тақырыбы: Жақсылық жасау – адамдықтың белгісі Тілші: Сәлеметсіз бе! Сіз жақында бір игі іс жасап, өзгеге көмектескеніңіз туралы естідік. Сол оқиға жайлы айтып берсеңіз. Әсел: Иә, бір күні көшеде егде жастағы әжейдің ауыр сөмкесін көтере алмай тұрғанын көрдім. Жанына барып, көмектесуді ұсындым. Әжей алғысын білдіріп, батасын берді. Тілші: Керемет! Осы секілді әрекеттер адамның қандай қасиеттерін көрсетеді деп ойлайсыз? Әсел: Меніңше, мейірімділік, қамқорлық және адамгершілік сияқты қасиеттер көрінеді. Кез келген адам жақсылық жасауға қабілетті, тек оны іспен дәлелдеу керек. Тілші: Өте дұрыс айтасыз! Көп рақмет!
|
Назарларын сабаққа аударады. Ережені пысықтайды. Тақырыпты болжайды. Диалог мәтінін құрайды. |
ҚБ Мақтау, мадақтау.
ҚБ Дескриптор: -Жақсы қасиеттердің көрініс табатын нақты жағдайын сипаттайды; -Жақсылық жасаудың маңызын ашады, -Ой түсінікті, жүелі болады. ҚБ Дескриптор: -Мәтін мазмұнын түсінеді; -Балама тақырып ұсынады; -асыл қасиеттерді анықтайды, -сұрақтарға нақты , жүйелі жауап айтады; -тыңдалым мазмұнын түсінеді; -Тыңдалым мен оқылымның ортақ ойын анықтайды ҚБ Дескриптор: -Қарасөздің мағынасын түсінеді; -Реттік сан есімдерді орынды қолданады. |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ( қатар):
2-топ(қатар):
3-топ (қатар): 3-тапсырма.
Тыңдалым мен оқылымдағы ортақ ой: сабырлық, шыдамдылық, төзімділік. ӘТН.
Жеке жұмыс. Оқылым және тыңдалым мәтіндерінен сан есімдерді теріп жаз.
5-тапсырма. Абайдың 19-қарасөзін түсініп оқып, ондағы негізгі ойды реттік сан есімдерді пайдалана отырып жазыңдар. Үлгі: ......: біріншіден, естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы, жаманды таниды дағы , сондайдан білгені, көргені көп болған адам білімді болады. Екіншіден, естілердің айтқан сөздерін ескеріп жүрген кісі өзі де есті болады.
|
Мәтінді оқиды, тақырып қояды, асыл қасиеттерді атайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Сан есімдерді табады.
|
Оқулық Слайд Таратпа материал
Оқулық Слайд Таратпа материал
|
|||||||||
|
Сабақты қорытынды- лау |
Адам бойындағы асыл қасиеттер туралы мақал –мәтел мен қанатты сөздерді айтыңдар.
|
Сабақты қорытынды- лайды.
Кері байланыс береді
|
Қолдау
Мадақтау |
|||||||||
|
Үйге тапсырма |
7-тапсырма. |
|||||||||||

ТЫҢДАЛЫМ МӘТІНІ.
1879 жылы Форд 16 жасқа толғанда, ешкімге бір сөз айтпастан тағдырын сынау үшін Детройтқа жол тартты. Алдымен ол ағайынды Флауэрлердің кеме салу зауытына көмекші шебер болып орналасты, ал түнде сағат жөндеушінің көмекшісі болып, қосымша ақша табатын. Өмір ауырлап кетті, ақша тамаққа әзер жетуші еді, бірақ Генри мұнда бағасыз сабақ алды. Бірде зауыт инженері жас жігіттің аса ауыр арбаны әзер тартып келе жатқанын көріп: «аяқтарыңның саусақтарына тіреліп тырмыс, сонда бәрі де жақсы болады» деп айқайлады. Форд үлкен жолдасының оған кездейсоқ аяқ астында айтқан сөзін өмір бойы есінде сақтап қалды. Соңынан, ол Американың ірі авто өнеркәсіпшісі болғанда, ол бұл сөзді өзінің инженерлік зертханасының қабырғасына ойып жазады.
|
Тақырып
|
Асыл қасиеттер |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қазақ тілі Асыл қасиет
қазақ тілі Асыл қасиет
|
Бөлім: |
Адамның сырт келбеті мен мінезі. |
|||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Асыл қасиет |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.6.1. Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу.
|
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады. Жасампаздық пен жаңашылдық құндығы: орындалатын тапсырмалар арқылы оқушыны жаңашылдыққа, жасампаздыққа баулу. |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушы- лықты ояту |
І Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа қатысуы тексеріледі. Жағымды психологиялық ахуал. ″Бір шаңырақ астында″ әдісі Бір шаңырақ астында Тату-тәтті тұрамыз. Бірге оқимыз сабақты, Бірге сайран құрамыз. Ортақ болып ісіміз, Еңбек десе тынбаймыз. Кіші сыйлап үлкенді, Апайдың ақылын тыңдаймыз. Үй тапсырмасын пысықтау. https://wordwall.net/ru/resource/53285550 Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбын болжау.
