|
САБАҚ: 29 Қазақ тілі |
Мектеп: «№5 ЖББ мектебі» КММ |
||||
|
Күні: 15.11.2024. |
Мұғалімнің аты-жөні: Адамбаева Б.Т. |
||||
|
Сынып: 7 Ә |
Қатысқан оқушылар саны: 22 |
Қатыспағандар:1 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Достықтың түрлері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану; |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті қолдану; Кейбір оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістіктің қолданылу ерекшеліктерін түсініп қолдану; |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||
|
Алдыңғы білім |
Достық деген немене? |
||||
|
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білімі және құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған тапсымалар |
Оқушыларға сабақтың барысында білім деңгейлеріне қарай жеңіл сұрақтар қойылады. Тапсырмалы карточкалармен жұмыс істейді. Сабақтан кейін дәптерлеріне орындаған тапсырмалары тексеріліп, бағаланады. Мәтін. Ертеректе ел ішінде Әйтімбет деген сөзге шешен адам өмір сүріпті. Бір күні замандастары әңгіме-дүкен құрып отырған шақта оған:
– Осы
достықтың неше түрі болады?, - деп сауал тастаған екен. Сонда
Әйтімбет: Тапсырма.
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Ойымды жалғастыр» тренингі. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Шеңберде бірінші оқушы дос, достық туралы бір мақал-мәтел айтады, ал көршісі оның мағынасын ашады. Осылайша шеңбердегі барлық оқушылар айтқанша жалғасады.
Дұшпан күлдіріп айтады, - деген мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға салады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға салады. |
|
7-сынып «Қазақ тілі» оулығы Тірек сөздер |
|
|
Сабақтың ортасы
|
1-2ТАПСЫРМАЛАР. Әңгіме сюжетін әрі қарай жалғастырып көріңдер. Берілген сұрақтарға жауап беріңдер. 102-бет. Дескриптор:
ҚБ
Мәтінді оқып, тапсырмаларды орындаңдар 3-4-тапсырмалар, 102-103-беттер Дескриптор:
ҚБ. «Шапалақ»
Ережені мысалдар арқылы, көрнекілік арқылы түсіндіру
5-тапсырма. Мысалдардан тұйық етістіктітауып, мағынасын анықтаңдар, 104-бет Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» 6-тапсырма. Мәтінді оқып, есімше, көсемше, тұйық етістік тұлғаларының мағынасы мен қызметін анықтаңдар. Дескриптор:
ҚБ. «Шапалақ» |
Тыңдалым мәтінін тыңдайды. Мәтіндегі интонация, кідірістерді сақтап, мәнерлеп оқиды; Оқылым мәтінінің тапсырмаларын орындайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. «Автор орындығында» топтағы үздік жұмыстар оқылады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
«Ел аузынан» кітабы https://www.youtube.com/watch?v=9yewqwSzEN8 «Ел аузынан» кітабы |
|
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма: 7-тапсырма (ауызша) 8-тапсырма (жазбаша), 104-бет. |
Рефлексия Сен бүгінгі сабақта не істей алдың? Саған не қиын болды? Сенің қандай сұрағың бар? |
|
|||
Сабаққа қажет қосымша ақпараттар
Тыңдалым мәтіне ұқсас мәтін:
Бір
данагөйден достықтың неше түрі бар деп сұрағанда,
қария:
Бір
достар болады, тағам секілді – оларға әр күні мұқтаж
боласың,
Бір
достар болады, дәрі секілді – жаның ауырғанда
іздейсің,
Бір
достар болады, дерт секілді – өздері сені іздеп
табады,
Ал, енді
тағы бір достар болады, ауа секілді – оларды көрмейсің, бірақ
сенімен әрқашан бірге, – деп жауап берген
екен.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі пәнінен жаңа оқулық бойынша ҚМЖ (Арман-ПВ 2024) "Достықтың түрлері" 7- сынып
