|
Ортақ тақырып: Менің мектебім Сабақтың тақырыбы: Мәтін және оның түрлері |
Маңғыстау обл,Маңғыстау ауданы. Мектеп:А. Өтепбергенов атындағы орта мектеп |
||||||
|
Пәні : қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні: Қожева Күлән |
||||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастыру 2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау 2.3.1.1 – мұғалім көмегімен сюжетті суреттер арқылы шағын мәтіндерін құрап жазу
|
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сурет бойынша өзара талдау жүргізіп дәлелдейді.Сөйлем құрастырады. Сөздерден сөз құрайды. |
||||||
|
Құндылық |
Құрметтеу : топта бірлесе жұмыс жасау барысында бір-біріне деген құрмет пайда болады. |
||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, Әдебиеттік оқу |
||||||
|
Коммуникативті дағды : тыңдалым –айтылым-оқылым-жазылым |
|||||||
|
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
ресурс |
|||||
|
Басы
Бағалау критери |
I.Ұйымдастыру кезеңі. II.Өткен сабаққа шолу Білу.Түсіну. Жаңа сабаққа дайындық Жеке , жұптық және топтық Коммуникативті дағды : тыңдалым –айтылым Барлығы суреттері сөздерді таба алады. Көпшілігі сөзден сөйлем құрай алады. Кейбірі сөйлемнен мәтін құрай алады.
1-тапсырма «Суретпен жұмыс» әдісі Сөз,сөйлем,мәтін құрастырады. 1-топ Сөз: Күз,ағаштар,жапырақтар. Сөйлем:Асыға күткен күз келді. Мәтін: Күз келді . Айнала алтын түске боялған. Ағаштардың жапырақтары сары,қызыл болып жерге түскен. Құстар жылы жаққа ұшуға дайындалуда. 2-топ Сөз: Қарлығаш , құс,қара Сөйлем: Қарлығаш адамның досы. Мәтін: Қарлығаш адамның досы. Ол бұрынғы халық даналығынан келе жатырған қасиет. Қарылғаш әулие деп аталып кеткен оқиғаларда бар. 3-топ Сөз: Гүл,қызыл,жапырақ Сөйлем: Гүл әдеміліктің символы. Мәтін:Қызғалдақ ол өте ерекше. Әдеміліктің , нәзіктіктің нышаны болып табылады, себебі оны барлық адамдар ұнатады.
Дискриптор: *Суреттегі сөздерді таба алады; *Сөзден сөйлем құрай алады; * Сөйлемнен мәтін құрай алады; ҚБ: 1.«Бес саусақ» арқылы 2.«Тілектер» қатары Кері байланыс: «Жетістіктер баспалдағы» |
2
3 |
|||||
|
Ортасы 15 минут
Сергіту сәті. |
Белсенді оқу әдістері: «Баяндама» әдісі Ойлау деңгейі :Талдау 1-топ. Әңгіңмелеу мәтінін құрастыру: 2-топ.Сипаттау мәтінін құрастыру: 3-топ. Пайымдау мәтінін құрастыру Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ақылы
К
3 - тапсырма « Диаголог және қолдау көрсету» тәсілі . « Саралау» әдісі 18 - жаттығу Суреттерге қарап, «Біздің сынып» тақырыбында әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін құрастырып көріңдер. Қай мәтін түріне сурет берілмеген? Пайымдау мәтініне қандай сурет салуға болады Ұжымдық «Сюжеттік» әдісі Ойлау деңгейі:жинақтау Нұсқаулық: «Біздің сынып» тақырыбына әңгімелеу , сипаттау , пайымдау мәтіндерін құрастырады.
В-тобы Суретке қарап әңгімелеу, сипаттау мәтіннін құрастырады
С-тобы Пайымдау мәтініне сурет сал, мәтін құра.
