Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ: "Әлеуметтік-тұрмыстық қарым-қатынас тілі және әдеби тіл".

Материал туралы қысқаша түсінік
Әлеуметтік-тұрмыстық қарым-қатынас тілі және әдеби тілдің маңызы туралы.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақ тілі пәнінен ашық сабақ:

Әлеуметтік-тұрмыстық қарым-қатынас тілі және әдеби тіл

Топ: Т9-18-6

Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Әлеуметтік-тұрмыстық қарым-қатынас тілі және әдеби тіл

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Әлеуметтік-тұрмыстық қарым-қатынас тілі және әдеби тілдің маңызы, тұлғаның ой қабілетіне әсер ету арқылы сұрақтар қоя отырып,тақырыпты өздеріне ашқызу.Топта жұпта бірлесе қызмет атқаруға жұмылтыру.

  2. Дамытушылық: Оқу,жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыта отырып, бір-бірімен қарым-қатынас жасау, сөйлеу мәдениетін арттыру.

  3. Тәрбиелік: Студенттерді адамгершілікке, тапқырлыққа,дұрыс сөйлеу білуге, өзгенің пікірін сыйлауға, тыңдай білу әдебіне тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Ашық сабақ

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, өзіндік ізденіс, топтық сайыс

Сабақтың көрнектілігі: Слайд, интрактивті тақта, аудио таспа, буклеттер, тест, оқулық

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастырушы:

а) гимн, сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;

б) оқу құралдарын тексеріп тугелдеу, реттеу;

в) топтарға бөлу, таныстыру, екі топқа ат қойып, ұран дайындату, кез келген оқушылар сұраққа жауап беріп, фишкалар жинайды, жинаған фишкалар өз ұпайына және топтың ұпайына кіреді;



  1. Өтілген сабақ бойынша сұрақ-жауап:

  1. Тіл дегенде нені түсінесіз?

  2. Қоғамдық қатынаста сөйлеушіге қандай талаптар қойылады?

  3. Қоғамдық қатынаста ұлттық тілдің мәні дегенде нені түсінесіз?

  4. Қоғамдық қатынастағы тіл қаншаға бөлінеді? Олар қайсылар?

  5. Іскерлік қатынастағы сөздер дегеніміз не?

  6. Қазақ халқының қарым-қатынас мәдениеті қалай бөлған?

  1. Студенттерді жаңа материалға дайындау



Психологиялық дайындық: (Студенттердің сабаққа деген қызықушылықтарын арттыру)

Релаксация: «Мен өзіме не тілеймін...» Қазіргі сәтте қандаймын!


Эпигроф: Бақытты болашақтың ең басты негіздерінің бірі ­­­­­­­­─бұл жалпыға бірдей жақсылық тілеу және өзіне жақсылық тілей білу екен.

(І. Есенберлин )


IV.Жаңа тақырып: Дәптермен жұмыс, ай, күн, тақырыпты жазу.


V.Жаңа тақырып барысы:

Мұғалімнің кіріспе сөзі: Ағылшын ғалымы Берналд Шоу: «Егер қолында бір-бір алмасы бар екі адам сол алмаларын алмасса, онда бәрібір екеуін де бір-бірден алма қалар еді. Ал бір-бірден жаңа ойы бар екі адам бір-бірімен пікір алмасса, онда олардың әрқайсысында екі-екіден ой қалыптасады» деген екен. Сондай екен біздің бүгінгі сабағымызды өздеріңіздің түсініп келген, ой-өрістеріңізбен бөлісеңіздер.



  1. Білімділік кезеңі.

Қазақ халқының тұрмыстық қарым-қатынастағы тілдесуі салт-дәстүр, әдет ғұрыптың шеңберінде таразыға түсіп тұрады.

Балағын баласының адал, бақытты ғұмырымен ғана елестетіп, соңы арман еткен халық ұрпағын туған күнінен бастап бесік жырымен әлдилеп жақсылық тілейді.

Балаға айтылатын сөздердің өзі айтушының жас шамасына да байланысты.

Әдеби тіл халықтың қоғамдық-әлеуметтік өміріне, саяси шаруашылық жағдайына байланысты туып қалыптасады.

Ешбір әдеби тіл халықтың әлеуметтік қоғамдық тілінен бұрын пайда болған жоқ.

Әдеби тіл мен әдебиет тілін бір деп, бірінің орнына бірін қолдануға келмейді.



  1. ТShape1 апқырлық кезеңі. Слайд.

Shape3 Shape2

Shape4

Қарым- қатынас





































Shape5 Shape6

Shape7 Shape9 Shape8







  1. Іздену кезеңі. Слайд

Shape11 Shape10

Адами қарым- қатынас ізгіліктері



  1. Білгенге маржан кезеңі. (Студенттерді сөз қорын байыту)

  1. Сөз қадірін білмеген ─

  2. Тіл жүйрек емес ─

  3. Көп сөйлеген білімді емес ─

  4. Сөзі түрақсыз кісінің ─

  1. Аудиотаспа. (Әлеуметтік тұрмыстық қатынастағы сөз әдеби)

VI. Сабақты қорытындылау

Әлеуметтік қарым- қатынас адамлар арасындағы байланыстың дамуы, ортақ іс- әрекет қажеттілігі мен ақпарат алмасуды қамтамасыз ететін күрделі көп жарты процесс.

Қорытындылап айтатын болсак, туған сәби әлі тұлға емес.Ол тек қана индивид. Ол адам тегінің өкілі, қандайда бір қоғамда адамның әлеуметтік жүйедегі орны бар дегені.

VII. Қорытынды.

Жеңімпаз топты анықтау

Студенттерді бағалап, оны журналға және күнделек дәптеріне қою.



VIII.Үйге тапсырма. $5 21-26 бет. 27-жаттығу. Тест жұмысы.







Оқытушы:........................Кадиркулова С

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.01.2019
813
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12