|
САБАҚ: 29 Қазақ тілі |
Мектеп: «№5 ЖББ мектебі» КММ |
||||
|
Күні: 15.11.2024. |
Мұғалімнің аты-жөні: Адамбаева Б.Т. |
||||
|
Сынып: 7 Ә |
Қатысқан оқушылар саны: 22 |
Қатыспағандар:1 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Достықтың түрлері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану; |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; Көптеген оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті қолдану; Кейбір оқушылар: тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістіктің қолданылу ерекшеліктерін түсініп қолдану; |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||
|
Алдыңғы білім |
Достық деген немене? |
||||
|
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білімі және құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған тапсымалар |
Оқушыларға сабақтың барысында білім деңгейлеріне қарай жеңіл сұрақтар қойылады. Тапсырмалы карточкалармен жұмыс істейді. Сабақтан кейін дәптерлеріне орындаған тапсырмалары тексеріліп, бағаланады. Мәтін. Ертеректе ел ішінде Әйтімбет деген сөзге шешен адам өмір сүріпті. Бір күні замандастары әңгіме-дүкен құрып отырған шақта оған:
– Осы
достықтың неше түрі болады?, - деп сауал тастаған екен. Сонда
Әйтімбет: Тапсырма.
|
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Ойымды жалғастыр» тренингі. Оқушылар шеңбер болып тұрады. Шеңберде бірінші оқушы дос, достық туралы бір мақал-мәтел айтады, ал көршісі оның мағынасын ашады. Осылайша шеңбердегі барлық оқушылар айтқанша жалғасады.
Дұшпан күлдіріп айтады, - деген мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға салады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға салады. |
|
7-сынып «Қазақ тілі» оулығы Тірек сөздер |
|
|
Сабақтың ортасы
|
1-2ТАПСЫРМАЛАР. Әңгіме сюжетін әрі қарай жалғастырып көріңдер. Берілген сұрақтарға жауап беріңдер. 102-бет. Дескриптор:
ҚБ
Мәтінді оқып, тапсырмаларды орындаңдар 3-4-тапсырмалар, 102-103-беттер Дескриптор:
ҚБ. «Шапалақ»
Ережені мысалдар арқылы, көрнекілік арқылы түсіндіру
5-тапсырма. Мысалдардан тұйық етістіктітауып, мағынасын анықтаңдар, 104-бет Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» 6-тапсырма. Мәтінді оқып, есімше, көсемше, тұйық етістік тұлғаларының мағынасы мен қызметін анықтаңдар. Дескриптор:
ҚБ. «Шапалақ» |
Тыңдалым мәтінін тыңдайды. Мәтіндегі интонация, кідірістерді сақтап, мәнерлеп оқиды; Оқылым мәтінінің тапсырмаларын орындайды. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. «Автор орындығында» топтағы үздік жұмыстар оқылады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
«Ел аузынан» кітабы https://www.youtube.com/watch?v=9yewqwSzEN8 «Ел аузынан» кітабы |
|
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма: 7-тапсырма (ауызша) 8-тапсырма (жазбаша), 104-бет. |
Рефлексия Сен бүгінгі сабақта не істей алдың? Саған не қиын болды? Сенің қандай сұрағың бар? |
|
|||
Сабаққа қажет қосымша ақпараттар
Тыңдалым мәтіне ұқсас мәтін:
Бір
данагөйден достықтың неше түрі бар деп сұрағанда,
қария:
Бір
достар болады, тағам секілді – оларға әр күні мұқтаж
боласың,
Бір
достар болады, дәрі секілді – жаның ауырғанда
іздейсің,
Бір
достар болады, дерт секілді – өздері сені іздеп
табады,
Ал, енді
тағы бір достар болады, ауа секілді – оларды көрмейсің, бірақ
сенімен әрқашан бірге, – деп жауап берген
екен.
шағым қалдыра аласыз