Бағалау дескрипторы:
Қ |
|
|||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 13 минут |
Тапсырма Үй жұмысы; мәтін түрлерін жаттау |
"Таңда да таста" әдісі |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? |
Өте шынайы болды. Мәтін және оның түрлері. Белсенді
Тиімді бола білді. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Диалгог және қолдау көрсету» әдісі 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Саралау 2:Талдау,жинақтау Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі пәні бойынша Мәтін және оның түрлері
|
Ортақ тақырып: Менің мектебім Сабақтың тақырыбы: Мәтін және оның түрлері |
Маңғыстау обл,Маңғыстау ауданы. Мектеп:А. Өтепбергенов атындағы орта мектеп |
||||||
|
Пәні : қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні: Қожева Күлән |
||||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
2.3.4.1 - мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер құрастыру 2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау 2.3.1.1 – мұғалім көмегімен сюжетті суреттер арқылы шағын мәтіндерін құрап жазу
|
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сурет бойынша өзара талдау жүргізіп дәлелдейді.Сөйлем құрастырады. Сөздерден сөз құрайды. |
||||||
|
Құндылық |
Құрметтеу : топта бірлесе жұмыс жасау барысында бір-біріне деген құрмет пайда болады. |
||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, Әдебиеттік оқу |
||||||
|
Коммуникативті дағды : тыңдалым –айтылым-оқылым-жазылым |
|||||||
|
Жоспарланғануақыт |
Сабақ барысы : |
ресурс |
|||||
|
Басы
Бағалау критери |
I.Ұйымдастыру кезеңі. II.Өткен сабаққа шолу Білу.Түсіну. Жаңа сабаққа дайындық Жеке , жұптық және топтық Коммуникативті дағды : тыңдалым –айтылым Барлығы суреттері сөздерді таба алады. Көпшілігі сөзден сөйлем құрай алады. Кейбірі сөйлемнен мәтін құрай алады.
1-тапсырма «Суретпен жұмыс» әдісі Сөз,сөйлем,мәтін құрастырады. 1-топ Сөз: Күз,ағаштар,жапырақтар. Сөйлем:Асыға күткен күз келді. Мәтін: Күз келді . Айнала алтын түске боялған. Ағаштардың жапырақтары сары,қызыл болып жерге түскен. Құстар жылы жаққа ұшуға дайындалуда. 2-топ Сөз: Қарлығаш , құс,қара Сөйлем: Қарлығаш адамның досы. Мәтін: Қарлығаш адамның досы. Ол бұрынғы халық даналығынан келе жатырған қасиет. Қарылғаш әулие деп аталып кеткен оқиғаларда бар. 3-топ Сөз: Гүл,қызыл,жапырақ Сөйлем: Гүл әдеміліктің символы. Мәтін:Қызғалдақ ол өте ерекше. Әдеміліктің , нәзіктіктің нышаны болып табылады, себебі оны барлық адамдар ұнатады.
Дискриптор: *Суреттегі сөздерді таба алады; *Сөзден сөйлем құрай алады; * Сөйлемнен мәтін құрай алады; ҚБ: 1.«Бес саусақ» арқылы 2.«Тілектер» қатары Кері байланыс: «Жетістіктер баспалдағы» |
2
3 |
|||||
|
Ортасы 15 минут
Сергіту сәті. |
Белсенді оқу әдістері: «Баяндама» әдісі Ойлау деңгейі :Талдау 1-топ. Әңгіңмелеу мәтінін құрастыру: 2-топ.Сипаттау мәтінін құрастыру: 3-топ. Пайымдау мәтінін құрастыру Дескриптор: Білім алушы
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ақылы
К
3 - тапсырма « Диаголог және қолдау көрсету» тәсілі . « Саралау» әдісі 18 - жаттығу Суреттерге қарап, «Біздің сынып» тақырыбында әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін құрастырып көріңдер. Қай мәтін түріне сурет берілмеген? Пайымдау мәтініне қандай сурет салуға болады Ұжымдық «Сюжеттік» әдісі Ойлау деңгейі:жинақтау Нұсқаулық: «Біздің сынып» тақырыбына әңгімелеу , сипаттау , пайымдау мәтіндерін құрастырады.
В-тобы Суретке қарап әңгімелеу, сипаттау мәтіннін құрастырады
С-тобы Пайымдау мәтініне сурет сал, мәтін құра.
Бағалау дескрипторы:
Қ |
|
|||||
|
Аяқталуы Сабақты бекіту 13 минут |
Тапсырма Үй жұмысы; мәтін түрлерін жаттау |
"Таңда да таста" әдісі |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? |
Өте шынайы болды. Мәтін және оның түрлері. Белсенді
Тиімді бола білді. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Диалгог және қолдау көрсету» әдісі 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Саралау 2:Талдау,жинақтау Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз

-топ
-топ




Б: «Шапалақ»
әдісі



