|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10-бөлім. Наурыз және әлем халықтары-ның оны қарсы алу ерекшеліктері . Б.Ж.Бопайұлы «Қазақы наурызнама» (үзінді). |
|||||
|
Күні : 11.03.2024 |
Педагогтің аты-жөні: Г.М.Байбуллина |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Наурыз қай күні кірсе |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.5.1. тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау 8.2.1.1.тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: Мәтіннен негізгі тірек сөздерді табады, тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Әлем халықтарының қалай амандасатынын сұрау. Соның ішінде Иран,Түркия,әзірбайжан,тәжіктер халықтарының қалай амандасатынын көрсету. Үй жұмысын тексеру. «Ыстық орындық» әдісі бойынша балалар өткен сабақтағы меңгерген білімдерін еске түсіріп, сұрақ қояды. Қалған оқушыларды «Kahoot» арқылы тексеру. |
Оқушылар бір-бірімен амандасады. «Бәйге» әдісі арқылы өздерін бағалайды 2 балл |
Слайд
«Kahoot» /тест/ Интербелсенді тақта |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Тақырыпты ашу. (7саны,апта күндері, суреттер) Наурыз қай күні кірсе... 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Ойтүрткі 1-тапсырма Сұрақтарға жауап бер. «Миға шабуыл» әдісі
Жеке жұмыс 2-тапсырма. 1-ші мәтінмен жұмыс.
Апта күндерін үш тілде айту. Тақтада сәйкестендіру. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. 2-ші мәтінмен жұмыс.
Топтық жұмыс Жазылым Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады.
Сабақты бекіту. Айтылым. Жеке жұмыс. Spin Wheel |
Тақтадағы суреттерге қарап сабақтың тақырыбын анықтайды.
Тыңдалым,айтылым Ырыздық-доля,удел Барынша-максимально
Айтылым.Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер.
1. Қазақта қай күн «сәтті күн» деп есептеледі? 2. Қай күн қасиетті саналады? Не себепті? 3. Өзің қай күнді сәтті деп санайсың? 4. Өз ұлтыңда апта күндеріне қатысты қандай сенім, дәстүрлер бар? Мәтінді оқиды, тірек сөздерді табады. Айтылым.Мәтінді оқы. Әр күнге байланысты наным-сенімді күнделікті тіршілішімен тығыз байланысты болған. Киелі күндер — қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымындағы аптаның қасиетті саналатын күндері. Апта күндерін еске түсіру. Тыңдалым. Айтылым. Мәтін мазмұнын кластер түрінде жинақтап жаз. Түсіндір Мәтінді тыңдайды. Мәтіннің стилін анықта. Мәтіндегі негізгі тірек сөздерді кластерге түсір.
Кластерді қорғайды. Оқушылар екі топқа бөлінеді. «Адасқан сөздер» сөйлемдерді дұрыс құру. Әр топқа тапсырмалар таратылады. (әр топ бір- бірінің жұмысын тексереді ,бағалайды) Оқушылар мәтіннен оқыған ақпараттарымен бөліседі.
|
«Шапалақ»
Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды
Дескриптор 2 балл -Түсіндіреді -Топтастырады
Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Түсіндіреді |
Оқулық сөздік слайд
АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар
Оқулық
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер.
Оқулық
слайд
Spin Wheel |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Қазақтың жаңа жылы» тақырыбына эссе жазып келу. |
|
||||
|
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «Бас,қол,жүрек» |
|
||||
|
Бағалау |
«Бәйге» әдісі арқылы оқушы өзін бағалайды. Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен ҚМЖ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10-бөлім. Наурыз және әлем халықтары-ның оны қарсы алу ерекшеліктері . Б.Ж.Бопайұлы «Қазақы наурызнама» (үзінді). |
|||||
|
Күні : 11.03.2024 |
Педагогтің аты-жөні: Г.М.Байбуллина |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Наурыз қай күні кірсе |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
8.1.5.1. тірек сөздер, автор көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтау 8.2.1.1.тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: Мәтіннен негізгі тірек сөздерді табады, тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Әлем халықтарының қалай амандасатынын сұрау. Соның ішінде Иран,Түркия,әзірбайжан,тәжіктер халықтарының қалай амандасатынын көрсету. Үй жұмысын тексеру. «Ыстық орындық» әдісі бойынша балалар өткен сабақтағы меңгерген білімдерін еске түсіріп, сұрақ қояды. Қалған оқушыларды «Kahoot» арқылы тексеру. |
Оқушылар бір-бірімен амандасады. «Бәйге» әдісі арқылы өздерін бағалайды 2 балл |
Слайд
«Kahoot» /тест/ Интербелсенді тақта |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
|
Тақырыпты ашу. (7саны,апта күндері, суреттер) Наурыз қай күні кірсе... 1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.
Ойтүрткі 1-тапсырма Сұрақтарға жауап бер. «Миға шабуыл» әдісі
Жеке жұмыс 2-тапсырма. 1-ші мәтінмен жұмыс.
Апта күндерін үш тілде айту. Тақтада сәйкестендіру. Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. 2-ші мәтінмен жұмыс.
Топтық жұмыс Жазылым Тапсырма орындауда «Аяқталмаған сөйлем» әдісі қолданылады.
Сабақты бекіту. Айтылым. Жеке жұмыс. Spin Wheel |
Тақтадағы суреттерге қарап сабақтың тақырыбын анықтайды.
Тыңдалым,айтылым Ырыздық-доля,удел Барынша-максимально
Айтылым.Әртүрлі дереккөздерді пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер.
1. Қазақта қай күн «сәтті күн» деп есептеледі? 2. Қай күн қасиетті саналады? Не себепті? 3. Өзің қай күнді сәтті деп санайсың? 4. Өз ұлтыңда апта күндеріне қатысты қандай сенім, дәстүрлер бар? Мәтінді оқиды, тірек сөздерді табады. Айтылым.Мәтінді оқы. Әр күнге байланысты наным-сенімді күнделікті тіршілішімен тығыз байланысты болған. Киелі күндер — қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымындағы аптаның қасиетті саналатын күндері. Апта күндерін еске түсіру. Тыңдалым. Айтылым. Мәтін мазмұнын кластер түрінде жинақтап жаз. Түсіндір Мәтінді тыңдайды. Мәтіннің стилін анықта. Мәтіндегі негізгі тірек сөздерді кластерге түсір.
Кластерді қорғайды. Оқушылар екі топқа бөлінеді. «Адасқан сөздер» сөйлемдерді дұрыс құру. Әр топқа тапсырмалар таратылады. (әр топ бір- бірінің жұмысын тексереді ,бағалайды) Оқушылар мәтіннен оқыған ақпараттарымен бөліседі.
|
«Шапалақ»
Дескриптор
-Таныстырады -Талқылайды
Дескриптор 2 балл -Түсіндіреді -Топтастырады
Дескриптор 3 балл -Толықтырады -Түсіндіреді |
Оқулық сөздік слайд
АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар
Оқулық
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер.
Оқулық
слайд
Spin Wheel |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Қазақтың жаңа жылы» тақырыбына эссе жазып келу. |
|
||||
|
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «Бас,қол,жүрек» |
|
||||
|
Бағалау |
«Бәйге» әдісі арқылы оқушы өзін бағалайды. Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