-Бұл сөздер нені білдіреді? 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Адам бойындағы жақсы қасиеттер көрініс беретін жағдайларға мысалдар келтіре отырып, сұхбат құрыңдар. Ықтимал жауап: Сұхбат тақырыбы: Жақсылық жасау – адамдықтың белгісі Тілші: Сәлеметсіз бе! Сіз жақында бір игі іс жасап, өзгеге көмектескеніңіз туралы естідік. Сол оқиға жайлы айтып берсеңіз. Әсел: Иә, бір күні көшеде егде жастағы әжейдің ауыр сөмкесін көтере алмай тұрғанын көрдім. Жанына барып, көмектесуді ұсындым. Әжей алғысын білдіріп, батасын берді. Тілші: Керемет! Осы секілді әрекеттер адамның қандай қасиеттерін көрсетеді деп ойлайсыз? Әсел: Меніңше, мейірімділік, қамқорлық және адамгершілік сияқты қасиеттер көрінеді. Кез келген адам жақсылық жасауға қабілетті, тек оны іспен дәлелдеу керек. Тілші: Өте дұрыс айтасыз! Көп рақмет!
|
Назарларын сабаққа аударады. Ережені пысықтайды. Тақырыпты болжайды. Диалог мәтінін құрайды. |
ҚБ Мақтау, мадақтау.
ҚБ Дескриптор: -Жақсы қасиеттердің көрініс табатын нақты жағдайын сипаттайды; -Жақсылық жасаудың маңызын ашады, -Ой түсінікті, жүелі болады. ҚБ Дескриптор: -Мәтін мазмұнын түсінеді; -Балама тақырып ұсынады; -асыл қасиеттерді анықтайды, -сұрақтарға нақты , жүйелі жауап айтады; -тыңдалым мазмұнын түсінеді; -Тыңдалым мен оқылымның ортақ ойын анықтайды ҚБ Дескриптор: -Қарасөздің мағынасын түсінеді; -Реттік сан есімдерді орынды қолданады. |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
2-тапсырма. Топтық жұмыс. 1-топ( қатар):
2-топ(қатар):
3-топ (қатар): 3-тапсырма.
Тыңдалым мен оқылымдағы ортақ ой: сабырлық, шыдамдылық, төзімділік. ӘТН.
Жеке жұмыс. Оқылым және тыңдалым мәтіндерінен сан есімдерді теріп жаз.
5-тапсырма. Абайдың 19-қарасөзін түсініп оқып, ондағы негізгі ойды реттік сан есімдерді пайдалана отырып жазыңдар. Үлгі: ......: біріншіден, естіп, көріп, ұстап, татып ескерсе, дүниедегі жақсы, жаманды таниды дағы , сондайдан білгені, көргені көп болған адам білімді болады. Екіншіден, естілердің айтқан сөздерін ескеріп жүрген кісі өзі де есті болады.
|
Мәтінді оқиды, тақырып қояды, асыл қасиеттерді атайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Сан есімдерді табады.
|
Оқулық Слайд Таратпа материал
Оқулық Слайд Таратпа материал
|
|||||||||
|
Сабақты қорытынды- лау |
Адам бойындағы асыл қасиеттер туралы мақал –мәтел мен қанатты сөздерді айтыңдар.
|
Сабақты қорытынды- лайды.
Кері байланыс береді
|
Қолдау
Мадақтау |
|||||||||
|
Үйге тапсырма |
7-тапсырма. |
|||||||||||

ТЫҢДАЛЫМ МӘТІНІ.
1879 жылы Форд 16 жасқа толғанда, ешкімге бір сөз айтпастан тағдырын сынау үшін Детройтқа жол тартты. Алдымен ол ағайынды Флауэрлердің кеме салу зауытына көмекші шебер болып орналасты, ал түнде сағат жөндеушінің көмекшісі болып, қосымша ақша табатын. Өмір ауырлап кетті, ақша тамаққа әзер жетуші еді, бірақ Генри мұнда бағасыз сабақ алды. Бірде зауыт инженері жас жігіттің аса ауыр арбаны әзер тартып келе жатқанын көріп: «аяқтарыңның саусақтарына тіреліп тырмыс, сонда бәрі де жақсы болады» деп айқайлады. Форд үлкен жолдасының оған кездейсоқ аяқ астында айтқан сөзін өмір бойы есінде сақтап қалды. Соңынан, ол Американың ірі авто өнеркәсіпшісі болғанда, ол бұл сөзді өзінің инженерлік зертханасының қабырғасына ойып жазады.
|
Тақырып
|
Асыл қасиеттер |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















